TRAGIKOMEDIJA: Prazni stomaci bh. žitelja populizam, novo podebljavanje novčanika naših političara nužni pragmatizam
Piše: Dragan Bradvica
Populizam, floskule i čisto politikantstvo predstavnika sarajevske 'trojke' (SDP, NiP i NS) o nekom novom Miloradu Dodiku, predsjedniku Republike Srpske i čelniku SNSD-a, te Draganu Čoviću, lideru HDZ-a BiH, pale su u vodu samo nakon nekoliko prvih glasanja u državnom parlamentu.
Najočitiji primjer bilo je podizanje plaća u državnim institucijama kada su upravo HDZ i SNSD oborili prijedlog da se plaće ne dižu izabranim i imenovanim dužnosnicima i to pod uvijek istim objašnjenjima u koje ne vjeruju ni oni sami.
Tako smo trenutno u situaciju da je samo posljednje povećanje plaća izabranim i imenovanim dužnosnicima veće nego cijele plaće pojedinih zaposlenika u državnoj službi. Čoviću i Dodiku su sve kritike na njihov račun populizam, samo je njihov pun novčanik pragmatizam. I, nažalost, sva politika u ovoj zemlji se svela upravo na to, pa nikoga i ne čudi što ova država propada u svakom mogućem smislu.
Sjednica u travnju
Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine ima vremena do kraja travnja spriječiti drastično povećanje plaća dužnosnika. Ukoliko se to pak ne dogodi primanja izabranih i imenovanih dužnosnika gotovo sigurno će ostati takva do kraja ovog mandata. Naravno, ukoliko gramzljivost ne bude još i veća pa ne dođe do novog povećanja već sljedeće godine.
Šerif Špago, predsjedavajući Kluba zastupnika SDA u Parlamentarnoj skupštini BiH, koji je i predložio izmjene Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH s ciljem sprečavanja rasta plaća funkcionera, kaže kako će se izmjene ponovo naći pred zastupnicima Zastupničkog doma PS BiH na sjednici iduće srijede, 19. travnja, kada bi o njima trebali dati konačnu riječ.
- Očekujem da će izmjene Zakona o plaćama proći na sjednici Povjerenstva za financije i proračun iako čovjek nikad ne može biti siguran. Ukoliko prođu, o izmjenama Zakona će se glasati, a ako ne prođu, onda ćemo raspravljati o mišljenju povjerenstva, rekao je Špago.
Istaknuo je kako nije kasno da bude spriječeno enormno povećanje plaća dužnosnika ako bi usvajanje izmjena Zakona bilo okončano do kraja travnja, nakon čega se počinju obračunavati travanjske plaće.
- Oni koji su protiv će reći da je kasno, ali nije kasno ako bi Zastupnički dom usvojio izmjene Zakona 19. travnja, a onda zatražio da ih Dom naroda usvaja po žurnom postupku. Dakle da se usvoje prije isplate plaća za travanj, dodao je Špago.
Napominje kako su izmjenama Zakona o plaćama koje je on predložio otklonjene primjedbe koje su se mogle čuti na dopune Zakona o plaćama koje je predložilo Predsjedništvo BiH, a koje su se odnosile na to da bi ministar i njegov zamjenik imali istu plaću, a zamjenik glavnog revizora bi imao veća primanja od samog glavnog revizora.
Prema prijedlogu zastupnika SDA, dužnosnici s najvišim koeficijentima imali bi znatno manji rast plaća nego što će ga imati po aktuelnom zakonu, odnosno njima bi plaće, nakon primjene nove osnovice od 600 maraka, rasle 30 do 50 maraka prema prijedlogu iz SDA, umjesto 500 maraka, koliko će im rasti bez izmjene zakona.
Špago je naglasio da će on 'gurati' zakon, ali nije optimista jer kad nije usvojen prijedlog dopuna Zakona o plaćama koje je predložilo Predsjedništvo BiH, teško može očekivati da budu usvojene izmjene koje je predložila opozicija.
Demagogija
I uistinu je gotovo nemoguće i zamisliti kako bi predstavnici SNSD-a i HDZ-a BiH mogli dići ruku da im se plaće ne dižu kada su se uvijek do sada 'i nogama i rukama' borili za podizanja, raznorazne naknade i druge benefite. Sve to su uvijek pravdali zamršenim procedurama, pravilnicima, poslovnicima…
Posljednji put su tražili da prvo Vijeće ministara BiH uredi ovu oblast, a da tek onda sve ide u PS BiH. Naravno, izostavljaju kazati kako u tom Vijeću ministara BiH sjede njihovi ljudi koji ovo područje ne bi, čini se, ni za živu glavu uređivali.
Tako ćemo ponovno dobiti situaciju da su svi oni koji kritiziraju bh. vlasti za niz pogaženih obećanja, iznose sumnje na korupciju, zlouporabu položaja, nekompetentnost brojnih dužnosnika biti ništa drugo do populisti, a političari koji dulje od 20 godina nosu za ovu zemlju, njene konstitutivne narode i sve žitelje uradili gotovo ništa, a sada će za to mjesečno primati osam, devet ili deset tisuća maraka biti pragmatični spasitelji bez kojih ne možemo funkcionirati.