Što su pred Sudom BiH rekli Dodik i Lukić?

Piše: V.S. Herceg
mostar@dnevni-list.ba
Predsjednik Republike srpske (RS) Milorad Dodik i vršitelj dužnosti direktora Službenog glasnika RS Miloš Lukić, izjašnjavajući se na ročištu pred Sudom BiH o krivici, kazali su kako "ne razumiju optužnicu" koju im je pročitala sutkinja Jasmina Ćorić Dedović.
S obzirom da su se i Dodik i Lukić izjasnili kako optužnicu ne razumiju, sutkinja je kazala kako to podrazumijeva izjašnjavanje da nisu krivi.
U optužnici Dodiku i Lukiću navodi se da su svjesno počinili kazneno djelo “neizvršavanje odluka visokog predstavnika” jer nisu primijenili i proveli odluke visokog predstavnika. Predložene su i mjere sigurnosti obavljanja službenih dužnosti koje mogu biti izrečene samo ukoliko konačna presuda bude osuđujuća.
Dodikov izlazak pred sud nije prošao nezanimljivo - pri izjašnjavanju o krivici nije ustao i iskazao poštovanje Sudu, kazavši kako ga "bole leđa", prigovorio je kako u Sudu nije istaknuta zastava RS, dok su istaknute zastave BiH i FBiH, a prigovor je bio i kako je optužnicu dobio na latinici, ali ne i na ćirilici.
Za "sve" je okrivio američkog veleposlanika u BIH Michaela Murphyja i visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta za kojeg je više puta kazao kako je nelegalan. Također, za Dodika su i Sud i Tužiteljstvo BiH nelegalni i neustavni, a naglasio je kako se radi o političkom procesu protiv RS-a i njega osobno. Dajući mu time podršku, Dodikovo izjašnjavanje o krivici pratili su i ministri i dužnosnici SNSD-a kao i koalicijskih stranaka.
Za Dodika Sud i Tužiteljstvo BiH nelegalni
"Pojavio sam se u ovom neustavnom i nelegalnom sudu, po optužnici koju je dostavilo nelegalno i neustavno tužiteljstvo. U Ustavu BiH nigdje ne piše da BiH ima sud i tužiteljstvo. Kao što je u ovom zemlji sve nakaradno, tako je i ovo postavljeno bez ustavnog osnova", kazao je Dodik, istaknuvši kako je "sve urađeno mimo Daytonskog sporazuma" te da su "visoki predstavnici neovlašteno donosili i nametali ove institucije".
"Sada se te institucije pojavljuju kao one koje pokušavaju kreirati ustavni poredak, činjenicom da neizabrani stranac koji je trebao biti imenovan relevantnom rezolucijom Vijeća sigurnosti, ovdje je nametnuo određene akte i, kao nigdje u svijetu, kazao da, ukoliko se ne poštuje on i ono što kaže i učini, svatko onaj koji tako učini može ići u zatvor od pet mjeseci do pet godina", kazao je Dodik nakon izjašnjavanja o krivici pred Sudom BiH.
Dodik je kazao kako je on prvi koji je po tom osnovu tu doveden te kako uopće nije razumio na čemu je optužnica zasnovana, ali i da se radi o političkom procesu.
"Ne mogu vjerovati da su u takvom ustavnom sudu pravnici koji ignoriraju činjenicu da se u Ustavu BiH kaže da jedinu zakonodavnu aktivnost u BiH provodi parlamentarna skupština i nitko više. Nemoguće je da prihvaćaju da stranac koji je neovlašten, koji nije imenovan od Vijeća sigurnosti, a i da jest ne bi imao pravo, i otvaraju proces koji je isključivo političke prirode. Ovo je politički proces u kojem se želi obračunati s RS i sa mnom kao njezinim predsjednikom zato što sam poštujući Ustav RS koji kaže da predsjednik Republike proglašava zakone tako što potpisuje ukaz o zakonu koji je prošao ukupnu proceduru u narodnoj skupštini RS", kazao je Dodik.
Dodik: Bošnjaci nisu imali ništa protiv
On se osvrnuo i na ukaz kojim je Ukaz kojim je potpisao zakone te kazao kako su isti prošli potrebnu proceduru.
