Dnevni.ba - PRELOADER

Šta se nalazi u prijedlogu novog Ustava RS: Od 'države srpskog naroda' do entitetske vojske

11 Ožu 2025


Šta se nalazi u prijedlogu novog Ustava RS: Od 'države srpskog naroda' do entitetske vojske
NSRS

Vlasti u Republici Srpskoj planiraju da definišu taj entitet u Bosni i Hercegovini kao državu srpskog naroda, da mu daju pravo na samoopredjeljenje, da osnuju svoju vojsku, i ukinu Vijeće naroda.

Sve ovo se, između ostalog, navodi u radnoj verziji novog Ustava RS, u koji je Radio Slobodna Evropa (RSE) imao uvid.

Radi se o odredbama koje su u suprotnosti sa Ustavom Bosne i Hercegovine.

Narodna skupština RS bi 12. marta trebalo da raspravlja o Nacrtu Ustava, što je još jedan secesionistički potez vlasti u RS, nakon što su prošle sedmice stupili na snagu zakoni o zabrani funkcionisanja sudskih i istražnih organa Bosne i Hercegovine na teritoriji entiteta.

Sem toga, na istoj sjednici poslanici će raspravljati i o osnivanju specijalnog suda i tužilaštva za "zaštitu ustavnog uređenja".

Ranije je pravni ekspert Davor Trlin za RSE rekao da novi Ustav ne smije biti u suprotnosti sa državnim Ustavom, odlukama Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika.

Ustav BiH je Aneks 4. Dejtonskog mirovnog sporazuma, kojim je okončan rat u BiH 1995. godine.

Prema tom dokumentu, država može preuzeti nadležnosti "u onim stvarima u kojima se o tome postigne saglasnost entiteta".

Praktično sve nadležnosti koje vlasti RS žele da "vrate" na entitetski nivo, prebačene su na nivo države glasanjem u oba doma Parlamenta BiH, za šta su glasali i predstavnici RS.

'Država srpskog naroda'
U trećem članu novog Ustava se pominje da je Republika Srpska "država srpskog naroda i svih naroda i građana koji u njoj žive ravnopravno i bez diskriminacije učestvuju u vršenju vlasti".

Takođe se pominje da je RS "suverena na svom kopnenom području", kao i "rijekama, jezerima i vazdušnim prostorom iznad tih područja".

Prema Ustavu BiH, Republika Srpska i Federacija BiH su entiteti koji sačinjavaju Bosnu i Hercegovinu, i nemaju svojstva država.

Isto tako, suverenitet i teritorijalni integritet je prema državnom Ustavu rezervisan samo za državu BiH, a ne i entitete.

Ustavom se takođe želi produžiti mandat predsjednika RS sa četiri na pet godina, što je u suprotnosti sa Izbornim zakonom BiH.

Još jedna odredba je i prebacivanje glavnog grada RS iz Sarajeva u Banjaluku, u kojoj je sjedište većine entitetskih institucija.

Samoopredjeljenje i konfederacije
Novi Ustav RS dalje navodi da RS ima pravo na samoopredjeljenje, iako Ustav BiH to nigdje eksplicitno ne navodi.

U jednom od članova, navodi se i da se RS može udruživati u "složene državne zajednice federalnog ili konfederalnog uređenja sa susjednim i drugim državama ili grupom država"

Mogućnost stupanja u konfederaciju sa drugim državama je ranije bila sastavni dio Ustava RS, ali je kasnije uklonjena ustavnim amandmanima.

Uoči presude pred Sudom BiH, entitetski predsjednik Milorad Dodik, u izjavama je pominjao mogućnost konfederacije sa susjednom Srbijom.

Osnivanje vojske
"Republika Srpska ima svoju vojsku", glasi prvi stav 116. člana dokumenta.

Navodi se da se o njoj donosi poseban zakon, da njom komanduje predsjednik RS.

Takođe je istaknuto da svi građani imaju pravo i dužnost da brane i štite "suverenitet, teritorijalni integritet, nezavisnost i ustavni poredak RS".

Narodna skupština RS je nadležnost u oblasti odbrane prenijela na nivo BiH 1. septembra 2005. godine usvajanjem reforme odbrane.

Tom odlukom je praktično prihvaćeno ukidanje Ministarstva odbrane i Generalštaba Vojske RS, te podržana njena transformacija u Oružane snage BiH od početka 2006. godine.

Zakon o odbrani BiH je usvojila Parlamentarna skupština BiH krajem septembra 2005. godine, a za taj zakon su glasali i poslanici Dodikovog Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD).

Ukidanje Vijeća naroda RS
Vijeće naroda RS, posebno tijelo koje putem mehanizama zaštite "vitalnog nacionalnog interesa" kontroliše zakone usvojene u NSRS, uopšte se ne pominje u tekstu radne verzije.

Ovo tijelo je sačinjeno od tri osmočlana kluba konstitutivnih naroda u BiH, i jednog četvoročlanog kluba Ostalih, te se stara o ostvarivanju prava naroda da budu adekvatno zastupljeni u vlasti, kao i pitanjima obrazovanja, vjeroispovijesti, jezika, i sl.

Uspostavljeno je 2003. godine, na osnovu odluke Ustavnog suda BiH o konstitutivnosti naroda, koja propisuje da u zakonodavstvu oba entiteta moraju biti zastupljena sva tri naroda.

Nije najjasnije da li će Vijeće naroda učestvovati u proceduri donošenja ovog dokumenta, obzirom da trenutni Ustav RS ne definiše pisanje sasvim novog Ustava.

Procedura izmjene Ustava RS
Prijedlog izmjena Ustava mogu podnijeti entitetski predsjednik, Vlada, i najmanje 30 poslanika Narodne skupštine RS.

Nakon toga se utvrđuje Nacrt, koji ide na javnu raspravu, a sljedeći korak je glasanje o Prijedlogu u parlamentu, za šta je potrebna dvotrećinska većina, odnosno 56 od 83 poslanika.

Takođe je potrebna većina i u klubovima konstitutivnih naroda u Vijeću naroda RS. U Klubu Bošnjaka, koalicija okupljena oko Dodikovog SNSD-a nema potrebnu većinu od pet delegata.

Na novom Ustavu će raditi devetočlana grupa na čijem čelu je Vitomir Popović, profesor na Pravnom fakultetu u Banjaluci i bivši sudija Ustavnog suda BiH.

Sem Popovića, tu su i Miloš Bukejlović, ministar pravde RS-a, Jelena Pajić Baštinac, generalna sekretarka predsjednika RS-a, i Dalibor Panić, generalni sekretar Vlade RS-a. Svi su na listi sankcija američkog Ministarstva finansija, zbog antidejtonskog djelovanja.

BIH


MIROVINE

Danas isplata mirovina za lipanj

Mirovine za mjesec lipanj 2025. bit će isplaćene preko jedinstvenog računa riznice Federacije BiH...

1 h 17 min

MED

Pčelari u BiH se suočavaju s posljedicama klimatskih promjena

Nepovoljni klimatski uvjeti sve više se negativno odražavaju na pčelarstvo na području općine San...

2 h 24 min

Reformska agenda: Što stoji na putu pristupa BiH dodatnim sredstvima EU?

Dok susjedne države već povlače prve milijunske tranše iz Plana rasta za Zapadni Balkan, B...

2 h 28 min