TI: Ograničiti moć i utjecaj političkih čelnika

01 Lip 2023


TI: Ograničiti moć i utjecaj političkih čelnika

Imajući u vidu značaj političkih stranaka i njihov utjecaj, kao i činjenicu da je BiH država čije su institucije zarobljene interesima političkih čelnika, nužne su ključne promjene ka demokratizaciji političkih stranaka, poruka je u četvrtak u Sarajevu održane konferencije koju su, na temu “Promicanje i u političkim strankama”, organizirali organizacija Transparency International (TI) u BiH i Misija OESS-a u BiH.

Zajednički zaključak

Zajednički zaključak skupa, u radu kojeg su sudjelovali predstavnici relevantnih međunarodnih te organizacija civilnog društva, političkih stranaka, zakonodavnih vlasti i Središnjeg izbornog povjerenstva (SIP) BiH jest da su unutarstranačke strukture i procedure kojima se rukovode stvorile jedinstven politički sustav, koji je doveo do krize legitimiteta državnih institucija i nedostatka povjerenja javnosti u demokratski proces.

Kako se moglo čuti, BiH se, osim što je ocijenjena kao zemlja s najvišim stupnjem korupcije na Zapadnom Balkanu, te je treća po korumpiranosti u Europi, sve češće opisuje i kao hibridni režim te zarobljenu državu, zbog čega je potrebno ograničiti moć i utjecaj političkih lidera.

Jedan od načina da se to postigne jest demokratizacija političkih stranaka.

Klijentelizam

-U BiH je na snazi klijentelizam kao način na koji stranke mobiliziraju birače i zarobljavaju institucije, dok su iste te stranke u očima građana prepoznate kao najkorumpiranije društvene institucije, istakao je Srđan Blagovčanin, predsjednik Upravnog odbora TIBiH predstavljajući rezultate istraživanja na temu „Unutarnje funkcioniranje i integritet političkih stranaka: zakoni i praksa“, koje je zaključio konstatacijom da je potrebno uspostavili minimalne standarde unutarstranačke demokracije s ciljem jačanja transparentnosti, odgovornosti i integriteta.

Paket mjera

U tom cilju je TIBiH predložio paket mjera za unaprjeđenje te oblasti, posebno Zakona o financiranju političkih stranaka, koji, među ostalim, podrazumijeva uspostavu i korištenje jedinstvenih bankovnih računa za sve stranke, prođirenje nadležnosti SIP-a BiH u procesu revizije troškova, obvezu objave financijskih planova, izvješća i svih transakcija, proširenje zabranjenih izvora financiranja, priloga i donacija, detaljnije definiranje povezanih lica i pooštravanje i detaljnije definiranje prekršaja i sankcija.

Sličan pristup zagovara i Misija OESS-a u BiH, iz koje su podsjetili da preporuke ODIHR-a i GRECO-a koje se odnose na jasnije definiranje pravila u oblasti financiranja kampanja još nisu realizirane.

-Uvođenje efikasne, proporcionalne i obeshrabrujuće kazne za kršenja pravila financiranja kampanja je nužno, poručio je Ahmed Rifatbegović, savjetnik za politička pitanja pri Misiji OESS-a, uz napomenu da je, kako bi se osigurao adekvatan sustav kontrole, obvezno jačanje kapaciteta SIP-a BiH, a osobito Službe za reviziju.

Konferencija je također ponudila prostor za razmatranje važećeg zakonskog okvira za funkcioniranje i financiranje političkih stranaka te iznošenje prijedloga za daljnje korake i preporuka za poboljšanje stanja u toj oblasti.

-Ne postoji jedinstven registar političkih organizacija te je njihov točan broj gotovo nemoguće utvrditi, a zakoni o financiranju stranaka su neprecizni, zastarjeli, neusklađeni te nejasno propisuju način kontrole, izjavio je Nenada Simovića, direktora NDI-a BiH, koji je napomenuo da već neko vrijeme rade na tome da ocjena veći broj stranaka uključe u proces definiranja novog, usklađenog zakonskog okvira, za koji će, kako se nada, stranke u oba entiteta u BiH pokazati interes.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

12 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

11 Tra 2025

U novom broju donosimo

Novi broj

10 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.