Svjetska banka – zemlje u razvoju sporije dostizati nivoe dohotka naprednih ekonomija

18 Sij 2025


Svjetska banka – zemlje u razvoju sporije dostizati nivoe dohotka naprednih ekonomija
Svjetska banka

Prema projekcijama koje je objavima Svjetska banka u najnovijem izvješću Globalni ekonomski izgledi, zemlje u razvoju – zaslužne za 60 posto globalnog rasta – prvu četvrtinu 21. stoljeća završit će s najslabijim dugoročnim izgledima za rast od 2000. godine. Iako će se globalna ekonomija stabilizirati u sljedeće dvije godine. Ipak, očekuje se da će zemlje u razvoju sporije dostizati nivoe dohotka naprednih ekonomija.

Očekuje se da će se globalna ekonomija 2025. i 2026. povećati za 2,7 posto, istom dinamikom kao i 2024. Očekuje se da će se inflacijaInflacija je povećanje opće razine cijena u određenom vre... i kamatne stope postepeno smanjivati. Također se očekuje da će u sljedeće dvije godine rast zemalja u razvoju biti stabilan na oko četiri posto. Međutim, takav bi rast bio slabiji nego prije pandemije. Ne bi bio dovoljan za poticanje napretka potrebnog za ublažavanje siromaštva i postizanje širih razvojnih ciljeva”, navode iz Svjetske banke.

Svjetska banka: sustavna ocjena uspješnosti zemalja
Ova analiza Svjetske banke prva je njezina sustavna ocjena uspješnosti zemalja u razvoju u prvoj četvrtini 21. stoljeća. Pokazala je da su u prvoj deceniji zemlje u razvoju rasle najbrže od 1970-ih. Međutim, napredak se postepeno smanjivao nakon globalne finansijske krize 2008–2009.

Posustala je i globalna ekonomska integracija: prilivi direktnih stranih investicija u zemlje u razvoju, izraženi kao udio BDP-a. Otprilike su se prepolovili u odnosu na početak 2000-ih. Nova ograničenja svjetske trgovine u 2024. upeterostručila su se u odnosu na prosjek iz perioda 2010–2019. Stoga se cjelokupni ekonomski rast sa 5,9 posto 2000-ih smanjio na 5,1 posto 2010-ih i 3,5 posto 2020-ih. Izuzev Kine i Indije, prosječne stope rasta dohotka po stanovniku u zemljama u razvoju od 2014. za pola postotnog boda su niže od rasta u bogatim ekonomijama. Ovime se povećava jaz između bogatih i siromašnih.

Novi izazovi za zelje u razvoju
Zemljama u razvoju sljedećih 25 godina bit će teže nego posljednjih 25. Izgubila se većina nekadašnjih pokretača njihova rasta. Njih su zamijenili ogromni izazovi: visoki nivoi duga, slab rast investicija i produktivnosti te sve veći troškovi klimatskih promjena. Sljedećih godina zemlje u razvoju trebat će usvojiti nova pravila s naglaskom na unutarnje reforme, kako bi ubrzale privatne investicije, produbile trgovinske odnose i promicale učinkovitije korištenje kapitala, talenta i energije”, rekao je Indermit Gill, glavni ekonomist Grupacije Svjetske banke i viši potpredsjednik za razvojnu ekonomiju.

Zemlje u razvoju pokretač svjetske ekonomije
Zemlje u razvoju važnije su za globalnu ekonomiju danas nego što su bile početkom stoljeća. One su 2000. godine činile 25 posto a danas otprilike 45 posto globalnog BDP-a. Povećala se i njihova međusobna ovisnost. Više od 40 posto njihove robe izvozi se u druge zemlje u razvoju, dvostruko više nego 2000. Zemlje u razvoju postale su i važan izvor globalnih tijekova kapitala, doznaka i razvojne pomoći drugim zemljama u razvoju. U periodu od 2019. do 2023. na njih se odnosilo 40 posto doznaka u svijetu, što je rast s 30 posto u prvoj deceniji ovog stoljeća.

