Dnevni.ba - PRELOADER

Treba li zabraniti korištenje mobilnih telefona u školama? (video)

22 Pro 2024


Treba li zabraniti korištenje mobilnih telefona u školama? (video)
NEGATIVAN UTJECAJ NA KONCENTRACIJU I KOMUNIKACIJU

Zabrana ili ograničavanje korištenja mobilnih telefona u školama, postaje sve češća praksa u mnogim europskim zemljama. Ovakva odluka na snazi je i u nekim bh. školama. Negativan utjecaj na koncentraciju i komunikaciju s vršnjacima, samo su neki od razloga za takav potez. 

Senaida Kahrimanović iz Čelića je majka učenika prvog razreda srednje škole. Kaže da, zbog razvoja tehnologije, korištenje mobitela u školi uzrokuje probleme i podržala bi inicijativu zabrane, poput Emine Muminović iz Teočaka.

-Djeca se koriste i TikTokom, Facebookom, dolazi do problema u školi, problema s prosvjetom, probleme stvaraju sami sa sobom. Svašta i slikaju, svašta i objavljuju, kaže Senaida Kahrimanović.

-Moderna tehnologija je baš uzela maha kod djece. Naša Srednja škola Teočak se isto zalaže za manje korištenje društvenih mreža, kojekakvih aplikacija, navodi Emina Muminović.

Već u praksi

Dok se sugovornice BHRT-a nadaju i donošenju odluka o ograničavanju ili zabrani, u Katoličkom školskom centru u Tuzli i u osnovnoj školi i gimnaziji je to praksa od prošle godine. 

Nakon dolaska u učionicu, nastavnik prikuplja mobilne telefone u kutiju i potom stavlja u ormarić. Svoje uređaje učenici mogu uzeti kada izađu iz škole nakon nastave. Počelo je kao pilot projekat, uz podršku roditelja, a danas se u potpunosti primjenjuje odluka. 

-To smo evo i zamijetili, da je manje tih situacija negativnih koje su se događale upravo na odmorima koristeći telefone, a isto tako vidimo da su učenici više upućeni jedni ka drugima i da provode to vrijeme zajednički, ističe Žana Altumbabić, direktorica Osnovne škole u KŠC "Sveti Franjo" Tuzla.

Slični efekti su i u najbrojnijoj tuzlanskoj osnovnoj školi "Tušanj", u kojoj je ova praksa na snazi dvije godine i već nakon prvog tjedna uočene su pozitivne promjene. 

-Mi smo uočili ustvari da jedan od ometača same nastave jesu mobiteli, da djeca nisu fokusirana na nastavni sadržaj nego na sadržaj koji gledaju za vrijeme nastave na telefonima i onda smo mi shvatili da moramo poduzeti jedan od koraka, a to je ograničavanje korištenja telefona za vrijeme nastave, priča Amela Sinanović, direktorica JU Osnovna škola "Tušanj", Tuzla.

Što kažu sociolozi

Sociologinja Midheta Mumić za BHRT navodi da su prednosti takvih odluka višestruke, a najbitniji aspekt je socijalizacija.

-Na odmorima, u momentima kada bi oni u potpunosti bili okupirani tim mobilnim telefonima, oni ipak obavljaju komunikaciju licem u lice, razgovaraju jedni s drugima i tako stiču različite vještine koje podrazumijevaju međusobne odnose, navodi Midheta Mumić, profesorica sociologije i filozofije.

S druge strane, direktorica Elektrotehničke škole se ne slaže sa zabranom korištenja mobitela, ali je, dodaje, ključno razvijati odgovornost kod djece i tu je obitelj glavna karika.

-Postavila bih određena pravila i ograničila upotrebu sadržaja i kao roditelj i kao sociolog kad je u pitanju korištenje mobilnih telefona, kaže Admira Uzunić, direktorica JUMS Elektrotehnička škola Tuzla.

Upotreba mobitela na nastavi nije regulirana zakonskim i podzakonskim aktima iako je prošle godine podnesena i inicijativa na nivou FBiH, ali škole to mogu učiniti svojim aktima.

Kakva je praska u Europi

Nizozemska, Cipar, Engleska, Švedska, Grčka, Finska, Španjolska i Francuska samo su neke od europskih zemalja u kojima je u svim ili pojedinim školama, ovisno o odluci svake od njih ili odluci države, zabranjeno korištenje mobitela. Isto vrijedi za Hrvatsku. 

U Nizozemskoj je ove godine stupila na snagu nacionalna zabrana korištenja mobilnih telefona u školama, proširujući postojeću mjeru koja je već bila na snazi u srednjoškolskim učionicama, a od sada obuhvaćajući i osnovne škole. Ministarstvo obrazovanja u Den Haagu istaknulo je da mobilni telefoni ometaju učenike, smanjujući im sposobnost koncentracije, što negativno utječe na proces učenja. Zabrana, međutim, nije apsolutna – telefoni se mogu koristiti u nastavi kada su nužni za specifične edukativne sadržaje, poput lekcija o medijskim vještinama, ili iz zdravstvenih razloga.

Učenici su tijekom školovanja često izloženi internetskom maltretiranju i bombardirani tekstualnim porukama i obavijestima na društvenim mrežama. Studije su pokazale kako mobilni telefoni, tekstualne poruke, pa čak i “nomofobija” – strah od toga da nećete imati pristup svom telefonu – mogu omesti učenike i ometati učenje. Mnoge države se nadaju da će suzbijanje korištenja telefona u učionici smanjiti ometanje nastave, kao i zloupotrebu tehnologije od strane učenika.

J. S. 

 

Vijesti


CHRISTIAN SCHMIDT I BEATE MEINL-REISINGER

Schmidt s austrijskom ministricom: Ojačati vladavinu prava

Visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt sastao se sa ministricom vanjskih poslova Austrije Bea...

13 min

FMUP

Federacija BiH bogatija za 169 policijskih službenika

Na Policijskoj akademiji Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova upriličena je svečana...

43 min

AKADEMIK TOPIĆ SA PREDSJEDATELJICOM VIJEĆA MINISTARA BIH BORJANOM KRIŠTO

Podrška posvećenosti u promicanju mira, tolerancije i zajedništva

Akademik mons. Franjo Topić, predsjednik Zaklade Ljudsko bratstvo i Paneuropske unije BiH,  ...

1 h 20 min