"Čak što više, ni Bošnjački klub u Vijeću naroda RS nije potegao vitalni interes na to pitanje nego je smatrao da tu nema ništa sporno. Da je Bošnjački klub problematizirao to pitanje, to bi otišlo na Ustavni sud RS koji bi odlučivao postoji li vitalni interes ili ne. Međutim, Klub Bošnjaka u Vijeću naroda RS smatrao je kako nema kršenja vitalnog interesa i taj zakon nije osporio i tako je došlo meni, naravno, na potpisivanje. Vjerojatno su se oni rukovodili time da sve što prije dođe u tužiteljstvo, jer je to sve u sprezi, kako bi tužiteljstvo poduzelo ove radnje", ustvrdio je.
"Ovako se razgrađuje BiH i ja ću se ovdje braniti kao predsjednik Republike", poručio je predsjednik RS. Kazao je i kako je dolaskom u sudnicu vidio kako se tretira ustavni poredak u BiH jer su bile istaknute dvije zastave - jedna BiH, druga FBiH, a bez zastave RS te da je optužnicu dobio na latinici.
"Zna se da sam pripadnik srpskog naroda i da sam tražio da mi se dostavi na ćirilici. Tijekom saslušanja pokušali su mi uvaliti neku optužnicu na ćirilici. Zanemaruju moj ustavno pravo da mi dostave na pismu i jeziku koji ja razumijem. Optužnica je nerazumljiva jer je podignuta na bazi činjenice da je Schmidt, kojem je očito ugrožena sujeta, ovdje proglašava zakon koji govori o tome da svatko onaj koji ne poštuje njegovo nedjelo može otići u zatvor pet godina", naglasio je.
Uvrjede prema Murphyju i Schmidtu
Uputio je i niz uvrjeda prema tužiteljima, nazivajući ih "servilnima", te da za podizanju optužnica "odlučuje sarajevska čaršija", a uputio je kritike i sutkinji.
"Dakle, OK, ovaj sud je nelegalan, neustavan. On postoji, to je činjenica, ali RS ne treba i neće priznati ovakve prakse i nema razloga sudjelovati u kršenju Ustava BiH. Ovo je proces koji će pokazati ima li u BiH ustava ili ne. Pripada li Ustav svima ili postoji odmetnuta klika u obliku tužitelja da naiđe bilo tko i upiše bilo što u kazneni zakon i da se onda bave lovom i političkim procesima. Ovo je čisto politički proces koji nema nikakve pravne osnove i to sam došao kazati. Naravno, sutkinja za prethodno saslušanje koja je sudjelovala u obrani i oslobađanju Nasera Orića, kao pripadnica bošnjačkog naroda, nije dozvolila ništa od ovoga što sam vama rekao, da se izjasnim u sudnici. Koliko vidim, već je donesena i presuda, i samo njima treba brzina da dođu što prije do te presude", smatra on.
Nadalje, on je i američkog veleposlanika u BiH i visokog predstavnika uvrstio u "udruženi kriminalni pothvat".
"Koliko je pitanje zatvora - nemam pojma, ali mislim da se ovdje radi o jednoj kliki, udruženom kriminalnom pothvatu kojeg čini Schmidt, Murphy, onaj kreten u američkom veleposlanstvu i još neki stranci. EU šuti na činjenicu da se na njenom prostoru, zemlji kandidatkinji, može pojaviti stranac koji mijenja kazneno zakonodavstvo, a onda nam se pozivaju na vladavinu prava. To su apsurdi. Radi se o jednoj kriminalnoj grupi koja je isključio spremna izvršavati naloge američkog veleposlanika koji je i smislio i ohrabrio Schmidta da ovo sve uradi, tvrdeći da iza njega stoji snaga da može jednog predsjednika Republike, zato što je izvršavao Ustav, zatvoriti. To, ćemo, naravno, vidjeti kako će izgledati. Ovo sve je cirkus", zaključio je Dodik.
On je kazao kako je tražio prisutnost novinara u sudnici, ali da to nije dozvoljeno.
"Pa da i vi sudjelujete u ovom cirkusu, a ne samo da to meni bude zadovoljstvo. Ovo je cirkus koji će diskreditirati pravosuđe, Ustav BiH i nema nikakvog smisla. Naravno da ću ja doći i na sljedeće sesije, u atmosferi koja je ovdje potpuno nepovoljna za bilo koga iz RS, pa i mene kao njenog predsjednika, u sudnici gdje nema zastave RS i onda nam kažu kako su neutralni i objektivni. Narodna poslovica kaže 'sila boga ne moli', ali isto tako kažu da bog silu ne voli", završio je Dodik obraćanje medijima.
