TIBiH - Obnovljeni interes EU za proširenje BiH treba da posluži kao podsticaj za ubrzanje reformi

31 Lis 2023


TIBiH - Obnovljeni interes EU za proširenje BiH treba da posluži kao podsticaj za ubrzanje reformi

SARAJEVO, 31. oktobra (FENA) -  Obnovljeni interes EU za proces proširenja za zemlje zapadnog Balkana trebalo bi da posluži kao podsticaj za ubrzanje suštinskih reformi, prije svega na polju demokratizacije i jačanja vladavine prava, poručeno je na konferenciji „EU integracijski forum“ koja je danas održana u Sarajevu u organizaciji Transparency Internationala u BiH.

Umjesto dosadašnjih deklarativnih opredjeljenja za integraciju, lideri zemalja regiona bi, kako je rečeno, trebalo da pokrenu čitav niz hrabrih, ali nužnih koraka u cilju što jače pravne, političke, ekonomske i razvojne integracije.

- Vrijeme je za proširenje, ali je na Bosni i Hercegovini da poduzme neophodne korake i pokrene reforme ka daljoj integraciji sa Evropskom unijom - istakao je Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u BiH na otvaranju konferencije.

Tokom panel diskusija učesnici su konstatovali da BiH bilježi stalno pogoršanje u brojnim oblastima, kao što su vladavina prava i korupcija, koja je zbog zarobljenosti pravosuđa i drugih institucija postala skoro nekažnjiva.

- U isto vrijeme u zemlji su sve prisutniji autoritarni trendovi kroz zakone kojim se narušavaju osnovna ljudska prava i slobode što je najvidljivije u Republici Srpskoj gdje je kleveta vraćena u okvire krivičnog zakonika uz najave još rigoroznijih zakona koji će suzbiti rad medija, nevladinih organizacija i pojedinaca koji nisu pod kontrolom vlasti.Sve ovo ukazuje da se BiH nalazi u stanju institucionalne zarobljenosti i na granici osnovne funkcionalnosti zbog čega je sposobnost odgovora na izazove pregovaračkog procesa sa EU dovedena u pitanje - istaknuto je tekom skupa, saopćio je Transparency International.

Postojeća disfunkcionalna struktura upravljanja u BiH teško će moći odgovoriti na izazove pregovaračkog procesa,  izjavio je predsjedavajući Upravnog odbora TIBiH Srđan Blagovčanin na otvaranju konferencije, dodavši da  BiH još uvijek nema usvojen program integrisanja što pokazuje da je postojeći mehanizam koordinacije u potpunosti nefunkcionalan.

Konferencija se takođe bavila i pitanjem izazova koji stoje pred samom EU koja prolazi kroz najduži period od kako nije primljena niti jedna nova članica i za koju su se učesnici složili da je zrela za reforme po pitanju modela unutrašnjeg funkcionisanja kako bi kreirala dovoljno privlačan prostor za političku i ekonomsku integraciju zemalja sa kojima graniči kao što su zemlje zapadnog Balkana.

Na konferenciji, koju je Tranpsarency International u BiH organizovao uz podršku Kraljevine Švedske, prisustvovali su Adebayo Babajide, zamjenik šefa Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini, Birgitta Jansson, predstavnica Ambasade Švedske u BiH, Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora TIBiH, te regionalni stručnjaci iz oblasti vladavine prava, EU integracija, predstavnici domaćih institucija i međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva, akademske zajednice i medija.

EU


POVJERENICA EU-A ZA SUSJEDSTVO I PROŠIRENJE

Kos: Ono što je u drugim zemljama potpuno jednostavno, u BiH je mnogo teže

Europska unija ostaje predana politici proširenja, uključujući i BiH, no europski dužnosni...

16 Tra 2025

Bruxelles pred izazovom: Kako zaustaviti Dodika?

Milorad Dodik, za kojim je izdan nalog za uhićenje, ubrzano gura Bosnu i Hercegovinu prema raspad...

12 Tra 2025

ŠVICARSKA

Švicarska je primorana surađivati više s Europskom Unijom

Odluka američkog predsjednika Donalda Trumpa da Švicarska dobije više carine nego većini europski...

11 Tra 2025

Postavke kolačića

Ova web stranica koristi kolačiće zbog poboljšanja vašeg iskustva korištenja stranice. Od ovih kolačića, oni karakterizirani kao nužni se spremaju u vaš Internet preglednik pošto su ključni za korištenje osnovnih funkcionalnosti stranice. Koristimo i kolačiće trećih strana koji nam pomažu kod analize i razumijevanja načina na koji koristite naše stranice. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem Internet pregledniku samo s vašom dozvolom. Također, imate mogućnost onemogućavanja korištenja ovih kolačića. Onemogućavanje ovih kolačića može utjecati na iskustvo korištenja naših stranica.

Uvijek omogućeno

Nužni kolačići su potrebni kako bi stranica mogla normalno funkcionirati. Ovi anonimni kolačići osiguravaju osnovnu funkcionalnost i sigurnosne značajke stranice.

Funkcionalni kolačići pomažu u korištenju određenih funkcija stranice kao što su dijeljenje sadržaja stranica na društvenim mrežama, prikupljanje povratnih informacija i ostalih funkcija trećih strana.

Kolačići performansi se koriste za razumijevanje i analizu indeksa performansi stranice što pomaže kod pružanja boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Analitički kolačići se koriste kako bi razumjeli interakciju posjetitelja sa stranicama. Ovi kolačići pružaju informacije za mjerenje broja posjetitelja, izvora prometa stranice

Ostali nekategorizirani kolačići su kolačići koji se trenutno analiziraju i još im nije dodijeljena kategorija.

Marketinški kolačići se koriste kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje web stranica i prikupljaju informacije kako bi pružili prilagođene oglase.