Dnevni.ba - PRELOADER

Što će biti s jablaničkim Granitom?

23 Lip 2024


Što će biti s jablaničkim Granitom?
Ako koncesionar ne izvrši obavezu u roku, Ugovor o koncesiji prestaje

Zastupnik Demokratske fronte u Skupštini HNŽ-a, Zoran Mikulić, na jednom od posljednjih zasjedanja postavio je niz zastupničkih pitanja vezanih za firmu Granit u stečaju. 

Odgovore je zatražio od Vlade i Ministarstva gospodarstva HNŽ-a, te predsjednika Općinskog suda u Sarajevu pred kojim se vodi stečajni postupak Granita.

Nejasnoće

Mikulić je, između ostaloga pitao zašto se drži u tajnosti Ugovor o koncesiji s granitom, zašto se drži u tajnosti odluka Vlade, zašto postupak traje 14 godina kada zakonski rok sa predstečajnim postupkom maksimalno 3,5 godine, u koji je registar upisana firma u stečaju, tko garantira da je stvarna dubioza 20,5 milijuna, kad u odluci stoji DO 20 milijuna…

- Ugovor o koncesiji zaključen s privrednim društvom Granit Jablanica u stečaju, pravovremeno je objavljen, kao i ostali zaključeni ugovori o koncesijama iz nadležnosti ovog Ministarstva, na službenoj stranici Ministarstva privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona. Dostavili smo i adrese, naveo je u svom odgovoru ministar gospodarstva Zanin Vejzović.

Za pitanje “Zašto se drži u tajnosti odluka Vlade?”, naveo je da nije precizno postavljeno, odnosno da nije konkretno navedeno na koju odluku Vlade se misli. 

- Pod pretpostavkom da zastupnik Mikulić u svom pitanju misli na odluku Vlade Hercegovačko – neretvanskog kantona kojom se društvu dodjeljuje koncesija, ističemo da je Odluka o dodjeli koncesije Granitu, pravovremeno objavljena, kao i sve ostale o dodjeli koncesije iz nadležnosti ovog Ministarstva, također na službenoj stranici Ministarstva privrede Hercegovačko-neretvanskog kantona, te smo i tu adresu ili link uredno dostavili, navodi dalje.

Mikulic uz lead

Osvrnuo se i na špekulacije o stvarnim dugovanjima ili dubiozi Granita kako je navedeno u zastupničkom pitanju. Stečajnim planom, koji je usvojen od strane skupštine povjerilaca 01.listopada 2020, i koji je odobren u stečajnom postupku od strane suda, utvrđen je iznos od 20.533.813,84 KM. 

- Nejasna je i kontradiktorna konstatacija da u odluci stoji do 20 milijuna, jer ukoliko misli na Odluku Vlade o dodjeli koncesije, pošto u pitanju nije precizirano na koju točno odluku misli, a iz pitanja „Zašto se drži u tajnosti odluka Vlade?” se zaključuje da mu nije poznat sadržaj te iste Odluke, kako onda navodi da ”u odluci stoji 20 milijuna”, ističemo da u Odluci o dodjeli koncesije nije naveden iznos koji je strateški investitor dužan uplatiti, dodaje.

Jasne obveze

Mikulić je pitao i otkud Vlada i ministar crpe povjerenje u dvadeset milijunsku platežnu sposobnost investitora, koji kako je naveo očigledno nije sposoban niti jednokratno platiti koncesijsku naknadu od cirka 400 tisuća za 30 godina. 

- Odlukom o dodjeli koncesije propisana je obaveza koncesionaru da u roku od četiri mjeseca od dana stupanja na snagu odluke zaključi ugovor sa strateškim investitorom. Koncesionar je navedenu obavezu ispunio, a odabir strateškog investitora nije u nadležnosti Vlade i Ministarstva kao Koncesora, već samog Koncesionara. Koncesionar je dostavio Ministarstvu dokument banke koji se odnosi na osiguranje novčanih obaveza investitora, koji je kao takav prihvatio Koncesionar vezano za postupak odabira strateškog investitora. Ugovorom o koncesiji, koji se potpisao nakon ispunjenja uvjeta iz odluke o dodjeli koncesije, članovima 5. i 6. Koncesionar se obvezao, u roku od šest mjeseci od dana zaključenja ovog Ugovora, pribaviti pravomoćno rješenje o potvrdi stečajnog plana od strane Općinskog suda u Sarajevu, kojim će se naložiti Registru vrijednosnih papira Federacije Bosne i Hercegovine da kao stopostotnog vlasnika svih dionica upiše Strateškog partnera društvo Lake Sarajevo, te da izvrši promjenu u Komisiji za vrijednosne papire u FBiH, i nadležnom registarskom sudu u pogledu brisanja stečaja i upisa novog vlasnika dionica, uprave i ostalih bitnih elemenata, navodi Vejzović.

Koncesionar se, kako kaže, obvezao, također, u roku od šest mjeseci od dana zaključenja Ugovora, dostaviti Ministarstvu gospodarstva HNŽ-a, dokaz da je strateški partner izvršio investiranje za potrebe izmirenja potvrđenih stečajnih potraživanja, neizmirenih dugova stečajne mase i neizmirenih troškova stečajnog postupka, iznos ne veći, odnosno iznos investicije koji ne može preći 20.533.813,84. 

- U slučaju da Koncesionar ne izvrši u roku obavezu iz člana 5. stavova 1. i 3. Ugovora, Ugovor o koncesiji prestaje, u skladu sa članom 39. stav 1, tačka “G”, Zakona o koncesijama Hercegovačko – neretvanskog kantona. Iznos koncesijskih naknada, način plaćanja i garancije za plaćanje, uređeni su članovima 17. do 24. Ugovora o koncesiji, uvidom u koje je evidentno da je Koncesionar prvu rate jednokratne koncesijske naknade dužan uplatiti u roku od 15 dana od upisa novog vlasnika dionica u nadležnom registarskom sudu, drugu ratu do kraja 2024, treću do kraja 2025., i tako do desete rate zaključno sa 2032. godinom, naveo je.

N. K.

BIH


OSMAN BEĆIROVIĆ

Osman Bećirović iz Konjević Polja za manje od sat vremena ostao bez 15 hiljada komada pastrmke

Suša i visoke temperature utjecale su ove godine na proizvodnju ribe u BiH, o čemu svjedoči i pri...

4 h 1 min

EVROPSKA NOĆ ISTRAŽIVAČA U BIH

Evropska noć istraživača u BiH: Čuda nauke predstavljena u 11 bh. gradova

Jedanaest gradova širom Bosne i Hercegovine obilježilo je zabavnu naučnu noć u sklopu Evropske no...

4 h 27 min

DENIS BEĆIROVIĆ

Bećirović s najvišim zvaničnicima State Departmenta

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović razgovarao je u New Yorku s po...

5 h 23 min