Dnevni.ba - PRELOADER

SLAVEN BEVANDA: Bit će preslagivanja, ne isključujem ni opciju sa SDA u vlasti

30 Sij 2023


SLAVEN BEVANDA: Bit će preslagivanja, ne isključujem ni opciju sa SDA u vlasti

Potpredsjednik Hrvatske republikanske stranke i vijećnik u Gradskom vijeću Mostara Slaven Bevanda za Dnevni list govori o aktualnim političkim temama u zemlji s naglaskom na Grad Mostar.

Mnogo je otvorenih pitanja, karte su odavno na stolu, prijeti se blokadama, buntom građana, poziva se na bojkotiranja, bez sumnje pred nama su burni mjeseci.

Gospodine Bevanda, imenovano je Vijeće ministara BiH. Preostalo je da se formira Vlada Federacije BiH i vlade u nekim županijama. Koliko ćemo još čekati?

-Uskoro će biti okončan proces kandidiranja za Predsjedništvo Federacije BiH. Klubovi Hrvata i Bošnjaka ranije su uradili svoj dio posla, potom je to učinio i Klub Srba koji je kandidirao Igora Stojanovića, i to je uvjet za dalje formiranje vlasti.

HRS je u listopadu rastao u odnosu na 2018. Zadovoljni ste rezultatom na izborima ili ne?

-Postigli smo ciljeve. Participiramo u Zastupničkom domu Federalnog parlamenta, u četiri županije također smo zastupljeni, tako da su temeljni ciljevi ostvareni. Zadovoljni smo, posebno znajući što se radilo tijekom izbornog procesa.

Nakon izbora je bilo nezadovoljstava. Čuli smo i poruke kako ste pokradeni?

-Analizom izbornih rezultata na pojedinim biračkim mjestima vidljivo je bilo da je izlaznost skoro stopostotna. Kandidati određenih stranaka bez obzira što su bili ispod 20. pozicije na listi, dobijali su stopostotne preferencije. Tamo gdje je nadzor bio lošiji, izlaznost je bila stopostotna. To smo bilježili na području Čapljine, Čitluka, Ljubuškog, Konjica, Jablanice... Nakon procesa smo podnijeli prijave SIP-u. Tražili smo novo brojanje i kontrolu grafološkim skenerom potpisanih birača koji su tog dana navodno sudjelovali u izbornom procesu. SIP nas je odbio, iako je to urađeno recimo 2010. I tada je ustanovljeno da su brojni potpisi bili lažirani. Kompletan proces je bio katastrofalan. Loše organiziran od strane SIP-a. Tehničke izmjene ne samo da nisu poboljšale izborni proces, već su omogućile i dodatne krađe. Bez velike reforme izbornog procesa, teško je očekivati poštene i fer izbore.

Može li nova vlast konačno izmjeniti Izborni zakon na način da to bude prihvatljivo svima?

-Može, ali ako ima volje kod aktera. S obzirom na podijeljenost sarajevske političke scene, ne očekujem da će se to uskoro dogoditi.

Postoji li mogućnost da HRS na nekoj razini bude dio većine ili ipak nastavljate oporbeno djelovati?

-Zasad nas nitko ne zove. Tamo gdje bismo možda sudjelovali – to bi ovisilo bi od programa. Ne vidim da će nas netko zvati ni na razini Federacije BiH, a ni na razini županija.

Dugo već ste pasivni i ne sudjelujete u radu HNS-a. Zašto?

-To smo učinili zbog načina djelovanja HNS-a i nedemokratskih procedura koje su se dešavale tijekom rada institucija Sabora. Vratit ćemo se kada se djelovanje nastavi sukladno Statutu HNS-a. Način djelovanja bez mogućnosti isticanja procedura, prijedloga, obustavljenih reformi nije za nas. Nismo željeli biti fikus u HNS-u.

Iz SDA se mogu čuti prijetnje blokadama. Je li to realno?

-Vidjet ćemo. Svjedoci smo da SDA s DF-om ima većinu u Klubu Bošnjaka. Gospodin Lendo je dobio 13 potpisa. Ustavom ispunjava uvjete za to. Bit će znakovito kada se izaberu potpredsjednici i predsjednik Federacije da li će doći do izbora Vlade s potpisima njih trojice. Moje pretpostavke su da će doći do određenih preslagivanja u nekim većinama. Vidjet ćemo kroz vrijeme.

Prijete i buntom naroda...

-To je jedan od spinova SDA. Do bojkota ili bunta neće doći. Ne znam ni zbog čega bi došlo. Izmjene Izbornog zakona kažu da su potrebne šire koalicije i nije isključeno da SDA bude dio te koalicije.

Ustavni sud BiH nije donio odluku nakon apelacije Šefika Džaferovića i Željka Komšića, nakon nametnutih pravila od strane visokog predstavnika u izbornoj noći...

-Očigledno da nije bilo većine da se predložena odluka prihvati ili odbije. Svjedoci smo da Ustavnom sudu u ovome trenutku nedostaju dva suca. Trenutno postoji sedam sudaca u redovnom sazivu. Za donošenje odluka potrebno je pet glasova. Vjerojatno nije bilo potrebne većine, pa je Ustavni sud kao u nizu slučajeva odgodio samo odlučivanje.

Na čelu ste Povjerenstva za Statut Grada Mostara. Koliko je stiglo prijedloga za izmjene i dopune Statuta?

-Prema informacijama koje imam stigla su tri prijedloga. To su prijedlozi HDZ-a, SDA i SDP-a. Mi to nismo dobili fizički. Imao sam priliku vidjeti neke prijedloge. Povjerenstvo za Statut dužno je sve to pregledati i dalje sve uputiti prema Vijeću. Predložit ćemo raspravu u pogledu Nacrta izmjena i dopuna i u sve uključiti širu javnost. Možda možemo da se fokusiramo na osporene odredbe. Zbog proteka vremena nužno je promijeniti još neke stvari kako bismo olakšali funkcioniranje administracije, uveli novine i uredili stanje po pitanju mjesnih zajednica, odnosno Službe za unutarnji nadzor.

Hoće li uskoro zaista doći do izmjena Statuta. Imaju li HDZ i SDA dogovor ili način da se dogovore?

-Obveza je izmjeniti ono što je naredio Ustavni sud. Osigurali smo izbore u Gradu. Mislim da osporene odredbe možemo izmjeniti. Za širu reformu potreban je dogovor. Statut se mijenja dvotrećinskom većinom. Glavni akteri - HDZ i SDA to imaju i mogu.

Vijeće u ovom sazivu radi dvije godine. Jeste li zadovoljni i šta izdvajate kao dobro, a šta kao loše iz toga perioda?

-Kiks je što nismo donijeli odluke, a neke nismo donijeli brže. Ne raspravljamo dovoljno o regulacionim planovima od kojih ovisi razvoj grada. Vijeće je donijelo niz dobrih odluka poput onih o legalizaciji, uvođenju zakonitosti rada u javnim poduzećima. Imali smo, podsjećam, Uprave kojima su istekli ugovore. Vijeće se treba pozabaviti radom javnih poduzeća. Fokus će u tomu biti u narednom razdoblju. Običnim ljudima riješeno je mnogo problema.

H. Ž.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 h 26 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024