Dnevni.ba - PRELOADER

Što se može očekivati na bošnjačkoj političkoj pozornici

07 Pro 2023


Što se može očekivati na bošnjačkoj političkoj pozornici

ČETVORKA NA TROJKU Bećirović i Mehmedović trgovački jezičak na vagi

Reformirana SDA bez klero-nacionaliste Bakira Izetbegovića bi okupila  svoje ugledne disidente i zasigurno pomela blijedu Trojku, međutim dok se u toj stranci provodi diktatura kompromitiranog bračnog para, po mnogima zrelog za američku 'crnu listu', Konaković, Nikšić i Forto mogu mirno spavati. 

Nakon što je najmoćnija bošnjačka dama Sebija Izetbegović svrgnuta s čela sarajevskog Kliničkog centra njezin još ranije potučeni muž Bakir je sve karte bacio na stranački život i povratak SDA u sferu odlučivanja unutar bošnjačkog korpusa i krucijalnih političkih procesa.

Za posrnulu obitelj Izetbegović, opterećenu aferama s diplomama i crnim fondovima SDA je preostala mrvica nade da kako-tako sačuvaju utjecaj i moć, ali i eventualno fasadiraju uprljani obraz kontroverznog prezimena. 

Zadnji javni istup Bakira Izetbegovića u stranačkom glasilu u biti ne nudi nikakvo novo političko osvježenje, neku novu stratešku matricu na kojoj će SDA graditi novi imidž i pokušati povratiti poljuljani ugled do lokalnih izbora sljedeće godine, a onda i za parlamentarne izbore.

Izetbegović Bošnjacima servira otrcane floskule kako 'izdajnička' Trojka nema kapaciteta da se odupre nacionalističkim i separatističkim snagama, naročito Miloradu Dodiku.

Upadljivo je da je vođa SDA ovaj put u demoniziranju protivnika malo poštedio Dragana Čovića, međutim vidljivo je da većinu članova HDZ-a BiH   Izetbegović između redaka svrstava u nacionaliste. Naravno, 'bakir-beg',  kako ga neki oslovljavaju na minderu, svoju dokazano klero-nacionalističku  stranku svrstava u građansko-patriotske snage ili čak i u probosansku opciju.  

Izetbegović gubi konce

Izetbegović već sada ne skriva da silno radi na oformljivanju 'Četvorke', grupacije koja bi trebala smaknuti 'Trojku' iz vladajuće garniture. Nedavno je zabrljao u Mostaru sa NES-om, ali mu je, kako tvrdi, Ogrešević oprostio   tako da bi uz SDA i NES udarnu bošnjačku napadačku postavu činili još i SBiH  te DF. Međutim, nakon posljednjih događanja u USŽ-u, gdje je SDA opet izvarala NES i formirala Vladu sa SDP-om, NIP-om i Pomakom, Izetbegoviću će biti malo teže u tom naumu.

Iako Željko Komšić takvu soluciju za sada ne smatra cementiranom, Izetbegović se poziva na već prepoznatljivu tradiciju dobre suradnje.                   

-Snažan probosanski blok jedini je odgovor na sve agresivnije nacionalističke politike, na prvom mjestu na onu koju oličava i predvodi Milorad Dodik. Podjele i rivalstva među patriotskim strankama neumitno vode slabljenju pozicije, popuštanju i prepuštanju. Popuštanju u odnosu na nacionalističke i separatističke politike i prepuštanju pozicija nauštrb Bošnjaka i probosanski orijentiranih Srba i Hrvata. S Nerminom Ogreševićem sam razgovarao prije nekoliko dana, odnosi između nas dvojice su sasvim dobri i korektni. Odluke SDA HNK donijele su nešto nervoze i razočarenja, ali vjerujem da smo to prevazišli. S Komšićem i DF-om imamo izgrađen odnos, branimo iste vrijednosti, izdržali smo zajedno u proteklim godinama jake pritiske nacionalističkih snaga potpomognutih dijelom međunarodne zajednice. Odnosi s Efendićem i SBiH-om se grade, postupno uspostavljamo povjerenje. Cijenim da će biti izvjesne suradnje na lokalnim izborima 2024, a zatim i pune suradnje na općim izborima 2026., otkriva zamke za Trojku   Bakir Izetbegović.

Što će učiniti bivši SDA-ovci

Niti jednom riječi nije spomenuo dojučerašnje stranačke perjanice, a sada ljute protivnike Šemsudina Mehmedovića, Adila Osmanovića, generala  Ajnadžića, bivšeg sarajevskog načelnika Koldžu, koji najavljuju novi politički  blok.

Za pretpostaviti je da Izetbegović ne želi davati nečemu na značaju dok taj projekt i službeno ne bude ovjeren, a to se najavljuje za početak siječnja  sljedeće godine. 

U nekim krugovima se već sada prave različite kalkulacije u preslagivanjima unutar bošnjačke političke pozornice. Dakle, izvjesno je da će Bakirova   'Četvorka' u arenu, samo je dvojba da li protiv 'Trojke' ili možda protiv  'Četvorke' samo drugačijeg političkog profila.  

Ako na čelo novog 'probosanskog, anacionalnog ili prodržavnog' bloka stane  Denis Bećirović, bošnjački član Predsjedništva, onda je realnija opcija da se  taj pokusni kunić ipak svrsta na stranu sadašnje 'Trojke'. Ali, Bećirović se još  o tome ne izjašnjava, podsjeća da je još uvijek potpredsjednik SDP-a.  Međutim, jako je blizak s poglavarom Islamske zajednice reisom Kavazovićem, bespogovorno ga sluša pa nisu isključene sve varijante. 

Čak i da u početku, do konačnog sumiranja dometa i kapaciteta, taj blok bude trgovački jezičak na vagi, pa tko više ponudi. Iako, teško je očekivati da bi Mehmedović i Osmanović nakon svih ponižavanja i prljavština ponovno  sletjeli u kandže bračnog para sa sarajevskih Poljina. 

Nisu rijetki analitičari koji tvrde kako čelnici 'Trojke' Elmedin Konaković, Nermin Nikšić i Edin Forto mogu spokojno spavati dok je na čelu SDA Bakir  Izetbegović. Dapače, Izetbegović može eventualno samo ojačati 'Trojku'  novim sastavnicama.

Reformirana SDA bez klero-nacionaliste Bakira Izetbegovića bi okupila svoje ugledne disidente i zasigurno pomela blijedu 'Trojku', međutim dok  se u toj stranci provodi diktatura kompromitiranog bračnog para, po mnogima zrelog za američku 'crnu listu', Konaković, Nikšić i Forto mogu komotno provoditi svoju proeuropsku politiku unutarnjeg dijaloga i reformi. Iako, ni čelnici 'Trojke' se više ne uzimaju baš zaozbiljno nakon što su u nekoliko lokalnih sredina formirali vlast upravo sa SDA, a koju redovito preko svojih glasila prozivaju za općenarodnu pljačku i kriminal, baš kao što SDA Trojkaše naziva 'izdajnicima'. Zašto onda s njima tvori vlast u HNŽ-u i USŽ-u? Zajednički interes je 'fotelja'.

D. G.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

8 h 18 min

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

20 Stu 2024