Somun: Nismo mogli ukinuti embargo na oružje u BiH, bez obzira na poziv Bidena

22 Stu 2020


Somun: Nismo mogli ukinuti embargo na oružje u BiH, bez obzira na poziv Bidena

Novoizabrani predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden za vrijeme agresije na Bosnu i Hercegovinu, kada je vidio konvoj izbjeglica u Tuzli, kazao je da je greška zapada što su muslimani razoružani tokom agresije te da se to nije smjelo dogoditi.

Podsjetio je na to Hajrudin Somun, uvodničar na današnjoj redovnoj sesiji Asocijacije nezavisnih intelektualaca Krug 99 o temi "Bosna i Hercegovina od Bidena do Bidena".

Kako je Somun podvukao sve je to, uz sve ono što se moglo čuti ovih dana nakon izbora u SAD-u, vrijedno priznanje jer je on tada kazao da je uvođenje embarga greška i NATO pakta i SAD-a podsjećajući da su Ujedinjene nacije prvo razoružale muslimane, a potom je u Srebrenicu došao ratni zločinac general Vojske Republike Srpske Ratko Mladić.

Somun kaže da je u Ženevi često imao priliku, kada je bio savjetnik bh. delegacije na pregovorima, da razgovara s dužnosnicima koji o tome odlučivali, ali nikada nisu mogli osigurati ukidanje embarga iako je na to pozvao tadašnji američki senator Joe Biden.

Dugogodišnji bh. novinar i diplomata Hajrudin Somun osvrnuo se i na godišnjicu potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, identificirajući tri najveće greške tog sporazuma, a to su davanje imena Republika Srpska bh. entitetu, propust za povratak izbjeglica kao i činjenica da je njegov dio Ustav BiH.

On napominje da je u to vrijeme dok je trajala agresija Armija BiH već bila na izmaku snaga te da se zbog toga pristalo na kompromise koji i do danas nisu ispravljeni.

- Taj sporazum je bio u funkciji prekida vatre, ali ostavljene su stvari koje će se kasnije rješavati. Ostale su dvije armije što se kasnije ispravilo, ali naša delegacija nije diskutirala oko principa povratka raseljenih i izbjeglih osoba - dodaje Somun.

U nacrtu tog sporazuma bila je teza da se svi vrate na svoje, ali je kasnije predsjednik Republike Srbije Slobodan Milošević insistirao da se doda zarez iza kojeg je stavljeno osim u slučajevima ukoliko oni to ne žele, a Somun smatra da je upravo to bio problem za sve poslije što se dešavalo vezi s povratkom.

No, Somun je ipak fatalnom greškom nazvao činjenicu da je prihvaćeno da se u okvir sporazuma ugradi Ustav BiH koji nikada nije potpisan ili parafiran u bh. parlamentu, a u BiH on je i 25 godina poslije još uvijek na snazi.

Predsjednik Kruga 99 Adil Kulenović podsjetio je da je upravo novoizabrani predsjednik SAD-a stao na pravu stranu tokom agresije na BiH, izražavajući nadu da će se okončati saga oko prebrojavanja glasova u SAD-u te da će u januaru Biden biti inauguriran kao 46 predsjednik SAD-a.

Ocijenio je da će on obnoviti moć SAD-a i osigurati demokratičnost te zemlje koja će biti utočište ljudskih prava i ravnopravnosti bez obzira na boju kože, naciju, vjeru ili opredjeljenje.

Krug 99 odao je poštovanje i profesoru i prvom poslijeratnom premijeru Vlade Bosne i Hercegovine Hasanu Muratoviću koji je 14. novembra preminuo od posljedica koronavirusa.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.