Zato ove zemlje danas imaju veći utjecaj na rast i razvoj u drugim zemljama u razvoju. Naprimjer, rast BDP-a od jednog postotnog boda u tri najveće zemlje u razvoju – Kini, Indiji i Brazilu – nakon tri godine obično dovodi do kumulativnog povećanja BDP-a od gotovo dva posto u drugim zemljama u razvoju. Međutim, taj je učinak tek upola manji od učinka rasta u tri najveće ekonomije: Sjedinjenim Američkim Državama, eurozoni i Japanu. Ukratko, blagostanje u zemljama u razvoju i dalje je čvrsto vezano za rast u ove tri napredne ekonomije.

U svijetu neizvjesne politike i trgovinske napetosti, zemljama u razvoju trebat će odvažne i sveobuhvatne javne politike kako bi iskoristile neiskorištene prilike za prekograničnu saradnju. Dobar početak bila bi uspostava strateških trgovinskih i investicijskih partnerstava s brzorastućim tržištima drugih zemalja u razvoju. Modernizacija saobraćajne infrastrukture i standardizacija carinskih procedura ključni su koraci za smanjenje nepotrebnih troškova i poticanje učinkovitije trgovine. Stabilne makroekonomske politike u zemlji učvrstit će njezinu sposobnost nošenja s neizvjesnostima u svijetu”, rekao je M. Ajhan Koze, zamjenik glavnog ekonomiste Svjetske banke i direktor Grupe za ekonomske izglede.

Ograničeni financijski tokovi
U izvješću se napominje da bi se u sljedeće dvije godine zemlje u razvoju mogle suočiti s ozbiljnim izazovima. Velika politička neizvjesnost u svijetu mogla bi oslabiti povjerenje investitora i ograničiti finansijske tokove. Globalni rast mogao bi se smanjiti zbog sve većih trgovinskih napetosti. Kontinuirana inflacija mogla bi odgoditi očekivana smanjenja kamatnih stopa.

Međutim, globalna ekonomija mogla bi biti i bolja od očekivanja, naročito ako njezini najveći pokretači, Sjedinjenje Američke Države i Kina, uspiju ubrzati svoje ekonomije. U Kini bi se potražnja mogla povećati dodatnim poticajnim mjerama. U Sjedinjenim Američkim Državama snažna potrošnja domaćinstava mogla bi dovesti do neočekivano velikog rasta, što bi pozitivno utjecalo na zemlje u razvoju.

U izvještaju se tvrdi da uprkos ovim izazovima zemlje u razvoju na različite načine mogu poboljšati svoje izglede za rast. Neke izazove, pomoću pravih politika, čak mogu pretvoriti u ozbiljne prilike. Razvojem potrebne infrastrukture, ubrzavanjem klimatske tranzicije i poboljšanjem ljudskog kapitala mogu se povećati izgledi za rast te se može doprinijeti postizanju klimatskih i razvojnih ciljeva. U međuvremenu bi, uz podršku multilateralnih institucija, sve zemlje trebale sarađivati u boljem upravljanju globalnom trgovinom, saopćeno je iz Svjetske banke, piše financa.

Biznis


U Ćaiću kod Livna otvara se prvi Pčelarski park u BiH: Spoj tradicije, edukacije i api turizma

LIVNO  – U selu Ćaić, smještenom u podnožju planine Dinare, u lipnju će svoja v...

3 h 41 min

Bičakčić: Do kraja godine još najmanje 100 megavata novih solarnih elektrana

MOSTAR - Bosna i Hercegovina ima značajan, ali nedovoljno iskorišten solarni potencijal od...

5 h 5 min

ZLATO

Njemačka zabrinuta za svoje zlato u SAD-u: "Trebamo ga vratiti, vrijedi 113 mlrd. €"

NJEMAČKA razmatra mogućnost povlačenja svojih zlatnih rezervi iz Sjedinjenih Američkih Država zbo...

05 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.