Dnevni.ba - PRELOADER

Sumnje u skrivene motive

13 Lis 2020


Sumnje u skrivene motive

Zamjenik predsjedatelja Doma naroda Parlamenta BiH Dragan Čović u ponedjeljak je navečer u Beogradu s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom održao radni sastanak koji je, kako je priopćeno iz HDZ-a BiH, predstavljao nastavak regionalnih razgovora, a obuhvatio je europske integracije i perspektivu članstva dvaju zemalja u EU.

Govoreći o Paketu proširenja za 2020., sugovornici su istakli značaj procesa pristupanja Uniji u cilju održavanja snažne europske perspektive regije te daljnje transformacije k izgradnji razvijenih i stabilnih zemalja. Suradnja s europskim partnerima na tom putu, kazano je, pospješit će željeni napredak. Uvažavajući opredijeljenost za pridruženje Uniji, razgovaralo se o unaprjeđenju regionalne suradnje i jačanju dobrosusjedskih odnosa. Daljnji razvoj regije i poboljšanje odnosa od velike su važnosti za ostvarenje dugogodišnjih vanjskopolitičkih prioriteta poput EU članstva, ocijenjeno je. Europski put BiH je neupitan, izjavio je Čović ističući potrebu za novim intenziviranjem napora na europskom putu. Plan za ekonomski oporavak Zapadnog Balkana i razvijanje odnosa u regiji doprinijet će ekonomskoj konkurentnosti i gospodarskom jačanju. “Europski put Srbije i suradnja u regiji prioriteti su srnijanske vanjske politike“, prenio je domaćin Vučić.

U dijelu razgovora o nadolazećoj 25. obljetnici potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma, sugovornici su suglasno istaknuli da je stabilnost BiH od velikog značaja za cijelu regiju te da ona mora uvažavati sve konstitutivne narode BiH, njihova prava, opredjeljenja i legitimne političke predstavnike, koji, putem zaštite ustavnopravnog poretka i europskih vrijednosti uvažavanja, trebaju osigurati otklon od stagnacije i osigurati zajednički pomak ka stabilizaciji prilika te ostvarenju EU članstva i dugoročne sigurnosti i prosperiteta.

Čović: Prijateljski razgovor

Nakon što su uslijedile broje kritike na navedeni susret, predsjedatelj Doma naroda Parlamenta BiH i predsjednik HDZ-a BiH Čović za Fenu je izjavio da su ocjene da je na djelu srpsko-hrvatsko udruživanje uobičajene.

“Da se nismo sastali, onda bi neki prigovarali zašto se ne sastajemo. Kada smo kolega Izetbegović i ja bili u Zagrebu, i tada su neki trčali  komentirati zašto mi, a ne netko treći. Procjena je bila da se nađemo i razgovaramo, a ja se ne miješam u to niti mi smeta da se sutra susretnu predsjednik Vučić i kolega Izetbegović ili netko treći“, kazao je Čović dodavši da je još prije tjedan dana na sjednici Kolegija Doma naroda BiH najavio posjet Beogradu, što ga čini transparentnim.

“Ja sam i predsjednik HDZ-a BiH pa sam sugovornike informirao i o pripremama za stranke lokalne izbore. Očekujemo pobjedu u svim sredinama gdje su Hrvati većina. Vučića zanima puno toga u BiH. To je bio prijateljski razgovor koji ni na koji način ne skrnavi odnose tri naroda u BiH. Poznato je da se on zalaže za jednakopravnost konstitutivnih naroda u BiH, njihovo legitimno predstavljanje, poštivanje Daytonskog sporazuma“, istaknuo je Čović koji smatra da koncept regionalnih razgovora treba biti nastavljen jer može donijeti dobar rezultat za sve u BiH.

 “Želimo li nešto korisno raditi u vanjskoj politici BiH, moramo znati da naši dometi nisu veliki i to prvenstveno treba biti dobrosusjedska politika kada su pitanju sva tri susjeda. To nikada ne smijemo potcijeniti, jer imamo problema u vođenju vanjske politike.. Moramo se naučiti  provoditi politike dogovorene unutar BiH. A vidimo što smo napravili u protekle dvije godine kada nismo imali takvu politiku“, zaključio je Čović.

Izetbegović: U sve razgovore potrebno je uključiti sve tri strane

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović je nakon susreta Čovića, Vučića i Dodika ocijenio da sadašnji odnos zvaničnog Zagreba i Beograda nije dobar prema BiH, osobito u godini kada se obilježava 25. godišnjica potpisivanja Daytonskog mirovnog sporazuma.

