ŠOK U SUPERMARKETIMA: Najavljena poskupljenja u Njemačkoj, evo i čega
Proizvođače i stručnjake uznemirava rast cijena pšenice, šećera i slično. Sada bi to potrošači mogli osjetiti i u svom novčaniku, čak i kada su u pitanju mesni proizvodi.
Mnogi će se kupci uskoro iznenaditi jer bi prerađena hrana poput kruha, kolača, keksa, čipsa od tortilje ili čak gotovih pizza uskoro mogla biti skuplja. Pozadina toga je porast cijena osnovnih proizvoda poput pšenice, repe, kukuruza i šećera u posljednjih nekoliko mjeseci krize.
“Povremeno su nam se dobavljači već obratili i ‘upozorili’ da će morati povećati svoje prethodne nabavne cijene zbog visokih cijena sirovina”, kaže Patrick Schöwe, glasnogovornik Frozen Heimservice Eismann, na upit t-onlinea.
To ne iznenađuje, jer su poskupljenja enormna. Prema podacima s Frankfurtske burze, pšenica je prošle godine porasla za 45 posto, a u travnju je bila skupa kao i prije osam godina. Dok je tona pšenice u svibnju 2020. koštala 185 eura, krajem travnja 2021. iznosila je 251 euro.
Cijena šećera porasla je još više. U roku od godinu dana poskupila je 77 posto. Soja je dvostruko skuplja nego prije godinu dana, a za kukuruz se mora platiti 113 posto više nego u svibnju 2020. godine.
“Cijene proizvođača znatno su porasle u posljednjih nekoliko mjeseci, jer uvelike ovise o preliminarnim proizvodima. Proizvođači će sada pokušati prenijeti nisku maržu na potrošače”, kaže Eugen Weinberg, analitičar sirovina iz Commerzbank.
Patrick Schöwe iz tvrtke Eismann proturječi ovoj procjeni s rezervom: “Već smo planirali 2021. godinu i možemo isključiti rast cijena za krajnjeg potrošača”, kaže. Istodobno je dodao: “Kako će stvari izgledati u narednim godinama, naravno, ovisit će o razvoju cijena sirovina.”
To tvrtku Eismann čini jednom od rijetkih tvrtki koja barem djelomično govori o robnoj inflaciji. Mnoge druge velike korporacije ne žele javno komentirati. Previše je zabrinutosti zbog otuđivanja kupaca ili velikih lanaca supermarketa. Na primjer, proizvođač keksa Bahlsen nije želio dati nikakve informacije na upit t-online o mogućim kretanjima , dok je proizvođač slastica Ferrero ostavio zahtjev potpuno bez odgovora.
Međutim, neki veliki proizvođači potiho ukazuju da trenutačna situacija dovodi do napetosti.
“Uvijek nas brinu takva povećanja cijena”, rekao je veliki njemački proizvođač hrane u intervjuu za t-online.
Visoke cijene poljoprivrednih proizvoda mogle bi uskoro povećati i troškove mesa jer stočarstvo zauzvrat treba sve više soje, kukuruza i pšenice.