Dnevni.ba - PRELOADER

Struja nije poskupjela, a poskupljenja pravdaju skupljom strujom

14 Stu 2021


Struja nije poskupjela, a poskupljenja pravdaju skupljom strujom

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Rast cijena goriva doveo je do lančanog poskupljenja životnih namirnica, kao i skoro svih usluga i ostalih roba diljem svijeta, a mnoge neopravdano. Vlade zemalja poduzimaju određene korake kako bi građanima olakšale život u poskupljenjima, zamrzavaju cijene goriva poput Hrvatske, najavljuju posezanje za robnim rezervama poput susjedne Srbije, dok u BiH imaju samo obećanje da - struja neće poskupjeti kućanstvima. Barem ne u ovoj godini.

Gorivo drastično skuplje, ali ipak jeftinije od zemalja u regiji

Poskupljenje goriva, dakako, najviše pogađa. Prema podatcima Federalnog ministarstva trgovine, maloprodajne cijene SUPE PLUS bezolovnog goriva, BAS EN 228-BMB 98 u rujnu ove godine više su za 14,70% u odnosu na rujan 2020. godine, dok su cijene u rujnu 2021., u prosjeku više za 0,86% u odnosu na prethodi mjesec.

Također, prema ovim podatcima, maloprodajne cijene PREMIUM bezolovnog benzina 95, BAS EN 228-BMB 95 u rujnu 2021. godine bile su više za čak 21,50% u odnosu na isti mjesec prošle godine. I maloprodajne cijene DIZEL BAS EN 590 u rujnu ove godine više su za 17,93% u odnosu na rujan prošle godine.

Ipak statistika pokazuje da je u BiH cijena goriva općenito niža nego od zemalja u okruženju, Hrvatske, Crne Gore, Albanije, Srbije, Slovenije i Sjeverne Makedonije. Primjerice, kada je riječ o BMB 95, ono je najjeftinije u FBiH od svih nabrojanih zemalja dok je, kada je riječ o dizelu, jedino jeftiniji u Sjevernoj Makedoniji. No, s obzirom na potrošačkemogućnosti prosječnog bh građanina, ova statistika itekako zna prevariti.

Međutim, zanimljiv je statistički podatak da je PREMIUM bezolovnog benzina 95, BAS EN 228-BMB 95, u rujnu prosječno skuplji za više od 0,89%, a DIZEL za više od 0,93% u odnosu na kolovoz ove godine, dok su u istom periodu potrošačke cijene hrane i bezalkoholnih pića poskupjele za 1,3%.

Poskupljuje sve

Naime, prema ovim podatcima, potrošačke cijene u rujnu 2021. godine, u prosjeku su porasle za 0,9% u odnosu na prethodni mjesec.

Promatrano po odjeljcima Klasifikacije osobne potrošnje prema namjeni, cijene su porasle u odjeljcima: Odjeća i obuća za 8,4%, Hrana i bezalkoholna pića za 1,3%, Namještaj, kućanski uređaji i redovno održavanje kuće za 1,0%, Ostala dobra i usluge za 0,7%, Prijevoz za 0,5%, Stanovanje, voda, električna energija, plin i drugi energenti za 0,2% i Alkoholna pića i duhan za 0,1%.

Vrlo značajno je dodati da su u rujnu 2021. godine u odnosu na rujan 2020. godine, cijene su veće za 3,1% (godišnja inflacija).

No, stalna mjesečna poskupljenja ne prate i povećanje plaća i mirovina, a "obični" građani svaki novi mjesec sve teže spajaju kraj s krajem, a mjere za zaštitu građana-potrošača koje poduzimaju entitetske vlade (rad Vijeća ministara BiH je blokiran) skoro su nevidljive.

Naime, dok je rast cijena goriva doveo do lančanog poskupljenja životnih namirnica, najava o poskupljenju struje na bh. žitelje djelovala je kao novi šok. No, iz Vlade FBiH poručeno je kako poskupljenja cijena struje za kućanstva neće biti te kako se povećanje cijena odnosi samo na mali dio gospodarskih subjekata. Ali, i ovo obećanje, kako se čini, neće biti dugog vijeka u ovom "lovu u mutnom".

Tko želi ekstra profit poskupljenje pravda skupljom strujom, a struja nije skuplja

Admir Andelija, generalni direktor Elektroprivrede BiH, nedavno je izjavio kako je posljednjih mjeseci došlo do bitnog poremećaja na tržištu električne energije te kako su prognoze da do stabilizacije neće doći prije polovice 2022. godine.

"Podcrtavamo, neće poskupjeti električna energija za građanstvo. Električna energija treba poskupjet za jedan mali dio gospodarskih subjekata, a najveći dio njih neće imati povećanje cijena", rekao je generalni direktor Elektroprivrede BiH.

On je upozorio kako "svi love u mutnom", kazavši "da svatko tko želi ekstra zaraditi, povećanje cijena opravdava poskupljenjem električne energije".

"Govori se kako je kruh u pekarnama poskupio zbog poskupljenja struje. Ni u jednoj pekari, marketu, restoranu nije poskupila struja. Nisu krumpir i piletina poskupili zbog električne energije. Tko god digne cijenu nečega, kaže - poskupila struja. Druga stvar, još uvijek nije nikome poskupila, poskupit može samo od 1. siječnja 2022. To je suština priče", poručio je Andelija.

Srbija će posegnuti za robnim rezervama, Hrvatska zamrznula cijene goriva

No, cijene rastu diljem svijeta. U  Njemačkoj je zabilježeno povećanje cijena kao nikada u posljednja tri desetljeća - značajno e poskupjelo grijanje, gorivo i hrana. Analitičari to jednostavno objašnjavaju cijenom energenata i većom potražnjom tijekom popuštanja pandemije. 

U cilju olakšanja za svoje građane, Vlada Republike Srbije donijela je uredbu o ograničenju cijena najprodavanijih vrsta kruha te je obećano da će, ukoliko bude potrebno, da će se posegnuti i za robnim rezervama kako bi se ta cijena održala.

Susjedna Hrvatska zamrznula je cijene goriva već od 10. listopada, konkretno, dizela i benzina, a hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je da će iste ostati zamrznute do daljnjeg

“Vlada će produžiti ograničenje. Cijene goriva možemo ograničiti ukupno tri mjeseca”, potvrdio je Plenković.

Uzimajući u obzir potrošačku mogućnost građana BiH, nezaposlenost te sve raširenije siromaštvo, ovim mehanizmima zaštite građana vlade u BiH skoro nikako se ne služe, a građani su prepušteni sami sebi, dok se istodobno najavljuju povećanja plaća političkim dužnosnicima.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 13 min

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024