Slobodno novinarstvo je najbolji lijek protiv kršenja ljudskih prava
Funkcionalna, dinamična demokracija zahtijeva neovisno medijsko okruženje i neograničenu slobodu tiska. Današnji Svjetski dan slobode medija podsjeća da sloboda medija i sloboda izražavanja spadaju u univerzalna ljudska prava. Slobodno novinarstvo je najbolji lijek protiv kršenja ljudskih prava i zloupotrebe ovlasti. Nesmetan rad novinarki/novinara je prijeko potreban za naša društva. To jasno pokazuje i ovogodišnji moto Dana slobode medija: „Freedom of expression as a driver for all other human rights“.
Novinarke/novinari širom svijeta doprinose tome da se dezinformacije razotkrivaju, da nastaju pluralističke debate i da jači čuju glas slabijih. Istraživačko novinarstvo predstavlja protutežu politici, društvu i ekonomiji i doprinosi poštivanju ljudskih prava, borbi protiv korupcije i slobodnom formiranju javnog mišljenja među stanovništvom.
Mnogi predstavnici medija širom svijeta izlažu se tokom obavljanja svog važnog posla animozitetima, nasilju i progonu. Njemačka i u Republici Srpskoj sa zabrinutošću prati ograničavanje slobode izražavanja i slobode medija. Stoga danas još jednom apelujem na Narodnu skupštinu RS da ne kriminalizira klevetu. Kritičko izvještavanje nije zločin. Podsjećam na to da su prema Ustavu Bosne i Hercegovine sva ljudska prava i građanske slobode eksplicitno priznata i zaštićena. A njihovo poštivanje je - to se podrazumijeva samo po sebi - također i preduvjet za pristupanje zemlje Europskoj uniji, piše u priopćenju njemačkog veleposlanika u BiH.