Što je legionarska bolest? Evo koji su simptomi i kako se liječi
Legionarska bolest
U zagrebačkom KBC-u Rebro pojavili su se slučajevi legionarske bolesti. Kakva je to točno infekcija i zašto je toliko opasna?
Riječ je o infekciji koju uzrokuje bakterija Legionella pneumophilia i koja počinje kao atipična upala pluća.
Ova bakterija pojavljuje se u klima uređajima i nalazi se u vrućoj vodi. Širi se kapljičnim putem, a ako se na vrijeme ne počne s liječenjem, posljedice mogu biti opasne, prenosi N1.
Uzrok legionarske bolesti
Uzročnik su bakterije koje mogu u vodi preživjeti i duže od godinu dana.
Dokazano je da temperatura od 60 stupnjeva ubija bakterije, ali ova vrsta se najbolje razvija i razmnožava na visokim temperaturama. Njezin razvoj pospješuje i postojanje kamenc ili hrđe u okolini.
Kako se prenosi zaraza?
Zaraza se prenosi udisanjem zraka koji sadrži bakterije, a koji se često može naći u klima uređajima u kojima ima vode. Najvjerojatnije se nećete zaraziti od kilma uređaja u automobilu ili kući, nego u uredu, hotelu ili bolnici.
Legionela se može naći i u bazenima, tuševima, jezerima i rijekama, a nije neobična ni njena prisutnost u fontanama ili spremnicima vruće vode. Može se pojaviti i u vodovodu ako dođe do oštećenja cijevi ili se vodovodna voda zbog krivog spoja izmiješa s onom površinskom.
Bolest se ne prenosi s osobe na osobu, ali svejedno postoje rizične skupine, a to su svi oni koji imaju oslabljen imunološki sustav, pušači, kronični bolesnici, osobe koje previše piju i muškraci stariji od 50 godina.
Neće se svi koji udahnu ovu bakteriju i zaraziti. Neki ljudi su otporni.
Simptomi legionarske bolesti
Prvi simptomi pojavit će se desetak dana nakon izlaganja bakteriji. To su drhtavica, visoka temperatura, kašalj, a kod nekih i glavobolja, bol u mišićima, umor, bol u prsima, povraćanje, proljev, gubitak apetita i kratak dah.
Dio pacijenata ima gastrintestinalne, a dio neurološke simptome. Ako se ne liječi, bolest može napasti i druge dijelove tijela, ne samo pluća.
Liječenje
Liječnika je potrebno posjetiti čim primijetite simptome. Prisutnost bakterije utvrđuje se uzimanjem uzoraka krvi i urina, a uobičajeno je napraviti i rendgensku snimku pluća.
Ako se ne liječi, ova bolest može biti vrlo opasna i dovesti do stanja opasnih po život poput septičnog šoka, zatajenja respiratnornih organa ili otkazivanja bubrega.
Liječi se antibioticima, a oporavak i povratak zdravlja može biti dugotrajan.