Šta sadrži desetogodišnji sigurnosni sporazum između SAD-a i Ukrajine
Joe Biden I Volodimir Zelenski
Američko-ukrajinski sigurnosni sporazum, koji je planiran za potpisivanje na marginama samita G7 u Italiji, neće uključivati nikakvu konkretnu novčanu pomoć od SAD-a, objavio je CNN, pozivajući se na izvore u Bijeloj kući.
Prema njihovim riječima, sporazum ne predviđa da SAD daju bilo kakvu novčanu pomoć. Međutim, dodatak dokumentu će sadržavati odredbe o namjeri američkog predsjednika Joea Bidena da radi s Kongresom na ispunjavanju sigurnosnih obaveza, uključujući "dugoročno finansiranje" Kijeva, prenosi Klix.
U sporazumu se navodi da će SAD nastaviti obuku ukrajinskih vojnika još deset godina, ojačati saradnju u proizvodnji oružja i vojne opreme, kao i proširiti razmjenu obavještajnih podataka. Izvori su naglasili da će dokument imati status "izvršnog sporazuma", što znači sporazum koji su zaključili američki predsjednik i strani lideri za koji nije potrebno odobrenje zakonodavnog tijela. S tim u vezi, on će imati manju pravnu snagu, može ga otkazati svaki budući predsjednik SAD u bilo koje vrijeme.
U srijedu je pomoćnik američkog predsjednika za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, rekao da će Biden potpisati sigurnosni sporazum s Vladimirom Zelenskim nakon sastanka u Italiji 13. juna. Prema riječima pomoćnika, ovaj dokument će pomoći Ukrajini da se pridruži NATO-u.
Na samitu NATO-a u Vilniusu u ljeto 2023., zemlje G7 objavile su svoju namjeru da sklope sporazume o sigurnosti s Kijevom. Ukrajina je već potpisala takve sporazume sa 14 zemalja.