Srbija će pozajmiti plin Bosni i Hercegovini

BiH dogovorila je isporuku plina tokom nestašice zbog kvara na plinovodu u Bugarskoj.
U narednih pola sata biće uspostavljena isporuka plina iz Srbije za BiH, potvrdio je za N1 ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Nermin Džindić.
“Imamo dovoljnu najavljenu količinu prema građanima FBiH. Dogovorili smo sa Srbijagasom da nam određenu količinu posude da prevaziđemo ovaj trenutni problem“, rekao je ministar energetike Nermin Džindić. Džindić je dodao da bi to u narednih pola sata, sat trebalo da profunkcionire i da se pusti u sistem.
“Još uvijek traju razgovori, nadam se da ćemo ovu priču završiti do kraja i da će to biti rješenje za ovaj incident“, rekao je Džindić u izjavi za N1.
Kako Klix.ba saznaje predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je odobrio Srbijagasu da BiH pozajmi 300.000 kubika do ujutru, a ukoliko bude potrebno više da se pozajmi i sutra (ne više od 600.000 kubika).
Inače, pozajmica nije neuobičajena praksa među dobavljačima i primjenjuje se u slučaju da neka od država ima manjak ili višak energenta.
Ventili u Zvorniku, na ulaznoj tački u BiH, jutros su nakon kvara u Bugarskoj zavrnuti, ali prema najnovijim informacijama večeras bi gas ponovo trebao poteći cijevima prema Sarajevu i Zenici.
Kvar na plinovodu u mjestu Vetrino na istoku Bugarske dogodio se rano jutros oko 4 sata. Plinovod prema Rumuniji je najvećim dijelom osposobljen, a na cijevi koja ide prema Srbiji odnosno Bosni i Hercegovini radovi i dalje traju i niko ne može prognozirati koliko će Bugarima trebati da otklone kvar.
Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović danas je kazao da su nove količine gasa iz Mađarske krenule oko 14 sati i da je snabdijevanje u Srbiji normalizovano te ako bude dodatne potrebe bit će naručene nove količine sutra. Ipak, svi se nadaju da će Bugari do sutra otkloniti veliki kvar te da će snabdijevanje biti vraćeno u normalu.