Slovenija: Bledski strateški forum od 2. do 3. rujna
Bledski strateški forum
Na Bledu će se u ponedjeljak i utorak održavati Bledski strateški forum na kojem će sudjelovati premijeri Hrvatske, Slovenije, Albanije i Srbije, Andrej Plenković, Robert Golob, Edi Rama i Miloš Vučević.
Devetnaesta po redu konferencija na slovenskom jezeru kao i svake godine okuplja niz političkih, ekonomskih i znanstvenih čelnika te niz intelektualaca. Na forum stiže predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, obratit će se i slovenska šefica diplomacije Tanja Fajon i predsjednica Nataša Pirc Musar, a videoporukom i glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres.
Regionalni premijeri sudjelovat će na panelu na temu „Svijeta paralelnih stvarnosti” pod moderiranjem slavnog novinara Alija Aslana.
Na Bled u ponedjeljak stiže i hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman koji će kasnije govoriti na panelu o „traženju stabilnosti u kaosu”, uz slovensku kolegicu Fajon i mađarskog kolegu Petera Szijjarta.
Na skupu će, između ostalih, govoriti i slavni ruski šahist Gari Kasparov, kritičar Kremlja s hrvatskom putovnicom, a stižu i pripadnici umjerenijih političkih struja s palestinske i izraelske strane – Mustafa Barguti, čelnik Palestinske nacionalne inicijative koja se protivi duopolu Fataha i Hamasa te Tzipi Livni, bivša izraelska potpredsjednica vlade i ministrica u nizu resora koja se zalaže za rješenje s dvije države.
Ovogodišnja dvodnevna konferencija naslovljena je „Svijet paralelnih stvarnosti”, a u najavi govori o kraju „relativnog, često varljivog doba mira”, prenosi Hina.
„Ruska agresija na Ukrajinu i sukob na Bliskom istoku, oba s nezamislivim humanitarnim posljedicama, zoran su i katastrofalan podsjetnik na ono što se događa kad međunarodna zajednica ne djeluje i zadrži nužnu odgovornost za globalnu stabilnost”, stoji u najavi.
Konferencija poziva na povratak multilateralnoj suradnji temeljenoj na zajedničkim principima demokracije, ljudskih prava i poretka utemeljenog na pravilima, no priznaje da ti principi danas možda nisu široko prihvaćeni.
„Kako izbjeći dvostruka mjerila, a istodobno uzeti u obzir specifične situacije i kontekste? Kako možemo osigurati da se globalni problemi rješavaju ravnopravno u cijelom svijetu i da se ljudski život posvuda jednako cijeni? Moramo sačuvati ljudsko dostojanstvo i krenuti prema odgovornijoj politici”, najavljuju Slovenci glavne teme skupa, piše Fena.