Dnevni.ba - PRELOADER

Spletkarenja i nesnošljivost između Izetbegovića, Dodika i Čovića su dublji problem od proračuna

15 Srp 2020


Spletkarenja i nesnošljivost između Izetbegovića, Dodika i Čovića su dublji problem od proračuna

Sudbina ovogodišnjih općinskih izbora još nije do kraja rasvijetljena. Nada i dalje tinja, nametnuto je plebiscitarno stajalište kako biranje lokalnih vlasti ovisi od usvajanja državnog proračuna kojeg, po optužbama oporbenih stranaka, ne žele usvojiti tri najveće i vladajuće stranke: SDA, SNSD i HDZ BiH.

Stalne ucjene i prijevare

I dok iz Središnjeg izbornog povjerenstva panično apeliraju da je krajnji trenutak da se odobre sredstva za izbore, jer cure razumni rokovi za njihovo organiziranje, na političkoj pozornici traju adolescentna međusobna optuživanja između vladajućih i oporbenih aktera, ali i između partnera Bakira Izetbegovića, Milorada Dodika i Dragana Čovića. 

Ako se malo dublje analiza geneza zbivanja nakon zadnjih parlamentarnih izbora i imaju na umu brojni incidenti između 'nacionalnih poglavica', lako je zaključiti da usvajanje državnog proračuna i tih famoznih 4 milijuna maraka, koliko država izdvaja za lokalne izbore, vjerojatno i nisu glavna prepreka za izlazak birača na glasačka mjesta u studenom ove godine.

Međusobna ucjenjivanja i blokade su smarale i raspamećivale javnost odmah nakon općih izbora i ništa se između Izetbegovića, Dodika i Čovića nije odvijalo razumno i glatko. Svaki trenutak se koristio za prijevare i smutjnje, a na vrhuncu koronakrize i ovih dana kulminiraju novi raskoli, daleko pogibeljniji od usvajanja proračuna. 

Pa, i sam je stožernik Čović, nakon igranke Bakira Izetbegovića oko izbora članova Središnjeg izbornog povjerenstva ustvrdio kako državne vladajuće većine više nema i da se ona raspala nakon što je Izetbegović mučki prigrlio oporbene stranke iz oba entiteta i zabio prst u oko svojim partnerima.

Dakle, 'legitimitet' SIP-a i žestoki sukobi oko paketa izuzetno osjetljivih, ali izuzetno važnih imenovanja na strateške državne pozicije su definitivno kamen smutnje koji paralizira procese u zemlji pa, eto, dovodi u pitanje i tako vitalno pitanje kakvo doista i jeste  demokratsko pravo biranja lokalnih vlasti.

Ali, s obzirom da Federacija skoro dvije godine nema svoje nove vlasti, nikoga posebno ne čudi realna zamka da općinskih izbora i ne bude. Nesnošljivost i nepovjerenje između Bakira Izetbegovića, Milorada Dodika i Dragana Čovića i njihovu konfrontirajući koncepti i nedostatak tolerancije i pragme su najveća prijetnja napretku zemlje pa i lokalnim izborima.

Dodikova 'propala zemlja'

Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik priznao je u više navrata da je dogovor o imenovanjima pukao i da ne zna da li će biti usvojen proračun BiH te da više ništa ne može  kazati sa sigurnošću, jer je BiH potpuno neuspješna, propala zemlja.

On je naglasio da se na razini BiH jedino može dogovarati i tako dolaziti do rješenja, pa između ostalog i za proračun, a imenovanja ne treba posmatrati kao neko 'uhljebljenje' već kao princip nacionalne politike.

Podsjetivši na sastanak SNSD-a, HDZ-a i SDA, prošlog tjedna u Istočnom Sarajevu, Dodik je rekao da je dogovoreno da budu imenovani svi oni koji su prošli procedure.

- HDZ je rekao da prilikom konačnog izbora neće podržati prijedlog SDA za ministra obrane Selmu Cikotića i ravnatelja obavještajne agencije, a onda, da bi se sve zakopliciralo, (Bisera) Turkovićeva je rekla 'nećemo podržati HDZ, hoćemo SNSD'. Vjerovatno s namjerom da zavadi, jer to su male igre koje pokušavaju nametnuti da naprave velike priče, rekao je Dodik.

Lutanja oporbe

Oporbeni čelnici danima optužuje vladajuće dežurna krivce što sabotiraju usvajanje proračuna uz ocjenu kako se plaše debakla na općinskim izborima 

-SIP BiH i SDA, u strahu od gubitka prije svega vlasti u Sarajevu, ali i brojnim drugim sredinama, na sve načine pokušavaju uskratiti građanima pravo da biraju i budu birani. Prvi korak je bio lažna zabrinutost za nemogućnost održavanja izbora u vrijeme pandemije. Nakon što su vidjeli da se u cijelom svijetu i regiji održavaju izbori, Bakir Izetbegović je vršio pritisak na SIP BiH da nezakonito otkaže izbore, navodi se u priopćenju SDP-a.

Ovih dana su se u kompletnom sazivu okupili federalni oporbeni čelnici i zaprijetili 'poglavicama' čak i uličnim demonstracijama.

-Neusvajanje državnog proračuna je samo jedan od planiranih scenarija. Pokušaj vladajućih stranaka da demokraciju stave u karanatenu i na taj način suspendiraju pravo građana da biraju i budu birani predstavlja točku koju neće tolerirati ni oporbene stranke, ali ni građani u Bosni i Hercegovini. Zbog toga i na ovaj način želimo vrlo jasno poručiti kako je presudno važno da se osiguraju sredstva za održavanje lokalnih izbora u ovoj godini.'

Uočljivo je kako i oporba dosta luta. Glasovali su za novi saziv Središnjeg izbornog povjerenstva po volji Bakira Izetbegovića, sludišvi Čovića i Dodika, a onda su digli ruke protiv usvajanja državnog proračuna. A grme kako žele općinske izbore.

Da bi bio kompletiran principijelni pritisak oporbenih stranaka na vladajuće oligarhije nužno je da razmisle da u državnom Parlamentu možda podrže usvajanje ovogodišnjeg proračuna i tako dovedu SDA, SNSD i HDZ BiH u stupicu iz koje nema izlaza bez održavanja općinskih izbora. Glasovanjem protiv doima se kako lokalni izbori ne odgovaraju niti oporbi. J. S.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024