Sve veći problemi za Republiku Srpsku - sankcije, izolacija, neizvjesnost…
Rezultati retrogradnih politika
Republika Srpska se suočava sa ozbiljnim financijskim problemima zbog sankcija koje su Sjedinjene Američke Države nametnule Miloradu Dodiku i njegovim suradnicima.
Za te probleme vlast okrivljuje međunarodni faktor, prije svega Sjedinjene Američke Države. Prema njihovim riječima Republika Srpska je stabilna, samo joj tu stabilnost remeti strani faktor, piše Buka.
Posjećaju, kompletan politički vrh RS je pod sankcijama SAD-a. Ove sankcije su uzrokovale destabilizaciju poslovnog okruženja i dovode u pitanje financijsku stabilnost entiteta. Sankcije koje je uvelo Ministarstvo financija SAD-a obuhvatile su brojne kompanije, uključujući 'Prointer ITSS', 'Infinity Media' i 'Kaldera Company'.
Prema tvrdnjama OFAC-a, ove kompanije su osiguravale značajne prihode obitelji Milorada Dodika, a bile su angažirane u poslovima vrijednim 240,4 milijuna eura. Uvođenje sankcija je dovelo do zatvaranja većine njihovih računa u bankama Bosne i Hercegovine kako bi se izbjegle dalje sankcije.
Pod sankcijama su i članovi obitelji Milorada Dodika. On negira sve te tvrdnje i već mjesecima vodi zaoštrenu retoriku prema predstavniku SAD-a u BiH, veleposlniku Michaelu Murphyju. Sa druge strane, američka ambasada u seriji tvitova postavlja pitanja u vezi sa financijama u RS.
Različiti stavovi
Dodik u intervjuima optužuje američke dužnosnike za vršenje pritiska na banke u RS, ali i u susjednim zemljama, kako bi se onemogućila saradnja sa vladom ovog entiteta.
- Nijedna banka u Srpskoj nije spremna da sarađuje sa nama iz straha, zbog pritiska i prijetnji, rekao je Dodik. Ove izjave ilustriraju koliko su sankcije poremetile financijske tokove i onemogućile normalno poslovanje. Dodik također izražava nezadovoljstvo zbog situacije na međunarodnoj sceni, navodeći da Murphy, vodi kampanju protiv RS.
- Na kraju želeći da ode, pokazuje nekoliko stvari, a to su miješanje u unutrašnje stvari, uz količinu laži koje je iznijela američko Veleposlanstvo, rekao je Dodik. Sankcije su ne samo ekonomski, već i politički izolirale Dodika, tvrde Amerikanci. Robert O’Brien, dužnosnik State Departmenta, istakao je da je Dodik izoliran i da nema značajnu političku podršku, čak ni od susjednih zemalja kao što su Srbija i Hrvatska.
- Dodik osjeća pritisak i možemo promijeniti (njegovu) politiku primjenom bonskih ovlasti, naših sankcija i pritiska kroz proces pristupanja Europskoj uniji, rekao je O’Brien.
Na drugu stranu Dodik odgovara da RS ima međunarodne prijatelje koji su spremni da pomognu - Mi imamo na dva tri mjesta u svijetu spremnost da nam pomognu i putem pozajmica, kredita, da nam to daju. Jedna zemlja je izdvojila novac da nam to pomogne. Ali zbog blokade koji su činili Amerikanci, mi taj novac ne možemo da doznačimo na naše račune, iz čisto političkih razloga. Kada smo izašli na Bečku burzu, uobičajena je bila stvar za sve zemlje, sve velike kompanije, sve vlade, reprogramiraju svoje dugove, reprogram je poznat termin našem stanovništvu, samo je nama onemogućeno da reprogramiramo obaveze na Bečkoj burzi, prošle godine kada smo morali 300 milijuna dodatno da vratimo, jednokratno. Nije dozvoljen revolving i da idemo dalje. U svemu tome mi smo uspjeli da se krećemo i da osiguramo i izmirimo sve naše obaveze', izjavio je Dodik
Financijske dubioze
Ekonomista Slaviša Raković kaže za Buku kako realno postoji problem refinanciranja i da su primici od kredita u pitanju. - Nejasno je koliko novca nedostaje, jer sam budžet može da se financira od tekućih priliva, ali postoji izražen problem obnavljanja duga.
Što se tiče američke politike mislim da ne zaslužuje komentar, jer u dužem roku ne podržavaju nijednu političku opciju u RS, pa je teško reći da su dobronamjerni u svojim akcijama, naglašava Raković.
Igor Crnadak, šef Kluba zastupnika PDP-a kaže da je točno da ljudi iz vrha SNSD režima sve češće priznaju da je RS u ozbiljnim financijskim problemima i da postoji sve veća međunarodna izolacija koja donosi opterećujuće blokade u funkcioniranju čitavog sustava.
- Ali, oni to priznaju samo zato što su doveli RS na rub kolapsa i zato što im je sada jedini izlaz da od sebe prave žrtve, a za užasnu međunarodnu i financijsku poziciju RS okrivljuju nekog drugog. Rukovodstvo RS je potpuno izolirano i nemaju nikakav manevarski prostor, svi pristupi normalnim izvorima financiranja su im presječeni, a u toj poziciji su se našli samo zato što ih je interesirala isključivo njihova osobna korist i bogaćenje. Zbog svega toga oni su sada u mišolovci i nemaju kuda, doveli su sebe u bezizlaznu situaciju, ali na žalost ugrozili su stabilnost same RS, njene financije doveli do tačke pucanja, a nismo daleko od momenta kada će ovakvo ponašanje SNSD režima ugroziti osnovne mehanizme zaštite koje imamo po Daytonu, poput entitetskog glasanja, kaže za Buku Crnadak.
On kaže da vlast u RS ne radi ništa da otkloni blokade, jer ono što sada treba da se uradi u RS oni niti mogu niti smiju uraditi.
- Jedini izlaz iz ove situacije je da se institucije Republike Srpske što prije oslobode stega režima, da sa frekvencija RTRS-a počne dolaziti istina i da se narod suoči sa razmjerima korupcije i organizirane pljačke koju je SNSD proveo za vrijeme svoje vladavine. Brzo procesuiranje odgovornih za najveće i najočiglednije afere, uz mukotrpne i teške pregovore kako bi se Republika Srpska vratila u svjetske tokove i osigurali reprogram svojih sadašnjih zaduženja, dugoročnim i stabilnim međunarodnim aranžmanima, su ključne akcije potrebne RS, ali to se ne može desiti dok sa vlasti ne odu Dodik i SNSD, ističe Crnadak naglašavajući da mu je teško odgovoriti je li Dodik ostao sam, ali je, kaže, činjenica da je njegova snaga svakim danom sve manja, 'da brzinom svjetlosti gubi autoritet i da se kraj režima sasvim približio'. Politička analitičarka Tanja Topić ocjenjuje za Buku trenutnu situaciju iz perspektive žitelja RS.
- Našli smo se u žestokoj unakrsnoj vatri, u dvije dijametralno suprotne slike. Prema jednoj, onoj optimističnoj i ružičastoj, smo u stabilnoj situaciji, nikad nam nije bilo bolje i da nema američkog ambasadora, to bi bila idila. Druga je ona koja nas građane RS ponižava, jer umjesto nas, postavlja pitanja od kojih mi okrećemo glavu kao da nas ne dotiče kako vlastodršci troše naš novac. Našli smo se, čini mi se, u nebranom grožđu, dodaje Topić.