Dnevni.ba - PRELOADER

SKB-u MOSTAR STIŽE OKO 60 MILIJUNA KM

12 Tra 2022


SKB-u MOSTAR STIŽE OKO 60 MILIJUNA KM

Milijuni za zdravstvo, ali ni riječi o smjeni nesposobnih direktora koji su napravili dugove

SARAJEVO - Dom naroda Parlamenta Federacije BiH usvojio je na vanrednoj sjednici u utorak Zakon o financijskoj konsolidaciji i restrukturiranju zdravstvenih ustanova u FBiH, predlagatelj kojeg je entitetska Vlada.

Pomoćnica federalnog ministra zdravstva Marina Bera izjavila je koncem prošlog mjeseca, kada je taj akt prihvaćen u Zastupničkom domu FBiH, da je riječ o reformskom zakonu kojim Vlada FBiH prvi put na sustavan način daje potporu očuvanju i unaprjeđenju zdravstvenog sektora te promovira i uspostavlja sustav kojem cjelokupno društveno-političko uređenje preuzima odgovornost za zdravstvo.

Pojasnila je da Zakon treba unaprijediti financijsku stabilnost sektora zdravstva, a što je preduvjet za kvalitetnije i dostupnije zdravstvene usluge stanovništvu u FBiH. Zakon o financijskoj konsolidaciji i restrukturiranju javnih zdravstvenih ustanova u FBiH podrazumijeva izdvajanje 225 milijuna KM iz proračuna FBiH u naredne tri godine sveučilišno-kliničkim te javnim županijskim i općim bolnicama.

Prilikom burne rasprave, u utorak je u Domu naroda FBiH više izaslanika iz stranaka oporbe ili neovisnih izaslanika poručilo da se ne protive odgovarajućoj pomoći zdravstvu, ali i poručili da prijedlog ne odgovara na pitanje po kojim kriterijima je predviđena raspodjela novca javnim zdravstvenim ustanovama. Tako je izaslanik Aljoša Čampara kao nelogično naveo to što je, primjerice, za Sveučilišnu kliničku bolnicu (SKB) Mostar predviđeno oko 60 milijuna KM, koliko bi se izdvojilo za kliničke centre u Sarajevu i Tuzli zajedno.

Naveo je i da bi se Općoj bolnici u Sarajevu dodijelila svega 2 milijuna KM, za Županijsku bolnicu u Goraždu samo 1,5 milijun, a za KCUS oko 30 milijuna KM. Takva raspodjela novca je, u dogovoru vladajućih SDA i HDZ-a BiH, urađena čisto politički i nagrađuje najveće gubitaše među zdravstvenim institucijama, čulo se iz parlamentarnih klupa. Bilo je i primjedbi da Zakon nije rađen prema odgovarajućim kriterijima, tj. analizi djelovanja uprava koje su dovele do gubitaka u poslovanju javnih zdravstvenih ustanova, ukupno procijenjenih na 438 milijuna KM a nije dan ni odgovor na pitanje kako je došlo do dugova.

Predstavnici pozicije su, pak, poručili da raspravu o zakonu ove vrste nije trebalo politizirati, što je, po njihovu mišljenju, uradila oporba skrećući na momente raspravu i u međunacionalne razmirice, osobito u pogledu predviđene pomoći SKB Mostar.

Snježana Bodnaruk iz Federalnog ministarstva zdravstva, koja je u ime predlagatelja obrazložila Zakon Domu naroda, taj akt je temporalnog karaktera i predviđeno je bude na snazi deset godina kako bi pomogao javnim zdravstvenim ustanovama postići financijsku likvidnost i stabilnost. Kako je dodala, Zakon ne pomaže samo takvim ustanovama, već i onima koje su pozitivno poslovale te im nudi mogućnost unaprjeđenja uvođenjem novih zdravstvenih tehnologija u cilju unaprjeđenja zdravstvene zaštite građana. Bodnaruk je istaknula i da će Vlada FBiH formirati posebno tijelo za praćenje načina utroška raspodijeljenih sredstava.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 43 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024