Dnevni.ba - PRELOADER

Sindikati prosvjeduju u Mostaru, a poslodavci mirno čekaju kraj godine

29 Pro 2022


Sindikati prosvjeduju u Mostaru, a poslodavci mirno čekaju kraj godine

Piše: V.S.Herceg

Umjesto pomoći od 1.080 KM, kako je glasila Uredba Vlade FBiH da poslodavci mogu zaposlenicima isplatiti taj iznos jednokratne pomoći bez plaćanja poreza i doprinosa i to do kraja ove godine kako bi pomogli u premošćivanju inflacije - to je stvorilo brojne, dodatne poteškoće i sindikalne prosvjede.

Između ostaloga i u HNŽ-u gdje i danas ispred županijske vlade sindikati opravdano apeliraju za svoj novac.

No, po svemu sudeći - ipak na krivoj adresi, ponavljaju iz Vlade. I sami sindikalni čelnici priznaju da su njihovi prosvjedi na krivoj adresi, ali traže da Vlada primora njihove poslodavce na isplatu pomoći.

U ovom kaosu, vrijeme ističe ili je već isteklo za donošenje potrebnih odluka od poslodavaca - za isplatu pomoći poslodavci imaju rok od samo jednog dana.

Međutim osnivači-poslodavci i dalje "mudro" šute jer prosvjedi se održavaju daleko od njihovog dvorišta. Mnoga su pitanja - od skoro tradicionalnog kada su u pitanju bilo kakvi prosvjedi - imaju li politički motiv, do pitanja odgovornosti sindikalnih čelnika koji organiziraju uzaludne prosvjede, te najvažnijeg - zašto poslodavci-osnivači licemjerno prepuštaju da se cjelokupno, opravdano nezadovoljstvo sindikata iskali na pogrešnoj adresi, kupujući vrijeme do isteka roka, kraja godine.

Sindikati: Vlada dala novac osnivačima, neka im naredi isplatu

-Ovdje smo kako bi iskazali nezadovoljstvo i diskriminaciju koja se radi samo prema jednom dijelu građana. Pozivamo Vladu, premijera, ministra zdravstva i ministra financija da sazovu hitan trilateralni sastanak sa poslodavcima, suosnivačima i donesu odluku da se zdravstvenim radnicima isplati jednokratna pomoć. Ovo je jedina grana koja je ostala diskriminirana u ovoj županiji i to je sramota, rekao je predsjednik Nezavisnog sindikata SKB Mostar Ivica Anić na prosvjedima prošli tjedan.

On je pri tom potvrdio: "Vlada HNŽ-a je jasno dala izjavu da su dali novac osnivačima, domovima zdravlja, poslodavcima u smislu poboljšanja materijalnog statusa. Neka odmah narede poslodavcima da taj novac usmjere zdravstvenim radnicima, a ne da ide u drugome smjeru".

Da Vlada HNŽ-a mora uraditi pritisak na osnivače kako bi im se uplatila pomoć, smatra i Dalibor  Vuković dosadašnji predsjednik Nezavisnog sindikata zdravstvenih radnika HNŽ-a.

-Vlada u ovom trenutku može pozvati ponovno sve direktore zdravstvenih ustanova i osnivače da iz proračuna isplati novac i da idu po popisu zaposlenika u sve zdravstvene ustanove i da se radnicima isplati pomoć kako bi prebrodili ovu krizu. Ukoliko ne bude isplata za koji dan, dolazimo u još masovnijem prosvjedu. Svi zdravstveni radnici će doći ovdje i pred ovu Vladu i nećemo odavde ići dok nam se ne isplati pomoć, kazao je tada Vuković, potvrđujući kako će ponovno adresa za prosvjed biti upravo Vlada HNŽ-a, a ne zdravstvene ustanove i osnivači koji trebaju isplatiti potrebnu pomoć.

Vlada HNŽ: Prosvjedi opravdani, adresa kriva, odgovorni poslodavci

Glasnogovornik županijske Vlade, Pero Pavlović, istaknuo je kako su prosvjedi sindikata opravdani, ali je ponovio kako je adresa na kojoj se ova potpora pokušava osigurati potpuno kriva.

-Prosvjedi su opravdani. Treba isplatiti ljudima potporu, ali adresa na kojoj se ova potpora pokušava osigurati je potpuno kriva. Vlada HNŽ-a nije poslodavac zdravstvenim djelatnicima i nema zakonsko uporište za isplatiti ova sredstva. Onaj tko po zakonu može, treba i mora isplatiti ovu potporu su poslodavci, a oni će i donijeti odluku je li ta visina potpore 1.080 KM ili je neka druga, ovisno od svog financijskog stanja.

Čelnici sindikata zdravstvenih djelatnika, u traženju načina kako da dobiju, po nama ono što im pripada, često ističu da Vlada treba i može natjerati poslodavce da naprave taj korak. Na žalost, Vlada nema alate, niti načina da primora poslodavce da urade ono što sindikati kažu. Bilo bi dobro da imamo ovlasti kao visoki predstavnik pa da to možemo naložiti, ali činjenica je da Vlada nema alate primorati poslodavce da urade nešto što sindikati traže. Pritisak sindikata mora biti isključivo usmjeren ka poslodavcima koji jedini po Uredbi Vlade FBiH mogu i trebaju isplatiti sredstva pomoći.

Pavlović dodaje kako je u Uredbi Vlade FBiH jasno naznačeno da poslodavac može svom uposleniku uplatiti jednokratnu novčanu potporu u iznosu do 1.080 maraka zbog čega je resorno ministarstvo pozvalo osnivače, menadžment, ali i poslodavce na koje se Uredba odnosi da u skladu s mogućnostima to i ispoštuju.

