Dnevni.ba - PRELOADER

Što se događa u Siriji? Nakon navodnog primirja oglasio se Ahmed al-Šara, evo što obećava

4 h 15 min


Što se događa u Siriji? Nakon navodnog primirja oglasio se Ahmed al-Šara, evo što obećava

Privremeni sirijski predsjednik Ahmed al-Šara u subotu je obećao zaštititi manjine u zemlji ubrzo nakon što je njegova administracija objavila 'sveobuhvatno i trenutno' primirje u pokrajini Suvajdi nakon višednevnog smrtonosnog sektaškog nasilja.

Suvajdu na jugu Sirije zahvatile su borbe između frakcija Druza i sunitskih muslimanskih beduina u jeku izvješća o zločinima nad civilima. U televizijskom obraćanju, al-Šara je obećao sve prekršitelje privesti pravdi. 'Odričemo se svih zločina i prijestupa koji su se dogodili, bilo unutar ili izvan Suvajde. Naglašavamo važnost postizanja pravde i provedbe zakona', rekao je.

Borbe u Suvajdi, koje su izbile prije tjedan dana, ostavile su stotine mrtvih i rezultirale su teškom humanitarnom situacijom i masovnim egzodusom civila iz pokrajine, prema riječima aktivista. Druzi su vjerska manjina koja je proizašla iz šijitskog islama i živi uglavnom u Siriji, ali i u Izraelu, Libanonu i Jordanu. Suvajda je njihovo uporište.

Izrael je rekao da mu je dužnost zaštititi Druze. Mnogi od njih služe u izraelskoj vojsci. Ranije ovog tjedna Izrael je izveo zračne napade na Suvajdu i na vladine institucije u Damasku. Al-Šara je u subotu izjavio da je izraelska intervencija gurnula Siriju u 'opasnu fazu', dovodeći stabilnost zemlje u opasnost.

Izrael i Sirija dogovorili su prekid vatre, rekao je američki posebni izaslanik za Siriju Thomas Barrack. Ranije u subotu, vladine snage počele su se raspoređivati u Suvajdi kako bi okončale borbe između zaraćenih strana. 'Sigurnosne snage upotrijebit će sve svoje kapacitete radi zaustavljanja napada, borbi i vraćanja stabilnosti u pokrajinu', rekao je glasnogovornik sirijskog ministarstva unutarnjih poslova Nur al-Din al-Baba.

Sirijsko predsjedništvo potvrdilo je da je počelo raspoređivanje sigurnosnih snaga u nekoliko područja u Suvajdi kako bi osigurali provedbu 'sveobuhvatnog i trenutačnog' prekida vatre. 'Predsjedništvo poziva sve da otvore put sirijskoj državi i njezinim institucijama da odgovorno provedu ovaj prekid (borbi) na način koji jamči učvršćivanje stabilnosti i zaustavljanje krvoprolića', navodi se u priopćenju.

Sirijska državna novinska agencija SANA izvijestila je da su se sigurnosne snage počele raspoređivati u područjima sukoba i da rade na sprečavanju prolaza pojedinaca i konvoja koji se kreću prema žarištu Suvajdi. Sirijski opservatorij za ljudska prava rekao je da u Suvajdi prevladava oprezan mir nakon žestokih borbi između frakcija Druza i beduinskih boraca koje su trajale do ranih jutarnjih sati.

Najmanje 718 ljudi ubijeno je od 13. srpnja kao rezultat borbi u Suvajdi, pogubljenja po kratkom postupku i izraelskih napada, rekao je Opservatorij sa sjedištem u Velikoj Britaniji koji se oslanja na mrežu novinara unutar Sirije. Optužio je vladine snage da su po kratkom postupku pogubili 165 ljudi, a Druze da su pogubili trojicu beduina, javlja HINA.

 

Vijesti iz svijeta


VOLODIMIR ZELENSKI

Zelenskij: Predložili smo Rusiji pregovore sljedeći tjedan

UKRAJINA je predložila Rusiji da se novi krug pregovora održi sljedeći tjedan, priopćio je ukraji...

2 h 35 min

Britanci mijenjaju stare 'sokolove' za nove, a evo tko bi trebao dobiti unosan posao

Britanske Kraljevske zračne snage (RAF) i Kraljevska mornarica (RN) pokrenut će uskoro natječaj z...

2 h 43 min

Brazil odbrusio Trumpu: Nećemo dozvoliti zastrašivanje našeg pravosuđa

Visoki pravosudni zvaničnici Brazila poručili su da sudstvo te zemlje neće biti zastrašeno...

3 h 8 min