Tko je kriv za zamućenje Neretva kod Mostara?
Ekološka katastrofa
Zamućenje rijeke Neretve uzrokovalo je neviđenu štetu ekosistemu, upozoravaju iz Udruženja sportskih ribolovaca Neretva 1933.
Tvrde kako se rijeka koja teče kroz srce Hercegovine, ponovno se suočava s velikom ekološkom katastrofom. U subotu je, kako navode, jako zamućenje vode južno od Mostara uzrokovalo ozbiljnu štetu cijelom ekosistemu rijeke.
Ugrožen riblji fond
Prijave o incidentu stižu od ribara koji su bili na Neretvi, a situacija je kako navode alarmantna.
- Naše službe su bile na licu mjesta i svjedočile katastrofi. Naši ribočuvari su na terenu u proteklom razdoblju zabilježili desetke slučajeva narušavanja prirodnog stanja rijeke, a prijave su odmah proslijeđene nadležnim organima. Unatoč naporima, destruktivna praksa se nastavlja, što zahtijeva hitnu intervenciju relevantnih institucija, poručuju iz ove udruge.
Navode kako su ogromne količine mulja puštene u Neretvu kroz odvodni kanal koji je u vlasništvu Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne. Kanal predstavlja dio sustava koji povezuje Hidroelektranu Mostarsko Blato s rijekom Neretvom. Ističu kako se radi o mulju koji ugrožava biljni i životinjski svijet nizvodno od kanala taložeći se na dnu rijeke i tako sprječavajući razvoj velikog broja biljnih i životinjskih vrsta koje žive na dnu rijeke i imaju ogroman negativan utjecaj na cijeli riblji fond.
- Zahtijevamo hitno izjašnjenje od uprave Elektroprivrede HZHB o porijeklu ogromne količine mulja koja ulazi u Neretvu kroz kanal koji su izgradili. Također, tražimo hitnu reakciju inspekcijskih organa kojima smo dosad u više navrata uputili prijave. Potrebno je utvrditi uzroke i odgovorne za ekološku katastrofu te poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se spriječila daljnja šteta, navode.
EPHZHB: Nije do nas
Ribari apeliraju na nadležne organe, uključujući Ministarstvo okoliša i turizma, inspekcijske službe, te lokalne vlasti, da hitno reagiraju i poduzmu potrebne korake kako bi se spriječilo daljnje uništavanje ekosistema rijeke.
- Situacija zahtijeva promptno djelovanje i koordinaciju svih relevantnih institucija kako bi se pronašli i sankcionirali odgovorni za ovu katastrofu. Zajedničkim naporima možemo zaustaviti ovo bestijalno uništavanje ekosistema rijeke Neretve, navode u svom apelu.
Jučer smo zatražili i odgovor iz Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne.
- Proizvodni potencijal JP Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne čini sedam hidroelektrana i jedne vjetroelektrane. Svi naši proizvodni objekti, pa tako i HE Mostarsko blato, rade isključivo sukladno zakonima i podzakonskim aktima, koji propisuju pojedinu materiju, i za rad imaju sve propisane dozvole. Ni u jednom trenutku ni na koji način svojim radom nismo prekršili zakon. Agregati HE Mostarsko blato, u spornom vremenskom razdoblju (subota 25.05.2024. godine), nisu korišteni za potrebe proizvodnje električne energije. Nije izvršena niti jedna manipulacija zatvaračima koja bi dovela do ispuštanja voda kroz kanal u rijeku Neretvu. Sukladno navedenom HE Mostarsko blato ne može i nije bilo uzrok zamućenju vode rijeke Neretve 25. svibnja u večernjim satima, naveli su u svome odgovoru.
N. K.