Suradnja obitelji stradalih iz Mostara i Srebrenice

21 Stu 2023


<strong>Suradnja obitelji stradalih iz Mostara i Srebrenice</strong>

Članice Udruge “Majke Srebrenice” na čelu s Munirom Subašić posjetile su spomen obilježje u Sutini, lokalitet na kojemu je otkrivena i ekshumirania prva masovna grobnica u Mostaru i Bosni i Hercegovini.

Odale su počast nedužnim građanima Mostara,  Bošnjacima i Hrvatima koji su mučki ubijeni od strane srpskih snaga 12. lipnja 1992. godine.

Traže procesuiranja

Predstavnici Zajednice obitelji žrtava ubijenih na Uborku i Sutini  1992, Adnin Hasić i Sanela Kuko dočekali su majke Srebrenice i upoznali ih s dešavanjima vezanim za ratni zločin na Uborku i Sutini, kao i o aktivnostima koje se poduzimaju za procesuiranje ratnih zločinaca.

- Isti nam je cilj svima - procesuiranje ratnih zločinaca jer ratni zločin nikad ne zastarijeva i ostat će u dokumentima zapisana imena nalogodavaca i izvršitelja. Nismo se umorili 30 godina i nećemo stati, naveo je Hasić.

Pokret majki enklava Srebrenica i Žepa svakog 11. u mjesecu, pa i ovoga studenoga u Tuzli organizira prosvjede tražeći istinu i pravdu. Nedavno su tako s Trga slobode poslale poruku da neće odustati od potrage za članovima svojih obitelji. Pridružili si im se i građani Tuzle, te vjerski službenici Medžlisa Islamske zajednice Tuzla.

Pronalazak nestalih osoba bio je tema i ovoga prosvjeda, ali i potpora narodu Gaze.

- Sve što se dešava u Gazi, gdje se nemilosrdno ubijaju djeca i civili, mi smo preživjeli 1995. godine, kazala je Nura Begović iz Udruge “Žene Srebrenice”.

S područja Srebrenice još se traga za oko 1.000 ubijenih u genocidu. Grobnice se otvaraju sve rjeđe, a sve je manje i živih srodnika koji mogu dati krv za DNK analizu.

Tri desetljeća pravosudnog javašluka

S druge strane, Udruga obitelji stradalih na Uborku i Sutini traga za pravdom već tri desetljeća. Do danas nijedan sud u Bosni i Hercegovini i izvan njenih granica nije podigao optužnicu zbog ovoga zločina.

I predstavnici koordinacije braniteljskih udruga Hrvatskog vijeća obrane u dopisu koji su potpisali čelnici 25 udruga, u suradnji sa Zakladom za pružanje pravne pomoći, najavili su kako će zatražiti od Tužiteljstva Bosne i Hercegovine procesuiranje desetaka zločina počinjenih nad Hrvatima u Bosni i Hercegovini na temelju ranije, ali i u skoroj prošlosti dostavljenih dokaza o masovnim zločinima.

Prvi na popisu je zločin koji se dogodio na Uborku, odnosno Sutini kod Mostara, gdje su pripadnici JNA i srpskih snaga u lipnju 1992. godine pobili 114 civila bošnjačke i hrvatske nacionalnosti. Uborak i Sutina bili su među prvim dvjema masovnim grobnicama na početku rata u BiH s tijelima 85 Bošnjaka i 29 Hrvata.

Za taj zločin ni 31 godinu poslije još nitko nije odgovarao. U vrijeme maskara nad nedužnim civilima zapovjednik JNA u Mostaru bio je general Momčilo Perišić.

Njega je Haaški sud najprije osudio na 27 godina zatvora zbog granatiranja Zadra, a poslije i posve oslobodio odgovornosti. No, za granatiranje Mostara, od čega je stradalo 700 građana ovog grada, kao ni za zločin na Uborku, u Sutini i Zaliku Perišića se nikada nije teretilo, čak iako je tadašnjoj haaškoj tužiteljici Carli del Ponte predana sva dokumentacija o ovom zločinu.

N. K.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

18 h 11 min

U novom broju donosimo

Novi broj

12 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.