Srbija i Izrael žele čim prije potpisati novi sporazum, "Potencijal je beskrajan"
Isaac Herzog i Aleksandar Vučić
IZRAELSKI predsjednik Isaac Herzog izjavio je u Beogradu kako bi želio da se gospodarska suradnja sa Srbijom utrostruči, te da je glavni cilj njegova posjeta zaključivanje sporazuma o slobodnoj trgovini. Srbija i Izrael imaju veliki potencijal za gospodarsku suradnju i spremni su čim prije usuglasiti i potpisati sporazum o slobodnoj trgovini, složili su se predsjednici Srbije i Izraela, Aleksandar Vučić i Isaac Herzog, u srijedu u Beogradu.
Herzog je rekao nakon susreta sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem kako smatra da je "potencijal proširivanja suradnje beskrajan" jer gospodarstvo Srbije doživljava stalni rast, a zemlja je "u srcu Europe, između istoka i zapada".
Dvojica predsjednika nakon sastanaka su se pridružila okruglom stolu "Sinergija u inovacijama i trgovini: razgovori Srbije i Izraela" u organizaciji gospodarske komore Srbije i izraelskog veleposlanstva u Beogradu.
Vučić očekuje da se već za nekoliko mjeseci može pripremiti "sve što je potrebno" za potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini s Izraelom. "To bi bio najučinkovitiji nastavak ovog današnjeg sastanka i početak jedne nove, mnogo dublje, ozbiljnije i odgovornije suradnje", rekao je Vučić.
Posjet Herzoga Srbiji dolazi nakon vala prosvjeda kojima njegovi sunarodnjaci traže rješenje za sudbinu talaca Hamasa, te poslije niza pritisaka UN-a i međunarodne zajednice na Izrael da zaustavi invaziju na Pojas Gaze ili da učini mnogo više kako bi zaštitio civile. Herzogov posjet je i prvi na ovoj razini otkako je Izrael priznao Kosovo 4. rujna 2020. godine, a zatim i uspostavio diplomatske odnose s Prištinom 1. veljače 2021.
Među taocima Izraelac koji ima i državljanstvo Srbije
Herzog je na tiskovnoj konferenciji s Vučićem istaknuo da je Izrael u sukobu i poručio da bi se cijeli svijet trebao suprotstavi teroru, te da bi nedaće izraelskih talaca, koje je Hamas oteo 7. listopada prošle godine na glazbenom festivalu, trebale biti glavni cilj i tema međunarodne zajednice.
Vučiću je zahvalio na potpori i zalaganju za oslobađanje talaca koje drži Hamas, među kojima je i Izraelac koji ima i državljanstvo Srbije Alon Ohel, čija se majka danas fotografirala s dvojicom predsjednika.
Vučićeve poruke poslije sastanka su da Srbija i srpski narod uvijek bio uz židovski narod kad je najteže, te da je ponosan što u Beogradu i u Srbiji nema nikakvih izljeva antisemitizma i što se židovska zajednica osjeća dobro i sigurno, kao i svi gosti sportaši, kulturni djelatnici iz Izraela.
Nedavno prije Herzogova posjeta, Balkanska istraživačka mreža (BIRN) je u suradnji s izraelskim listom Haaretzom objavila početkom rujna da je Srbija, unatoč upozorenjima Ujedinjenih naroda da se prodaja naoružanja Izraelu obustavi zbog mogućih ratnih zločina nad civilima u Gazi, nastavila s izvozom oružja toj zemlji.
U prethodnom zajedničkom istraživanju novinari mreže BIRN i izraelskog lista identificirali su šest letova – u veljači, ožujku i svibnju – koji se poklapaju s izvoznim podacima srpske tvrtke za trgovinu naoružanjem, streljivom i vojnom opremom.
Vodeće državno poduzeće za izvoz naoružanja Jugoimport-SDPR izvezlo je u srpnju oružje i/li streljivo u Izrael u vrijednosti od 7,3 milijuna eura, ignorirajući, među ostalim, i apele iz UN-a da se zaustavi prodaja oružja toj zemlji zbog mogućih ratnih zločina nad palestinskim civilima u Gazi, navodi BIRN.
Prema podacima portala koji sakuplja poslovne transakcije državnih institucija, u koje je BIRN, imao uvid, sa srpanjskom pošiljkom, vrijednost izvoza tvrtke SDPR je tijekom 2024. bila ukupno 23,1 milijun eura.