Titova ulica ostaje u Mostaru
Kako smo najavili dan ranije, bivši predsjednik Socijalističke federativne Jugoslavije Josip Broz – Tito, 42 godine nakon smrti posvađao je vijećnike u Gradskom vijeću Mostara, podijelivši ih u dva “tora“.
Riječ je o nazivu glavne gradske ulice, koja i danas nosi ime bivšeg predsjednika bivše države, a koje su nastojali izbrisati vijećnici Hrvati. Prijedlog je to HRS-a, a podržao ih je i HDZ BiH. Na kraju očekivano – raprava, optužbe, oduzeto vrijeme, a naziv ulice ostaje.
Što je bilo za očekivati, iako je predlagač Silvio Bubalo u izjavi koju je dao našem listu dan ranije bio optimističan, ukazujući na navodni zločin koji su komunističke vlasti učinile nad Bošnjacima u Nevesinju. Slično je ponovio i danas za govornicom.
Budući da najduža ulica u gradu nosi ime po čovjeku koji je bio lider u totalitarnom i nedemokratskom režimu, smatramo da ista vrijeđa osjećaje građana i turista koji posjećuju Mostar. Prema historiografskim saznanjima, komunizam je odgovoran za smrt preko 80 milijuna ljudi, a jugoslavenski je kriv za smrt oko milijun ljudi. Predlažemo da se ta ulica nazove po posljednjem bosanskom kralju Stjepanu Tomaševiću te da na ovaj način dodatno harmoniziramo odnose naroda u BiH, pojasnio je Bubalo.
Politikanstvo
Kulminiralo je pa je Mario Kordić, priznajući kako danas mlade obitelji nažalost napuštaju grad jer kruha nema, rekao kako se žvaće tema koja za život građana i kvalitetu življenja nije značajna, potom napustivši sjednicu.
Je li vas sramota? Danas kada u grad stižu autobusi kojim trebamo poboljšati i olakšati javni prijevoz, vi se tako ponašate. Razmislite da li je to vrijedno svega ovoga, rekao je Kordić vijećnicima.
Podsjećamo, na prethodnoj sjednici vijećnici su donijeli odluku o promjeni naziva pet ulica čija su imena iz postartnog vremena asocirala na fašizam. Nema više Vokića i Lorkovića, tabornika Zelenike, Jure Francetića, ni Mile Budaka, ali je njihovo brisanje vijećnike HRS-a nagnalo da u dnevni red predlože i ulicu Maršala Tita, tvrdeći da je Titov režim bio totalitaristički i da je ubijao nevine ljude.
Oni su predlagali da se ta ulica nazove po bosanskom kralju Stjepanu Tomaševiću. Uslijedile su optužbe da je riječ o politikanstvu i jeftinim poenima u predizborno vrijeme.
Predlagači su onima koji su se usprotivili kazali kako se razumiju povijesti i činjenice i fakte iz prošlosti. Na kraju, naziv ulice nije izmjenjen, jer za to nije bilo dovoljno ruku. Za je glasovalo 15 vijećnika.
Adil Šuta (SDA) je ustvrdio kako je ova točka “predizborni akt”, a u svom izlaganju je naveo kako osuđuje sve zločine koje su počinili svi totalitarni režimi.
Ovo su predizborne i populističke točke. Trebamo formirati sveobuhvatno povjerenstvo koje će se baviti imenima svih ulica u Mostaru. Osuđujem sve loše stvari koje su radili neki sustavi, dajte da završimo ovu priču, a ne da se natječemo ko je veći titoist ili antititoist, kazao je.
Slaven Bevanda (HRS) je rekao kako je Tito zločinac koji nije osuđen iz razloga jer je bio diktator u “svom sustavu”.
-Tito je odgovoran za progone ratnih zarobljenika i civilnog stanovništva. Rješavao se svakoga tko drugačije misli pa je u poraću slao i druge komuniste na Goli otok. Njegove službe su organizirale politička ubojstva širom Europe i svijeta. Taj čovjek ne zaslužuje ulicu u Mostaru, ustvrdio je Bevanda.
Haris Nazdrajić (DF) je kazao kako “povijesna predavanja“ nisu potrebna u Vijećnici, već da se za mišljenje treba pitati stanovnike ulice koji, prema njegovim riječima, ne žele promjenu naziva.
Arman Zalihić (SDP BiH) je naveo par primjera zašto on i njegova stranka smatraju da Tito zaslužuje ulicu koja će nositi njegovo ime.
