Dnevni.ba - PRELOADER

Sve više američkih čelnika traži odgodu zabrane TikToka: "Milijuni žive od toga"

17 Sij 2025


Sve više američkih čelnika traži odgodu zabrane TikToka: "Milijuni žive od toga"
TikTok

Sve veći broj američkih dužnosnika smatra da bi kineski vlasnik TikToka trebao imati više vremena da proda tu aplikaciju i spriječi njezinu zabranu prije povratka novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću.

Trumpov budući savjetnik za nacionalnu sigurnost rekao je da će nova republikanska administracija održati na životu aplikaciju društvenih medija koju koristi 170 milijuna Amerikanaca u SAD-u ako se postigne održiv dogovor, a čelnik demokrata u Senatu Chuck Schumer pozvao je predsjednika Joea Bidena da odobri odgodu od 90 dana kako bi spriječio zabranu TikToka već u nedjelju.

"Uvest ćemo mjere kako TikTok ne bi prestao funkcionirati", rekao je američki zastupnik Mike Waltz za Fox News, ukazujući na odredbu u zakonu koja dopušta produženje roka u trajanju od 90 dana ako postoji "značajan napredak" prema prodaji. "U biti to predsjedniku Trumpu kupuje vrijeme da održi TikTok", rekao je Waltz, kojeg je Trump izabrao za svog savjetnika za nacionalnu sigurnost.

"Udahnimo, pokušajmo se odmaknuti"
"Tražimo mogućnost da možemo racionalno pokušati riješiti ovaj problem", rekao je demokratski senator Ed Markey u četvrtak. "Udahnimo, pokušajmo se odmaknuti, kupimo malo vremena, pokušajmo ovo riješiti."

"Jasno je da je potrebno više vremena da se pronađe američki kupac i da se ne poremete životi i sredstva za život milijuna Amerikanaca, tolikih influencera koji su izgradili dobru mrežu sljedbenika", rekao je Schumer.

Kongres je u travnju naredio ByteDanceu da proda TikTok u roku od 270 dana, navodeći zabrinutost zbog nacionalne sigurnosti. Ministarstvo pravosuđa ovog je mjeseca priopćilo da "TikTokova zbirka osjetljivih podataka o 170 milijuna Amerikanaca i njihovih kontakata čini moćan alat za špijunažu" za Kinu.

Zabrana bi trebala stupiti na snagu u nedjelju
Dužnosnik Bijele kuće rekao je jučer da s obzirom na to da je krajnji rok 19. siječnja "tijekom blagdanskog vikenda dan prije inauguracije, na sljedećoj je administraciji da to provede". Bijela kuća je prethodno rekla da Biden ne planira izdati produljenje.

Prekjučer je Reuters izvijestio da TikTok planira zaustaviti operacije svoje aplikacije u SAD-u u nedjelju, kada savezna zabrana treba stupiti na snagu, piše Hina.

Vijesti iz svijeta


JAPAN

Turisti masovno otkazuju putovanja u Japan zbog mange koja "predviđa" megapotres za 5. srpnja

Zastrašujuće proročanstvo iz japanske mange opet puni naslovnice: autorica koja je "pogodi...

9 min

ZAGREB

U bazenu u Zagrebu se utopilo dijete (7)

JUČER oko 11.40 sati na području Maksimira, u objektu za iznajmljivanje u sklopu kojega se nalazi...

21 min

EMMANUEL MACRON

Macron: Razgovori s Putinom nisu donijeli napredak u vezi s prekidom vatre u Ukrajini

FRANCUSKI predsjednik Emmanuel Macron priznao je danas da razgovori s njegovim ruskim kolegom Vla...

33 min