-Mi smo u cilju potpore zdravstvenom sektoru u našoj županiji učinili niz koraka. U proteklih mjesec dana kroz Izmjene i dopune Financijskog plana Zavoda zdravstvenog osiguranja osigurali smo dodatnih 13 milijuna maraka zdravstvenim ustanovama. Ovih dana kroz Izmjene i dopune Proračuna naše županije za 2022. godine osigurali smo dodatnih 3 milijuna KM za primarnu zdravstvenu zaštitu, odnosno za domove zdravlja, podsjetio je Pavlović.

Najmanje onima koji imaju najmanje

Podsjetimo da je više osnivača za tri bolnice koje djeluju u HNŽ-u. Primjerice, osnivači SKB Mostar je Federacija BiH i četiri županije - HNŽ, ŽZH, HBŽ i SBŽ, dok su osnivači-financijeri domova zdravlja općine i gradovi. Međutim, prosvjeda nema niti u Sarajevu, Širokom Brijegu ili Livnu ili menadžmentima domova zdrava, a vrijeme ističe.

No, činjenica je i da su prosvjedi, polučili nove raskole i među samim sindikatima. Tko će biti odgovoran u subotu, 31. prosinca kada na računima ne bude potrebnog novca?

Prema Uredbi Vlade FBiH, poslodavci mogu do 31.12.2022. isplatiti jednokratne pomoći radnicima u visini do 1.080 KM za što će biti oslobođeni plaćanja poreza i doprinosa na isplatu ove pomoći, dok se, kako je navedeno, aktom poslodavca utvrđuju posebni kriteriji za isplatu i visinu isplate jednokratne pomoći. No, mnogi smatraju kako su najmanje dobili oni koji i imaju najmanje - nezaposleni.

Naime, prema dopunjenoj uredbi o pomoći stanovništva zbog rasta indeksa  potrošačkih cijena u 2022. godine, 270.000 nezaposlenih imalo je pravo na novčanu naknadu od 100 KM, a rok do kada su županijske službe za zapošljavanje Vladi FBiH trebale dostaviti zahtjeve za isplatu i popis korisnika bio je 21.11.2022., dok je 20.12. ove godine bio rok do kada županijske službe za zapošljavanje isplaćuju jednokratnu naknadu uplatom na transakcijske račune korisnika.

Reakcija Sindikata Gradske uprave Grada Mostara

Iz Sindikalne organizacije Gradske uprave Grada Mostara reagirali su priopćenjem kazavši kako je Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Grada Mostara reprezentativni sindikat kojem su ciljevi i djelatnost regulirani Statutom i čije su sve aktivnosti usmjerene prema zaštiti interesa članova sindikata u vezi sa statusnim pitanjima iz radnog odnosa.

Povod za reakciju bile su, kako navode, "netočne informacije vezane uz djelovanje i status Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika Grada Mostara. Kada je u pitanju isplata jednokratne naknade u skladu s Uredbom o pomoći stanovništvu zbog povećanja indeksa potrošačkih cijena Vlade FBiH po kojoj poslodavac može isplatiti jednokratnu pomoć u iznosu od 1.080 KM do kraja godine, u priopćenju se ističe kako je Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Grada Mostara u dva navrata pisao gradonačelniku, odnosno poslodavcu od kojeg su tražili isplatu jednokratne pomoći.

-Također, temeljem tih zahtjeva smo i pregovarali s gradonačelnikom na zajedničkom sastanku između Sindikalnog vijeća Grada Mostara, a kojeg čine Samostalni sindikat državnih službenika i namještenika Grada Mostara i Samostalni sindikat vatrogasaca Grada Mostara te poslodavac - gradonačelnik Grada Mostara, dodaje se.

Naglašeno je kako ne žele diskriminirajući položaj u odnosu na državne službenike i namještenike u Federaciji BiH i HNŽ-u, ali da su isto tako svjesni okruženja i ekonomske situacije kako u Gradu Mostaru, tako i u BiH te da se solidariziraju s umirovljenicima, braniteljima, civilnim invalidima, neuposlenim i radnicima u realnom sektoru koji su dobili jednokratnu pomoć u visini od 100 KM, dok neki nisu dobili ništa.

-Također, treba kazati kako je već postignut Sporazum između Sindikalnog vijeća Grada Mostara i gradonačelnika Grada Mostara o visini osnovice i visini boda od 1. rujna 2022. godine do 31. prosinca 2022. godine na temelju čega je potpisan Sporazumom uz jako bitnu napomenu da je osnovica i bod veća od ugovorene između Vlade Federacije BiH i Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u FBiH za 2023. godinu, podsjetili su.

Iz ovog sindikata izrazili su žaljenje jer sutu činjenicu neke njihove kolege prešutjeli jer je ona rezultat, kako je naglašeno, "našeg zalaganja i spremnosti poslodavca na dogovor".

Na kraju su podvukli kako je Sindikalno vijeće Grada Mostara potpisalo Sporazum o visini osnovice i boda za obračun plaće za prvih šest mjeseci 2023. godine u znatno većem iznosu od dogovorene visine osnovice i boda između Vlade FBiH i Samostalnog sindikata državnih službenika i namještenika u FBiH.

-Stoga molimo kolege iz Sindikata Vatrogasaca Grada Mostara da u javnosti iznose točne informacije, a ne polu informacije i neargumentirane komentare, jer oni ne da ne pridonose nego uvelike štete našem zajedničkom interesu. Držimo kako zajedničkim djelovanjem, korektnim odnosnom kako jednim prema drugima, tako i prema poslodavcu možemo uraditi više na zaštiti interesa svih državnih službenika i namještenika Grada Mostara, stoji u reakciji iz Sindikalne organizacije Gradske uprave Grada Mostara.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

9 h 52 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024