Dnevni.ba - PRELOADER

Sudeći prema ponašanju vlasti žitelji u FBiH imaju bolji standard nego oni u Hrvatskoj i Srbiji

22 Stu 2021


Sudeći prema ponašanju vlasti žitelji u FBiH imaju bolji standard nego oni u Hrvatskoj i Srbiji

Piše: Dragan Bradvica

Bez da obični žitelji čitaju podatke o inflaciji i ostalim pokazateljima, samom činjenicom da svaki dan idu u trgovine, benzinske crpke, tržne centre dovoljno je da znaju koliko su cijene 'skočile' tijekom ove godine.

Iako ih bh. vlasti uvjeravaju kako tome nije tako, prezentirajući krajnje upitne statističke podatke, situacija na terenu polako počinje biti alarmantna, naročito ako znamo da nam je ispod granice siromaštva oko 20 posto žitelja, a 50 posto na toj granici.

Uz činjenicu da brojni stručnjaci iz BiH i inozemstva upozoravaju kako dobar dio naših statističkih podatka ne odražavaju pravo stanje stvari u zemlji, sve da su i krajnje točni oni dolaze prekasno jer ono što danas živimo statistički ćemo vidjeti tek za nekoliko mjeseci.

Uz to, u indeks potrošačkih cijena ulazi sve i svašta, pa velika poskupljenja hrane i osnovnih životnih namirnica uvelike anuliraju pojeftinjenja nekih drugih, ne tako krucijalnih proizvoda.

Međutim, i takva statistika bilježi kako su potrošačke cijene u Federaciji u listopadu porasle su za 4,3 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine. Samo u listopadu u odnosu na prethodni mjesec indeks potrošačkih cijena zabilježio je rast od 1,6 posto.

RS, Hrvatska i Srbija

Rast cijena bilježi se u svim odjeljcima osobne potrošnje, a uslijed 'divljanja' cijena nafte i posljedično poskupljenja goriva, u listopadu je najviše poskupio prijevoz za 3,3 posto. Značajan rast imale su i cijene hrane i bezalkoholnih pića 1,7 posto.

Godišnja inflacija u Bosni i Hercegovini u rujnu bila je tri posto, dok je u Republici Srpskoj iznosila 2,6 posto. Međutim, vlasti u RS-u su ipak odlučile intervenirati pa su još prije dva tjedna donijele uredbu o ograničavanju marži u prometu robe kojom se marže u prometu na malo smanjuju na osam posto sa dotadašnjih 10 posto, a u prometu na veliko na šest posto sa dotadašnjih osam posto.

Reagiraju su vlasti i u susjedstvu. Tako je Republika Hrvatska sredinom prošlog mjeseca na mjesec dana ograničila cijene goriva na najviše 11,10 kuna za litru za benzin, a 11 kuna za dizel, da bi prije nekoliko dana odluku produžila na još mjesec, s tim da je ovaj put benzine s više oktana i sva premium goriva izuzela od mjere, te se cijene za ove vrste goriva sada mogu formirati slobodno.

U Hrvatskoj je godišnja inflacija u listopadu bila 3,8 posto, najviša u posljednjih osam godina. Republika Srbija, u kojoj je godišnja inflacija 6,6 posto, ograničila je maksimalnu cijenu kruha od brašna tipa 500 na 46 dinara na razdoblje šest mjeseci.

Isto tako, vlasti su se odlučile na službenim stranicama nadležnih institucija objavljivati cijene u različitim tržnim centrima kako bi i na taj način pokušale spriječiti da trgovci koriste ovu situaciju za dodatna poskupljenja.

U FBiH sve po starom

Jedini tko nije reagirao jeste FBiH. Čini se da žitelji ovog entiteta mnogo bolje žive nego oni u RS-u, ali i u Hrvatskoj i Srbiji pa im nisu potrebne nikakve zaštitne mjere.

U isti vrijeme, svakodnevno ih se bombardira s uvelike friziranom statistikom kako bi im se pokazalo da oni jako dobro žive, a da za to prvenstveno mogu zahvaliti federalnim vlastima. A kada tako dobro žive, Vlada FBiH je pripremila i čitav niz novih poreznih politika po kojima raznorazni porezi dodatno 'skaču' kako bi se proračuni dodatno punili.

Tako s jedne strane standard žitelja opada jer na tržištu imamo značajna poskupljenja, a reakcija naših genijalnih vlasti jeste da u toj situaciji i oni dodatno ruše taj standard novim haračima.

Da nije žalosno bilo bi smiješno, ali u ovoj zemlji poodavno nikome osim političkim (kvazi)elitama ništa nije smiješno.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

2 h 10 min

U novom broju donosimo

Novi broj

07 Lis 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Lis 2024