Svečana akademija i Međunarodni znanstveno-stručni simpozij
U okviru obilježavanja 120 godina utemeljenja Hrvatskog kulturnog društva (HKD) “Napredak“, u Sarajevu se, u organizaciji tog Društva, od 22. do 24. rujna 2022. održava Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom „Kultura i identitet Hrvata u BiH, s posebnim osvrtom na rad i djelovanje HKD “Napredak“ (1902.-2022.).
U radu Simpozija će sudjelovati istaknuti pojedinci, znanstvenici, profesori i kulturni djelatnici, a nazočnima će se pozdravnim govorom obratiti predsjednik “Napretka“ Nikola Čiča.
Hrvatsko kulturno društvo “Napredak“ je, od svog utemeljenja 1902. pa do danas, postalo i ostalo stjecište kulturnog i intelektualnog života Hrvata ali i mnogih drugih na ovim prostorima. Kao krunu obilježavanja svoga jubileja, Društvo je u Narodnom pozorištu u Sarajevu u četvrtak navečer upriličilo i Svečanu akademiju HKD “Napredak“, održanu pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske i HNS-a. Dugogodišnji predsjednik “Napretka“ Franjo Topić kazao je da 120 godina postojanja tog Druptva samo po sebi zaslužuje veliki respekt.
- U ovoj zemlji se mnoge stvari brzo mijenjaju, tako da je i Društvo prošlo četiri, pet država. Ono što je važno jest da je “Napredak“ postao vrlo velik, vrlo važan. Ne samo za Hrvate Bosne i Hercegovine, već i Hrvatske, a i za BiH“, ocijenio je Topić koji je ukazao na značaj uloge “Napretka“ u stvaranju kulturne slike BiH. Govoreći o početcima djelovanja Društva, Topić je naveo da je 1902. bilo svega dva posto pismenih ljudi te je “Napredak“, u tom svjetlu, puno učinio za opismenjavanje ljudi, a time i za razvoj zemlje.
- Razvoj jedne zemlje zavisi od ljudi, od škole, od znanja - mišljenja je Topić. Aktualni predsjednik HKD “Napredak“ Nikola Čiča istaknuo je da Društvo ove godine slavi značajan jubilej te je tim povodom organiziran niz manifestacija tijekom cijele godine. - Kroz simpozij želimo rasvijetliti samo mali djelić onoga što je “Napredak“ radio za dobrobit svih naroda i građana BiH, kao i veliku ulogu temeljnih ustanova kulture, kao što su, osim “Napretka“, i “Preporod“, “La Benevolencija“ i “Prosvjeta“, na razvijanju društvenog, a mogu slobodno reći i gospodarskog, obrazovnog i svakog drugog segmenta u BiH - naveo je Čiča.