“Nikada bh. tronožac ne može stajati na dvije noge i ne treba to raditi, već u sve razgovore treba uključiti sve tri strane i poštivati državu BiH, njenu strukturu i hijerarhiju“, istakno je Izetbegović i dodao da bi se, da je i on pozvan na taj sastanak, odazvao te će se uvijek odazvati takvim pozivima jer smatra da bh. slika mora biti trodimenzionalna. Dodao je da se, kada je i sam otišao u Zagreb na sastanak, uvjerio da je odveć bilo priče samo jedne strane.

Komšić: Iza svega se kriju neki drugi motivi

Komentirajući sastanak Vučića, Dodika i Čovića, član Predsjedništva BiH i lider DF-a Željko Komšić kaže da je "negdje pročitao da se navodno razgovaralo o europskoj perspektivi". “Kakva je ta perspektiva po njihovom shvaćanju, dovoljno govori da su upravo isti dan kadrovi HDZ-a BiH i SNSD-a oborili Zakon o javnim nabavkama, tako da je njihova priča europskoj perspektivi potpuno deplasirana. Štoviše, iza svega se kriju neki drugi motivi, koji su, ako hoćete, ugrožavanje te europske perspektive BiH“, naveo je.

Ćudić: SDA prepustila vanjsku politiku u ruke Dodiku i Čoviću

Sabina Ćudić, predsjednica Glavnog odbora Naše stranke, komentirala je da je, nakon posjeta Milorada Dodika, a zatim Izetbegovića i Čovića Hrvatskoj, došao na red atak na suverenitet BiH i iz Srbije. “Dužnosnici susjednih država, uz potporu samozvanih etnolidera iz BiH, suverenitet naše države žele u potpunosti prenijeti na njene narode. Jasno je to iz ustaljenih ponavljanja kršenja diplomatskih i političkih protokola koji se tiču sastanaka najviših državnih dužnosnika“, obrazlaže ona uz ocjenu da se, očito, radi o planskoj akciji Srbije i Hrvatske sa saveznicima iz BiH, a kojom se pokušava uništiti kredibilitet najviših državnih institucija, uključujući i Predsjedništvo BiH, i učiniti ih pasivnim promatračima u smislu  međunarodnih odnosa. Kako je dodala, nesumnjivo da takvu vrstu podrivanja suvereniteta ohrabruje i mlaka reakcija predsjedatelja Predsjedništva BiH Šefika Džaferovića na posjetu  Dodika Hrvatskoj, kao i autogol Bakira Izetbegovića koji se odazvao na sastanak Andreju Plenkoviću. “SDA je time prepustila vanjsku politiku u ruke Dodiku i Čoviću. Čović je, s druge strane, pristao biti privjesak Dodiku te bi Hrvati u BiH morali biti svjesni da to najveću štetu nanosi njima. Ovo je igra srpskog nacionalizma i u njoj su bh. Hrvati predviđeni kao kolateralna šteta. Moramo biti svjesni da se BiH ne ruši odlukama koje se donose na tim sastancima, već načinom na koje ih se donosi, bez adekvatnih predstavnika bh. institucija“, zaključuje predsjednica Glavnog odbora Naše stranke.

Bećirović: Puno smo jači i brojniji mi koji branimo državu BiH no oni koji ju ruše

Izaslanik SDP-a BiH u Domu naroda Parlamenta BiH Denis Bećirović poručuje, pak, da su svi srpsko-hrvatski sporazumi o podjeli BiH završili na smetljištu povijesti, pa će tako i ovaj.

U svom postu na Facebooku, Bećirović je pobrojao neke od njih, poput srpsko-hrvatskih sporazuma Cvetković - Maček 1939. godine, Stojadinović - Pavelić 1954. godine, Milošević - Tuđman 1991. godine, te Karadžić - Boban 1992. godine. “Neće u tome uspjeti ni najnoviji sljedbenici zločinačke politike podjele države BiH Dodik (SNSD) i Čović (HDZ BiH) i njihovi mentori u Beogradu i Zagrebu. Uzalud ih u Beogradu okuplja, ohrabruje i instruira predsjednik Srbije Vučić“, naveo je Bećirović podsjetivši da politika uništenja i komadanja BiH nije donijela nikakvo dobro nikada i nikome. “Dodik, Čović i njihovi mentori moraju znati da je BiH neuništiva država! Puno smo jači i brojniji mi koji branimo državu BiH no oni koji ju ruše. Puno su jači prijatelji BiH širom svijeta no oni koji joj nisu naklonjeni“, zaključio je.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

16 h 52 min

U novom broju donosimo

Novi broj

05 Srp 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

04 Srp 2024