Dnevni.ba - PRELOADER

Stabilni proračuni i propast gospodarstva

14 Pro 2020


Stabilni proračuni i propast gospodarstva

Piše: Dragan Bradvica

Riječ 'reforme' posljednjih godina vrlo je dragan našim vlastodršcima jer se žele dodvoriti međunarodnoj zajednici ali kada bilo što u praksi treba provesti što bi rasteretilo gospodarstvenike i radnike u realnom sektoru tada je odgovor isti – to je neprovodivo jer bi ugrozilo stabilnost proračuna.

Naravno, proračun je izuzetno važan jer iz njih se financiraju obrazovanje, zdravstvo, policija, infrastrukturni objekti… Međutim, bh. vlastima sve ovo je manje važno jer u prvi plan 'iskaču' daljnja uhljebljivanja, skupocjeni automobili, tepisi, namještaj, visoke plaće i naknade, deseci milijuna maraka za telefone i putovanja…

Tako da inicijative da se ide na rasterećenja poreznih opterećenja plaća u realnom sektoru kao i smanjenja stope PDV-a na najugroženije djelatnosti (ugostiteljstvo, hotelijerstvo, putnički promet) nisu prihvatljiva. Ne zaboravimo da u ovoj recesiji stoljeća jedino državna uprava nije podnijela ama baš nikakav teret. Dapače.

Inicijativa

Od početka pandemije u BiH prvo je Denis Zvizdić (SDA) podnio inicijativu koja bi omogućila pomjerana roka plaćanja PDV-a kako bi se olakšalo gospodarstvenicima ali ona je odbijena. Sada je PDP podnio inicijativu kojom bi se Vijeće ministara obavezalo da u roku od 30 dana pripremi izmjene i dopune Zakona o PDV-u kojim bi se smanjila stopa PDV-a za ugostiteljstvo, turizam i putnički promet sa 17 posto na pest posto i to na razdoblje do 31. prosinca 2022. godine.

Ne treba posebno niti naglašavati koliko su ove tri brašne pogođene zbog pandemije, ali ne samo one. Međutim, čini se kako niti od ove inicijative neće biti ništa. Razlog – ugroženost proračuna.

Treba kazati kako je i ekonomska struka podijeljena oko ovih prijedloga i smatraju kako se dobro treba razmisliti i napraviti analize prije donošenja odluka. Procjene govore da bi se ovakvom izmjenom stope PDV-a manjak u proračunima penjao i do 200 milijuna maraka.

Što rade druge zemlje?

Međutim, treba jasno kazati kako je veliki broj zemalja već smanjio PDV za turizam koji je najpogođeniji. Kako je kazao Hrvoje Bujas, predsjednik udruge Glas poduzetnika iz Hrvatske, toj vrsti pomoći gospodarstvu pribjegli su Turska, koja je stopu PDV-a u turizmu smanjila na jedan posto, kao i Italija i Španjolska. Ovoj vrsti ekonomske politike pribjegla je i susjedna Srbija koja je PDV u turizmu smanjila za 20 na 10 posto.

Naravno, svaka zemlja je priča za sebe, svi imaju različite sustave kao i stope PDV-a, ali jedna stvar uvijek je 'bola oči' kada je u pitanju ponašanje bh. vlasti. Kada im odgovora donošenje u javnosti nepopularnih mjera i novih nameta objašnjenje je sljedeće: 'Svi u Europi to rade pa moramo i mi', a kada trebaju donijet mjere rasterećenja koje rade svi drugi u Europi govore: 'Mi se ne možemo mjeriti s drugima, naš sustav je specifičan'.

U svakom slučaju, sve više poduzeća stavlja ključ u bravu, tisuće novih radnika ide na zavode za zapošljavanje a vlasti uživaju do te mjere da se nabavljaju čak i umjetnička djela za velelijepe urede.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

13 h 39 min

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

03 Lis 2024