Dnevni.ba - PRELOADER

Sud zaključio da su manipulirali i ometali sustav za vlastitu korist – je li to poruka i za BiH?

30 Kol 2024


Sud zaključio da su manipulirali i ometali sustav za vlastitu korist – je li to poruka i za BiH?
Europski sud za ljudska prava odbio tužbu braće Mamić

Piše: V.S.Herceg

mostar@dnevni-list.ba

Europski sud za ljudska prava (ESLJP) u Strasbourgu u jučer je objavio odluku u postupku što su ga odbjegli osuđenici Zdravko i Zoran Mamić pokrenuli protiv Hrvatske, a u kojoj se odbija njihova tužba. 

Sud je odbio tužbu braće Mamić u kojoj su tvrdili kako su im povrijeđena prava na pravično suđenje, obrazlažući kako su manipulirali i ozbiljno ometali pravosudni sustav, iskorištavali sustav zaštite ljudskih prava, a da je stariji Mamić korumpirao sudce koji su odlučivali u njihovom postupku. Sud je ustvrdio kako su Mamići "pokušali izvući korist pred ESLJP-om iz "vlastitog manipulativnog ponašanja na domaćoj razini".

Inače, braća Mamić, nekada visoki dužnosnici u NK Dinamo, od hrvatskog pravosuđa izbjegli su u BiH te su tu, u suradnji vlastima lokalnih zajednica pokrenuli nove, unosne biznise, prvenstveno u svezi solarnih elektrana.

Sud: Mamići iskorištavali sustav zaštite ljudskih prava za stjecanje koristi od svojih zloupotreba“

Izuzev braće Mamić, tužbu Europskom sudu za ljudska prava podnio je i Milan Pernar, poreznik kojem se sudilo zajedno s Mamićima. Pernar je u međuvremenu preminuo, a pravo na tužbu naslijedili su njegovi nasljednici, izvijestili su jučer mediji u susjednoj Hrvatskoj. 

Tužba Mamića vezana je uz sudski postupak u aferi 'Dinamo 1' za izvlačenje novca iz Dinama, uz tvrdnju kako im je povrijeđeno pravo na pravično suđenje u Osijeku. Sud je Zdravka Mamića pravomoćno osudio na šest i pol godina zatvora, njegovog brata Zorana na četiri godine i dva mjeseca, a poreznika Pernara na tri godine i dva mjeseca zatvora. Pernar je u međuvremenu preminuo, a braća Mamić su pobjegli u BiH kako bi izbjegli odsluženje zatvorske kazne. ESLJP je odbacio sve njihove pritužbe na suđenje u Osijeku.

“Iako se ponašanje prvog i drugog podnositelja zahtjeva (Zoran i Zdravko Mamić) koje je predstavljalo zlouporabu izravno odnosilo samo na jednu od nekoliko pritužbi prema članku 6. Konvencije koje su priopćene Vladi tužene države, Sud smatra da njihovo ponašanje, koje je bilo usmjereno na manipuliranje i ozbiljno ometanje pravosudnog sustava te iskorištavanje sustava zaštite ljudskih prava prema Konvenciji radi stjecanja koristi od vlastitog zlouporabnog ponašanja na domaćoj razini, treba imati posljedice na prihvatljivost njihovih cjelokupnih zahtjeva”, navodi se, između ostalog, u odluci ESLJP-a koja samo potvrđuje prethodnu odluku Ustavnog suda Hrvatske.

Podsjetimo kako su braća Mamić, a posebno Zdravko Mamić javno tvrdili, pa čak i povodom ove teme organizirali konferencije za medije, kako su bili u kontaktu s osječkim sudcima te da je sudac Darko Krušlin primio skupocjeni sat od starijeg Mamića te da je to bio povod njegovih tvrdnji da ovaj sudac nije objektivan. U međuvremenu, a kako je to sam sudac Krušlin medijima kazao, Mamiću je taj sat uskoro vratio.

"Predmet se prvenstveno odnosi na prigovor trojice podnositelja da im nije sudio nepristran sud jer je predsjednik sudskog vijeća imao neprimjeren odnos s drugim podnositeljem, primao od njega novac i darove te često posjećivao utakmice nogometnog kluba Dinamo Zagreb (oštećenik u kaznenom postupku) kao VIP gost. Prvopodnositelj i drugopodnositelj su nadalje prigovorili da je kazneni postupak pokrenuo neovlašteni tužitelj, a drugopodnositelj je prigovorio i svojem sudjelovanju u raspravi i sjednici žalbenog vijeća te pravu na presumpciju nevinosti", stoji u odluci Suda.