– Tito ima dva ključna razloga zašto treba imati ulicu u Mostaru, prvi je to što je uveo narode ovoga područja na pobjedničku stranu u Drugom svjetskom ratu. Drugi je to što je Mostar za Tita doživio najveći rast i uspjeh, a Tito je udario i temelje ovoj državi, kazao je Zalihić.
Kažimir Miličević (HDZ BiH) je rekao kako je svaki totalitarni sustav zločinački, kao i da se ne trebaju tražiti iznimke.
Ključno pitanje je želimo li ili ne napraviti otklon od totalitarnog sistema kao što je komunizam. Očito je da neke kolege ovdje ne žele to, poručio je.
Zanimljive su bile i jučerašnje reakcije. Oglasio se očekivano predsjednik UABNOR-a BiH Sejo Đulić, koji je ponovno bio direktan, prozivajući HRS. Brisanje ovoga naziva bi za Đulića značilo atak na državu i državnost Bosne i Hercegovine.
Danas ne bismo pričali o Bosni Hercegovini da nije bilo tog čovjeka. Njegovom intervencijom i njegovom zaslugom 1943. obnovljena je državnost Bosne i Hercegovine. Skinuti njegovo ime u Mostaru, kao što su radili u nekim drugim gradovima je atak na državu i na državnost Bosne i Hercegovine. Da je kojim slučajem do toga došlo, napravili bismo kaos i organizirali nezapamćene prosvjede. Normalno da stranke koje baštine ideologije poražene 1945. od partizana čine sve kako bi uklonili trag pobjednika antifašističke koalicije. To su budalasta posla i mi to nećemo dozvoliti, poručio je Đulić.
Odgovorio je potom predsjednik HRS-a Slaven Raguž.
Činjenica da je rođen 1950, dakle nakon završetka Drugog svjetskog rata, nije spriječila Seada Đulića da postane predsjednik Saveza udruženja boraca narodnooslobodilačkog rata u BiH. Inače, ovaj beskompromisni borac za pravdu je 2019. osuđen uvjetno zbog 10.000 KM koje je ukrao Gradu. Ako se pristalo ići u promjenu naziva ulica nazvanih po pripadnicima zločinačkog fašističkog pokreta, moralo se ići do kraja, odnosno mijenjati ulice nazvane i po pripadnicima zločinačkog komunističkog pokreta. Ako drugi nemaju tu smjelost radi "viših" ili uhljebničkih interesa goniti stvari do kraja, ima tko ima.Parazit Đulić i kompanija bi malo trudni bili, ne može se malo trudan biti. Isto vrijedi i za Gradsko vijeće Mostara, kao i predstavnike međunarodne zajednice koji su sve inicirali. Nisam čuo da se itko bunio i ovoliku buku dizao kada se u Bugojnu Titova ulica preimenovala u ulicu Sultana Ahmeda, poručio je Raguž.
Brišu se mini-hidrocentrale
Dovoljno ruku nije bili ni za izmještanje odnosno birasnje svih uvredljivih grafita na ulicama grada, a koje također asociraju na fašizam, te se i na ovoj točci Vijeće podijelilo, pa je bilo 17:17. Vijećnici su jednoglasno usvojili Nacrt odluke o donošenju i provođenju izmjena i dopuna prostornog plana općine Mostar.
Odluku o izmjenama Prostornog plana vijećnicima je obrazložio savjetnik mostarskog gradonačelnika za urbanizam Dejan Kvesić.
Odlukom je predviđeno brisanje mini hidrocentrala Buna 1 i Buna 2, mini hidrocentrala na rijeci Drežanki Striževo i Žlib, davanje namjene staroj trasi koridora Vc kroz šire i uže urbano područje i površina na kojima postoji interes investitora za ulaganje.
-Ovaj prostorni plan se nalazi u formi nacrta, popraćen grafičkim prikazom. Nakon toga ide rasprava i potrebne korekcije pa onda konačni prijedlog i usvajanje, rekao je Kvesić.
Predsjednik Gradskog vijeća Salem Marić je istaknuo je kako je potrebno da se u raspravu uključe svi, a posebno predstavnici energetskog sektora.
Ovaj nacrt je usvojen kao dobra osnova za izradu plana, a svi prijedlozi bit će dostavljeni Odjelu za urbanizam i građenje Grada Mostara koji će sve razmotriti i o njima odlučiti, naglasio je Marić.
H. Ž.