Adamović: Sud će konačno morati riješiti 'tko kosi, a tko vodu nosi'
Komentirajući sudski postupak koji slijedi za predsjednika RS-a i v.d. Službenog glasnika RS-a, kao i njegove eventualne posljedice, Vlado Adamović, bivši sudac Vrhovnog suda FBiH u razgovoru za RTL je rekao da "u ponedjeljak de facto suđenje ne počinje".
"To je u kaznenom smislu izjašnjenje o krivnji. Prema kaznenom zakonu BiH, nakon izjašnjenja o krivnji, slijedi suđenje. U suđenju je tek sučeljavanje navoda tužitelja, odnosno branitelja i samog okrivljenika i onda ćemo vidjeti na što sve sud mora odgovoriti. To ovisi o tome što će tužitelj tvrditi, a što obrana", dodaje.
Na pitanje koliko to može potrajati, kaže - jako dugo, ali i kratko.
"Ovisi kako će se sudionici ponašati u sudnici. Ako se bude inzistiralo da se preispita veliki broj dokaza - onda će za to sigurno trebati vrijeme", kaže.
Upitan koliko je realno da Dodik bude zatvoren, Adamović podsjeća kako treba imati na umu presumpciju nevinosti, i da o rešetkama još ne treba govoriti.
"Radi se o nekome tko je optužen i kome je optužnica potvrđena. Dakle, slijedi suđenje, tek nakon suđenja možemo razgovarati o tome da to bude osuđujuća presuda i eventualno kako nagovještavate - zatvor. Ali, o tom potom. To ćemo vidjeti", kaže.
Adamović je objašnjavao i koliko, po njegovu mišljenju, ovo suđenje može utjecati na sigurnosnu, ali i političku situaciju u BiH.
"Iako se stalno trudim kazati da bi to trebalo biti uobičajeno suđenje, što ono i jest, ali je sigurno da će posljedice suđenja biti značajne. Uostalom, to se vidi i po broju najavljenih interesenata za prisustvo suđenju. Vidite, mislim da će sud definitivno i neminovno morati riješiti pitanje unutarnjeg suvereniteta. Na jednoj strani imate formalni autoritet u vidu predsjednika entiteta koji ima obaveze koje mu nameće parlament. Na drugoj strani imate visokog predstavnika koji opet ima svoja pravila. I on postupa prema svojim aktima. Sukob tih akata i njihovo sukobljavanje u praktičnom djelovanju dovodi do toga da će sud končano morati riješiti, kako se to kaže u Bosni, ‘tko kosi, tko vodu nosi‘", rekao je Adamović za RTL.
Za što se terete Dodik i Lukić
U optužnici se navodi da su Dodik i Lukić od 1. do 9. srpnja ove godine u Banja Luci, svjesno i znajući da je visoki predstavnik Christian Schmidt donio Odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH, poduzimali službene radnje u cilju nastavka zakonodavnog postupka.
Podsjetimo da je Narodna skupština Republike Srpske (NSRS), a na Dodikovu inicijativu, 27. lipnja na sjednici usvojila Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i Odluku kojom se sprječava stupanje na snagu Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a od 21. lipnja.
U prvoj točki optužnice stoji da je Dodik, koristeći službene ovlasti, donio Ukaz o proglašenju Zakona o izmjeni Zakona o objavljivanju zakona i drugih propisa RS-a, koji je svojeručno potpisao, a što je NSRS usvojila 21. lipnja, na taj način ne primjenjujući i ne provodeći odluku visokog predstavnika kojom se obustavlja zakonodavni postupak donošenja navedenog zakona, kao i ukaz.
“Iako je bio svjestan da su odluke visokog predstavnika obvezujuće u skladu sa ovlastima koja su mu data, a sve u namjeri da se navedene odluke Visokog predstavnika ne primijene i ne provedu, s obzirom da je za primjenu i provedbu ovih odluka bilo potrebno suzdržavanje od daljnjeg zakonodavnog postupka, nakon čega je prvoosumnjičeni navedene ukaze proslijedio u ‘Službeni glasnik Republike Srpske’ radi njihove objave i potom stupanja na snagu navedenih zakona, a koje posljedice je i želio”, opisano je u optužnici.
U drugoj točki se navodi da je Lukić, kao vršitelj dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske 9. srpnja potpisao obrazac kojim je omogućio objavljivanje odluka i zakona koje mu je proslijedio Dodik.
“Dodik i Lukić, kao službene osobe u institucijama Republike Srpske, nisu primijenili i proveli odluke visokog predstavnika za BiH”, stoji u optužnici te se navodi da su počinili kazneno djelo “neizvršavanje odluka visokog predstavnika”.