Sve više odraslih prekida odnos s roditeljima. Evo zašto

18 Lis 2024


Sve više odraslih prekida odnos s roditeljima. Evo zašto
Istraživanje

Danas sve više odraslih odlučuje prekinuti kontakt s roditeljima ili bliskim članovima obitelji zbog emocionalne toksičnosti, neriješenih konflikata i sve većeg neslaganja u vrijednostima. Mnogi stručnjaci primjećuju kako ovakve odluke reflektiraju potrebu za očuvanjem emocionalne stabilnosti.

Na temelju istraživanja provedenog u SAD-u, čak 27 posto ispitanika izjavilo je da su prekinuli odnos s nekim članom obitelji, dok 10 posto kaže da je to slučaj s njihovim roditeljima ili djecom. Evo tri glavna razloga zbog kojih sve više odraslih prekida obiteljske veze.

1. Toksični ili zlostavljački odnosi s roditeljima
Jedan od najčešćih razloga za prekid obiteljskih odnosa leži u toksičnom ponašanju roditelja. Mnogi odrasli, koji su proveli djetinjstvo pod pritiskom ili zanemarivanjem, odlučuju prekinuti veze radi vlastite dobrobiti. Odrasla djeca često opisuju svoje roditelje kao emocionalno destruktivne osobe koje ne prihvaćaju odgovornost za svoje postupke, već reagiraju negiranjem ili čak osjećajem povrijeđenog ponosa.

Jedan korisnik Reddita podijelio je svoje iskustvo rekavši: "Četiri godine nemam kontakt s ocem, maćehom i dvjema polusestrama zbog zlostavljanja i zanemarivanja. Terapija mi je pomogla shvatiti kako je moje djetinjstvo zapravo bilo strašno i ne žalim zbog prekida odnosa."

Roditelji se često suočavaju s osjećajem poricanja kada djeca objasne razloge prekida, pri čemu nisu spremni potpuno razumjeti što su njihovi postupci značili za dijete.

2. Neriješeni obiteljski sukobi i osjećaj izdaje
Osjećaj izdaje zbog promjena u obiteljskim dinamikama, poput razvoda ili nove obitelji, često izaziva udaljavanje odrasle djece. Ovi sukobi posebno su izraženi kada roditelji pokazuju manjak interesa za djecu iz prethodnih brakova, ili kada u novoj obitelji povlađuju drugoj djeci.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Journal of Social and Personal Relationships, stabilnost u obiteljskim odnosima češća je kod roditelja koji ostaju u braku, u usporedbi s onima koji su razvedeni ili ponovno u braku. Kod stabilnih obitelji postoji i veća vjerojatnost da će se obiteljski konflikti riješiti te će se odnosi obnoviti.

3. Vrijednosni nesklad i ideološke razlike
Zbog sve izraženijih razlika u vrijednostima, od političkih stavova do stavova o LGBTQ+ zajednici, mnogi roditelji i djeca sve se češće udaljavaju. Neslaganje u temeljnim vrijednostima, osobito kada jedna strana ne poštuje ili minimizira uvjerenja druge, stvara osjećaj otuđenosti.

Jedan korisnik Reddita opisao je svoje iskustvo: "Nisam imao loše djetinjstvo, ali kako su moji roditelji postajali sve više desno orijentirani i upuštali se u teorije zavjere, shvatio sam da se ne slažemo u bitnim stvarima. Ne želim svoju djecu izlagati takvim uvjerenjima."

Prekid obiteljskih odnosa nije uvijek trajan, mnoge obitelji se pomire nakon razdoblja distance, posebno uz pomoć terapeuta. Ipak, za one koji ne mogu postići zajednički jezik, postavljanje čvrstih granica može biti ključno za očuvanje mentalnog zdravlja, piše index.

Lifestyle


Postavljanje komunikacijske ploče u Ljubuškom potaknulo je zanimanje vrtića i različitih centara za izradu vlastitih ploča

Piše: Antonela Marinović Musa   mostar@dnevni-list.ba Komunikacijska ploča koja je ...

06 Tra 2025

LJUBAVNI PAR

Jednostavno pravilo može poboljšati svaku vezu, tvrdi psiholog

Ponekad  se čini da svađa započne niotkuda - zbog neodgovorene poruke, posuđa u sudoperu ili zab...

05 Tra 2025

LJUBAVNI PAR

Četiri osobine najboljih partnera i supruga, prema terapeutima

Muškarci  i žene često pokazuju ljubav na različite načine - i dok su žene, prema jednoj studiji...

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.