Skupština HNŽ-a krije nepravilnosti?
PREKRŠEN POSLOVNIK
Trećina zastupnika u Skupštini HNŽ-a prije određenog vremena potpisala je i predala inicijativu za održavanje tematske sjednice na kojoj bi se razmatrali revizorski izvještaji i donijela odluka u redovitom provođenju i nadzoru Programa mjera revidiranih institucija.
Međutim, zahtjev zastupnika još uvijek nije realiziran iako je prošlo više od mjesec dana od njegove predaje čime su predsjedavajući Skupštine HNŽ-a i njegovi zamjenici prekršili Poslovnik Skupštine HNŽ-a.
Naime član 49 Pravilnika Skupštine HNŽ/K glasi:
(1) Sjednice Skupštine saziva predsjedavajući Skupštine, a u slučaju njegove spriječenosti jedan od njegovih zamjenika po dogovoru.
(2) Predsjedavajući Skupštine je dužan sazvati sjednicu Skupštine ako to traži 1/3 zastupnika, Kolegij Skupštine ili oba zamjenika predsjedavajućeg zajedno.
(3) U slučaju da predsjedavajući ne sazove sjednicu Skupštine u roku od sedam (7) dana od dana kada to od njega zatraži neko iz stava 2. ovoga člana, sjednicu mogu sazvati zamjenici predsjedavajućeg, a ako to odbiju i oba zamjenika, sjednicu može sazvati pismeno ovlašteni predstavnik najmanje 1/3 poslanika, uz stručnu pomoć sekretara Skupštine.
Kršenje Poslovnika je nedopustivo pogotovo od strane rukovodstva Skupštine. U pitanju je temelj rada parlamentarnih institucija te stabilnog i funkcionalnog demokratskog sistema.
Zahtjev zastupnika se odnosio na revizorske izvještaje za 2022. godinu za tri županijske institucije (Zavod zdravstvenog osiguranja HNŽ-a, Ministarstvo financija HNŽ-a te Sveučilišna klinička bolnica Mostar), međutim uskoro će biti objavljeni revizorski izvještaji i za Hercegovačko – neretvansku županiju i Kantonalnu bolnicu "Dr. Safet Mujić" Mostar.
Posebno je značajno istaknuti da su u pitanju revizorski izvještaji koji ukazuju na veliki broj nepravilnosti u radu županijskih institucija i trošenju novca građana. Ukupan postotak ponovljenih preporuka za 2022. godinu iznosi 43%. Unatoč brojnim sastancima s nadležnim predstavnicima u Vladi i Skupštini HNŽ-a, niti Vlada niti Skupština do sada još uvijek nisu razmatrali neke od navedenih izvještaja, odnosno Programe mjera za otklanjanje nepravilnosti po izvršenoj reviziji, čije kreiranje je i zakonska obveza revidiranih subjekata u skladu sa Zakonom o reviziji institucija u FBiH (čl. 16. st. 3.).
Krajnje je vrijeme da se uspostavi parlamentarni nadzor nad realizacijom revizorskih preporuka kako bi se kontinuirano i blagovremeno pratilo otklanjanje uočenih nepravilnosti. Kao što smo već naveli u toku ove godine bit će objavljeni novi paket revizorskih izvještaja a na čekanju je još uvijek prethodno objavljeni paket.
Dodatno zabrinjava činjenica da je samo jedna trećina zastupnika Skupštine HNŽ-a pokazala interes za raspravu o uočenim nepravilnostima u radu kantonalnih institucija.
J. S.