Dnevni.ba - PRELOADER

Slabo plaćeni novinari rade posao skupo plaćenih pravosudnih tijela

06 Lip 2020


Slabo plaćeni novinari rade posao skupo plaćenih pravosudnih tijela

Piše: D. Lukić

S popriličnom sigurnošću možemo reći da najveći dio novinara, koji godinama predano rade na izgradnji boljeg bh. društva nastojeći biti kontrolni mehanizam koji uzbunjuje javnost kada otkrije pukotine u korumpiranom sustavu, ne može ovjeriti ni zdravstvenu knjižicu

Nije dobro kada novinari postanu ključni borci protiv korupcije i kriminala. Da netko ovo ne bi pogrešno shvatio treba ipak pojasniti na što mislimo – novinari u Bosni i Hercegovini praktički rade posao institucija koje su najvažnije za funkcioniranje jednog društva – pravosuđa i policije.

Svakih par dana novinari u BiH otkriju poneku aferu, i to ne malu već krupnu koja bi u 'normalnim' državama zatresla kompletnu političku scenu jer u tim aferama putovi uglavnom vode do otkrivanja sprege politike i kriminala.

Druga je priča to što od tih silnih otkrivenih malverzaciju najčešće ne bude ništa! Moglo bi se lako zaključiti da novinari otkrivaju slučajeve kao što rastu gljive poslije kiše, a da pravosudne institucije istom tom brzinom rade na zataškavanju ili bolje reći razvlačenju slučajeva. Da stvar bude gora, ti novinari obično završe na sudovima optuženi za klevetu.

A treća priča je stanje u kojem se nalaze medijske kuće i novinari. Posebno u doba korona krize kada je većina redakcija financijski urušena s neizvjesnom budućnošću i ostavljena bez ikakve pomoći, pa i od predstavnika međunarodne zajednice koja očekuje od domaćih vlasti da pomognu medije.

S popriličnom sigurnošću možemo reći da najveći dio novinara, koji godinama predano rade na izgradnji boljeg bh. društva nastojeći biti kontrolni mehanizam koji uzbunjuje javnost kada otkrije pukotine u korumpiranom sustavu, ne može ovjeriti ni zdravstvenu knjižicu. A o nekim drugim radnim pravima poput normalnih ugovora o radu da i ne govorimo.

Nerealno zvuči da slabo plaćeni novinari bez pravih radnih prava rade posao skupo plaćenih pravosudnih tijela s maksimalnim radnim pravima. Ako je to predstavnicima međunarodne zajednice normalno, onda neka nas sve prepuste raljama korumpiranih političkih elita koje jedva čekaju da potpuno preuzmu kontrolu medija i po potrebi 'pale i gase' redakcije, kreiraju afere kada i kako im odgovara itd. Jasno, toga je uvijek bilo, ima i sada, a bit će još više kako mediji budu financijski slabili. Kako sada stvari stoje, idemo u diktaturu.

Međunarodna zajednica trebala bi u suradnji s domaćim medijskim kućama raditi na jačanju neovisnosti medijske scene, načina sigurno ima, a teško je vjerovati da nema mogućnosti kada se vidi na što se odlazi 'strani' novac.

Očekivati da će se bh. politika baviti jačanjem neovisnosti medijske scene je iluzija. Možda je iluzija i da će to činiti međunarodna zajednica. Za nju smo valjda svi mi samo privatne kompanije kao i svaka druga na tržištu i nema razloga da ne budemo svi u istom košu. Nije bitno što novinari otkriju aferu 'Respiratori'…

Ako EU može obnavljati zgrade tužiteljstava i sudova…
Međunarodna zajednica trebala bi u suradnji s domaćim medijskim kućama raditi na jačanju neovisnosti medijske scene, načina sigurno ima, a teško je vjerovati da nema mogućnosti. Ako se mogu potrošiti milijuni maraka na obnove zgrada brojnih tužiteljstava i sudova po Bosni i Hercegovini valjda se može pronaći i 1 posto od tih sredstava kako bi se olakšao posao novinarima koji u biti rade više istraga od onih koji sjede u tim europskim parama obnovljenim zgradama. Zanimljivo bi bilo pogledati statistiku koliko novinara u tim obnovljenim zgradama godišnje bude tuženo za klevete, a koliko se pokrene i do kraja završi istraga i slučajeva o visokoj korupciji.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024