Nadalje, Sud "smatra da je važno uzeti u obzir činjenicu da su prvi i drugi podnositelj zahtjeva svoju pritužbu da je došlo do povrede njihova prava na nepristrani sud u biti temeljili na vlastitim djelima, koja su u svojoj srži bila usmjerena na uništavanje baš tog prava."

Mamići priznali da su davali novac i darove

"Suci bi trebali održavati i provoditi visoke standarde ponašanja i trebali bi se osobno pridržavati tih standarda kako bi održali integritet pravosuđa. Svako kršenje takvih standarda umanjuje povjerenje koje sudovi u demokratskom društvu moraju pobuditi u javnosti. Međutim, u svrhu rješavanja predmeta Sud "ne može zanemariti činjenicu da su se prvi i drugi podnositelj zahtjeva dobrovoljno dogovorili sa sucima i, prema njihovim vlastitim tvrdnjama, davali im novac i darove... O situaciji su se izjasnili tek nakon što je osuđujuća presuda protiv njih postala pravomoćna, a svi drugi pokušaji manipulacije postupkom u njihovu korist su propali", navodi se.

U odluci Suda se ističe kako isti "pridaje temeljnu važnost činjenici da su prvi i drugi podnositelj zahtjeva u biti pokušali stvoriti "win-win" situaciju za sebe - ili bi davanje mita sucima išlo u njihovu korist i optužbe protiv njih bi bile odbačene, ili bi se žalili da je suđenje bilo nepravedno zbog korumpiranosti sudaca".

"Sud ne može oprostiti takvo ponašanje stranaka jer bi to omogućilo manipulacije i ozbiljne opstrukcije pravosudnog sustava. Dapače, ne ulazeći u pitanje krivnje ili nevinosti prvopodnositelja i drugopodnositelja te dotičnih sudaca u vezi s kaznenim djelima podmićivanja i trgovine utjecajem za koja su optuženi, same okolnosti koje su prvopodnositelj i drugopodnositelj potvrdili Sudu dovode do zaključka da nakon što su propali svi njihovi napori da manipuliraju domaćim postupcima u svoju korist, oni sada namjeravaju iskoristiti sustav zaštite ljudskih prava prema Konvenciji i izvući korist iz vlastitog manipulativnog ponašanja na domaćoj razini", zaključuje se u odluci ESLJP.

Novi poslovni uspjesi u BiH

Pojednostavljeno, ESLJP je ovime potvrdio kako su Mamići vršili korupcijske radnje prema sudcima koji su vodili i odlučivali o njihovim predmetima te tako pokušali utjecati na pravosuđe. Ovakva odluka i obrazloženje ESLJP-a skoro je u potpunosti ista s odlukom Ustavnog suda.

Međutim, i unatoč svemu, braća Mamići su i u Hercegovini ostvarili impozantne poslovne uspjehe izgradnjom solarnih elektrana te zakupom značajnog dijela državnog zemljišta, a što ne bi mogli ostvariti bez podrške lokalnih vlasti. Oni su u BiH slobodni ljudi zbog posjedovanja bh državljanstva što je jedna, za njih, od olakšavajućih okolnosti kada je u pitanju njihovo izručenje Hrvatskoj. 

U BiH, za sada, pitanja o mogućim koruptivnim radnjama u stjecanju novog, unosnog biznisa te tko je sve i kako u njima sudjelovao, tek se naziru. Čini se da za to u BiH treba sazrjeti - politička situacija.

Politika


Ministar Velagić poziva sindikate na pregovore: Razmislimo je li put u generalni štrajk dobro rješenje

Ministra obrazovanja, znanosti, kulture i sporta HNŽ-a Adnan Velagić uputio je priopćenje za javn...

22 Stu 2024

RASTE BROJ KORISNIKA JAVNIH KUHINJA

Većina građana u dilemi, platiti račune ili kupiti hranu

Svakim danom svjedočimo poskupljenjima i sve lošijem standardu života u zemlji, a plaće i mirovin...

22 Stu 2024

PROBLEMI S LIKVIDNOŠĆU

Vlada RS-a dodatno pojačala zaduživanja na domaćem tržištu kapitala

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Financijski problemi u Republici Srpskoj nis...

22 Stu 2024