Dnevni.ba - PRELOADER

Srebrenički malinari nisu zadovoljni berbom, problem i nedostatak radne snage

08 Kol 2024


Srebrenički malinari nisu zadovoljni berbom, problem i nedostatak radne snage
Srebrenica

Na području Srebrenice većina stanovništva se bavi pčelarstvom, stočarstvom, mljekarstvom, kao i malinarstvo koje predstavlja perspektivnu kulturu za to područje. Ipask, malinari na području Srebrenice su u posljednje vrijeme prisiljeni smanjivati svoje plantaže zbog niske otkupne cijene i nedostatka radne snage.

Adevija Hasanović iz Slatine kod Srebrenice godinama se bavi uzgojem maline, a kaže da ovogodišnjom berbom i otkupnom cijenom nije zadovoljna.

- Imamo malina oko dulum i po. Hladnjače su nam ostale dužne novac od prošle sezone, nisu redovni s plaćanjem. I iz tih razloga narod odustaje od malinarstva jer nema nikakve računice. Iako je zemljište plodno za maline, otkupna cijena maline je niska i nedostaje radne snage - kazala je Feni Hasanović.

Kaže kako u proizvodnji ne koristi preparate za prskanje, a pored maline sije i druge kulture.

- Posijala sam žito, krompir i grah. Sijala sam za svoje potrebe, a da imam nekome prodati sijala bih više. Ovdje je čista organska proizvodnja, djeca se bave i pčelarstvom. I uvijek imamo posla na selu – ističe Hasanović.

Ona je bila među prvim povratnicima u Slatinu, gdje se 2002. godine vratila s porodicom. Živjeli su u šatoru dok nisu dobili donaciju za izgradnju stambene jedinice.

- Živjeli smo tri i po godine bez adekvatnih uslova, bez struje, vode i nismo imali put. Ipak, opstali smo i danas dan živim u Slatini. Danas je sve drugačije, imamo osnovne uslove za život, ali nažalost nema nikakvih podsticaja da se razvija poljoprivreda. Nekad su bili podsticaji, ali sada toga nema i danas su sela gotovo pusta jer nema stanovništva – kaže Hasanović. 

Slična situacija s uzgojem malinama je i kod Medine Mujić. Ona ističe da je najveći problem nedostatak radne snage, dodajući da je ovogodišnja berba maline lošija u odnosu na prethodnu godinu.

- Nismo zadovoljni ovogodišnjom berbom, prošle godine smo imali tonu i osamsto, a ove godine tonu i tristo. Veliki je problem nedostatak radne snage, prijatelji nam pomažu u berbi jer nema radnika – kazala je Mujić.

Adevija Hasanović i Medina Mujić upozoravaju da sve više malinara odustaje od proizvodnje maline zbog niske otkupne cijene i nedostatka radne snage.

Da je tako potvrđuje i malinar Senad Jusić iz Donjih Potočara.

- Ne očekujem da će malina u skorije vrijeme postati interesantna za proizvodače. Proizvodimo nešto, a na ime našeg proizvoda se ne pokriju troškovi proizvodnje. U budućnosti, supruga i ja ćemo se baviti malinarstvom samo za naše potrebe - poručuje Jusić, piše Fena.

Biznis


SNAŽNO GOSPODARSTVO KLJUČ JE NAPRETKA DRŽAVE

MOSTAR Otvorena MoBizz konferencija

MoBizz 2024., stručna konferencija na temu ''Ekonomski izazovi i financijske strategije za razvoj...

09 Ruj 2024

ECB

Izgledno da će ECB ovaj tjedan spustiti kamatne stope

Europska centralna banka (ECB) vjerojatno će smanjiti kamatne stopeKamate su trošak, odnos...

09 Ruj 2024

NAFTA

Cijena nafte na londonskom tržištu prošloga tjedna potonula gotovo 10 posto

Na londonskom je tržištu prošloga tjedna cijena nafte potonula gotovo 10 posto, zar...

09 Ruj 2024