Tjelesna aktivnost bez granica -sportske aktivnosti za djecu sa Down sindromom
Udruga Zdrav život Kinezis uz potporu Njemačke Ambasade u Bosni i Hercegovini, kao i Sportskog saveza grada Mostara s ciljem uključivanja osoba s Down sindromom u sportske aktivnosti provodi projekt „Tjelesna aktivnost bez granica“.
Suvremena društva uspjela su stvoriti uvjete za relativno normalnu egzistenciju većine svojih članova. Potrebno je osigurati pomoć i podršku onim članovima društva koji još uvijek nisu ostvarili uvjete za tu egzistenciju u društvu. Nažalost, takav je slučaj s djecom i odraslim osobama s Down sindromom. Poznata su nastojanja „Udruge za Down sindrom Mostar“ za inkluzivnim obrazovanjem njihovih članova i poteškoćama sa kojima se osobe s Down sindromom susreću u svakodnevnom životu. Stoga se baš ovim projektom kroz osnovnu obuku i uključivanje u sport i tjelesnu aktivnost osobama s Down sindromom želi omogućiti zadovoljavanje potrebe za kretanjem, socijalizacijom i druženjem, kao i brigu za zdravlje.
U realizaciji projekta će svoj doprinos dati i FPMOZ - Studij kineziologije Sveučilišta u Mostaru, čiji će profesori i studenti provoditi projektne aktivnosti u sportskim dvoranama Sveučilišnog kampusa u Rodoču utorkom i četvrtkom od 18-19h. Pored sportskih aktivnosti u sklopu projekta biti će organizirano i stručno predavanje psihologa o važnosti podržavajuće okoline, pristupu i prihvaćanju osoba sa down sindromom.
- Ovim putem pozivamo sve roditelje djece sa Down sindromom da se jave „Udruzi za Down sindrom Mostar“ na adresi (Zagrebačka 34) ili na broj mobitela 063 299 956 i priključe svoju djecu ovom projektu koji će u potpunosti biti besplatan za sve korisnike, navode iz udruge Kinezis.
- Nadamo se kako će sama realizacija projekta omogućiti osobama s Down sindromom samostalno sudjelovanje u različitim sportskim disciplinama, kao i da će kroz realizaciju našega projekta stvoriti pozitivna atmosfera i među ostalim sportskim kolektivima u gradu Mostaru koji će svoja vrata otvoriti i za osobe s Down sindromom u skladu sa njihovim mogućnostima, istakao je voditelj projekta dr.sc. Franjo Lovrić ispred udruge Kinezis.