Stari most ostaje vječni simbol mira i pomirenja
Skok bez aplauza, crveni cvijetovi u hladnoj Neretvi pali s novog luka i zvuk sirene koja je simbolično i jučer svirala kao i 1993. bili su najmanje što je Klub skakača u vodu Mostari mogao prirediti za 27. godišnjicu rušenja Starog mosta.
Toga dana, ovaj vrijedni spomenik materijalne kulture nažalost nije izdržao ispaljenje projektile, a vijest o rušenju s tugom i nevjericom dočekana je u domovima skoro svih Mostaraca.
Stanovnik naselja Donja Mahala Benaid Kalajdžić, koji je više stotina puta skočio i s novog i s nekadašnjeg - starog luka mosta, jedan je od živih svjedoka pada mosta u vodu.
Muk i suze 1993.
Sjedio je, prisjeća se s kćerkom koja je tada bila djevojčica u dvorištu obiteljske kuće i posmatrao granatiranje. U 10:16 sati Stari je pao, a u njegovu dvorištu nakon kraćeg muka čuo se i plač.
- Teško je i misliti na taj dan, čak i danas 27 godina poslije emocije me svladaju i bude teško. Ipak, osjećaj je znatno bolji kad vidim novi luk i grad koji se obnavlja, istina sporo, ali se ipak gradi, kaže za Dnevni list skormni čovjek, koji je imao čast kao višestruki šampion i reprezentativac Bosne i Hercegovine u visinskim skokovima među prvima skočiti i s novog luka.
Već je bio u poznim skakačkim godinama, ali je ipak smogao snage.
- I to je bio najbolji skok koji sam izveo u karijeri, bez obzira što je bila noć i što je puhao jak vjetar. Bili su to neki signali s neba, priča dalje Kalajdžić.
Kaže i da je most danas simbol mira i pomirenja i da je ta misija ustvari njegova najvažnija. Mostarci ga vole, a cijeli svijet mu se divi. Mostarski glumac Saša Oručević, inače glasnogovornik Kluba skakača poželio je da se crni 9. studeni 1993. nikada ne ponovi.
- Naš performans bio je ujedno i poruka da se takva glupost više ne nigdje i nikada ne dogodi. Ovo što smo priredili je najmanje što smo bili u mogućnosti, rekao je, te pohvalio posjetioce koji su jučer došli na most i pridržavali se svih mjera i preporuka glede pandemije COVID-a 19.
Vijest u logoru
Na Starom mostu jučer je bio i vremešni Ramiz Tiro. On je tijekom 1993. bio logoraš. Upravo u logoru je saznao da je most srušen.
- Bilo nam je teško svima. Vjerujte mi da smo u toj muci plakali. Bilo je neizvjesno, teško, a bol koju je izazvala vijest o rušenju Starog nadjačala je briga za obitelji. U to vrijeme je mnogo granata palo na grad, prisjetio se Tiro.
O Starom mostu i njegovoj izgradnji i graditeljima ispričane su priče i legende. Neke od njih kažu da je mimaru Hajrudinu bila namijenjena smrtna kazna u slučaju da se luk mosta nakon povlačenja skele raspadne. Sam oblik mosta također ima svoju priču i vjeruje se da on predstavlja život.
Da sam most predstavlja jednu polovinu kruga, a njegov odraz u vodi - drugu, te da ta cjelokupna slika predstavlja život. Stari most u Mostaru obnovljen je 2004. godine uz prisustvo najviših delegacija brojnih europskih zemalja.
Danas je spomenik pod zaštitom UNESCO-a, magnet za turiste od kojih Mostar živi, te vječni simbol mira i pomirenja. Međunarodni sud pravde u Haagu u studenomu 2017. presudio je da je Stari most bio legitimni vojni cilj.
J.S.