Trgovci u BiH koriste krizu u Ukrajini za protuzakonit profit
Vlasti entiteta Republike Srpske zatražit će smanjenje trošarina na naftu u BiH kako bi ograničile divljanje cijena nafte i drugih proizvoda, dok su u Federaciji BiH utvrdili da su trgovci nezakonito povećali cijene brojnih proizvoda koristeći krizu u Ukrajini kao izgovor za visoke marže, piše Hina.
Premijer Republike Srpske Radovan Višković rekao je da će predložiti suspendiranje trošarina na naftu i naftne derivate između 15 i 20 eurocenti po litri kako bi se ograničio rast cijene tog energenta i lančane reakcije poskupljenja svih roba.
Najavio je kako će tu mjeru predložiti na sastanku s predsjedateljem Vijeća ministara Zoranom Tegeltijom i premijerom Federacije BiH Fadilom Novalićem.
"Vlada Republike Srpske će pomoći gospodarstvenicima i zato poduzimamo sve potrebne mjere. Zajednički moramo rješavati probleme koji su izazvani zbog sukoba u Ukrajini", rekao je Višković nakon sastanka s gospodarstvenicima iz Republike Srpske. Najavio je da vlada razmatra i zamrzavanje cijene brašna.
Cijena litre dizela u petak je na benzinskim crpkama porasla na prosječno 1.35 eurocenti, dok se benzin prodaje za otprilike 1.4 eurocenta.
50% poskupljenja nezakonito
U Federaciji BiH su trgovci masovno zloporabili krizu nastalu zbog agresije u Ukrajini te je utvrđeno da su u posljednjih nekoliko dana u 50 posto slučajeva nezakonito podigli cijene. Posebno je to izraženo kod prodaje nafte i naftnih derivata, brašna, ulja i šećera, iako su vlasti toga entiteta donijele odluku o ograničenju cijene roba i visine marže.
''Zbog aktualne situacije, izazvane ratom u Ukrajini, 50 posto trgovaca ne poštuje odluku vlade FBiH o formiranju cijena i marži, već povećava cijene'', rekao je direktor Federalne uprave za inspekcijske poslove Anis Ajdinović. Dodao je da taj entitet ima dovoljne količine hrane te je građanima poručio da je ne kupuju u velikim količinama.
Vlasti moraju žurno pomoći građanima u borbi s valom poskupljenja
Vijeće ministara BiH, Vlada Federacije BiH i Vlada Republike Srpske moraju izaći s jasnim i konkretnim mjerama kako bi se zaustavilo val poskupljenja, smirilo građane BiH i osiguralo urednu opskrbu svim nužnim robama i proizvodima, poručili su u petak Naša stranka, stranka Narod i pravda te SDP BiH, iz kojih ističu da Vijeće ministara BiH i entitetske vlade, koje imaju stvarnu nadležnost za rješavanje trenutne krize, ne čine gotovo ništa kako bi se zaustavio ili barem djelomično ublažilo val poskupljenja.
“Ovakva kriza zaista traži žurno djelovanje i potrebno je da Vijeće ministara BiH te vlade oba entiteta, uz koordinaciju i s nižim razinama vlasti, izađu s jasnim i konkretnim mjerama kako bi se pomoglo građanima. SDP BiH je već uložio Prijedlog zakona o ukidanju trošarina na gorivo u BiH, koji bi doveo do sniženja cijene goriva za 40 pfeninga po litri. To je jedna od kratkoročnih mjera koju bi trebalo žurno usvojiti s ciljem zaustavljanja vala poskupljenja“, stoji u priopćenju u kojem se podsjeća da su sve zemlje regije, ali i Europe, izašle s osnovnim setom mjera cilj kojeg je ublažiti rast cijena. Nažalost, kako se ukazuje, vlasti u BiH, predvođene SNSD-om, HDZ-om BiH, SDA i DF-om, nisu učinile nijedan konkretan korak da pomognu građanima. Činjenica da se vlast hvali rastom poreznih prihoda od 21% (248 milijuna KM) u prva dva mjeseca 2022. godine pokazuje nevjerojatan politički bezobrazluk u nerazumijevanju socijalne katastrofe koju živimo. Prihodi države rastu zbog inflatornog udara i dramatičnog rasta cijena, a ne rastu zbog porasta industrijske aktivnosti, navode SDP BiH, Naša stranka te Narod i pravda te ističu da su geopolitičke prilike takve da se u suštini radi o vrlo teškom stanju koje može potrajati neodređeno dugo, zbog čega se mora razraditi različite planove za predstojeće razdoblje. “Osim kratkoročnih mjera, nužno je izraditi plan dugoročnih mjera, prvenstveno u oblasti poljoprivredne proizvodnje i energetske neovisnosti. Sada je pravo vrijeme da se reagira s ciljem pospješivanja sjetve te izrade plana koji bi omogućio energetsku neovisnost BiH. Izgradnja južne interkonekcije između BiH i Hrvatske, a što bi omogućilo diversifikaciju opskrbe plinom, u ovim okolnostima dobiva na posebnom značaju. Nadalje, 'Elektroprivredu BiH' mora se promatrati kao strateški resurs koji omogućava energetsku neovisnost BiH, a ne puki stranački plijen, što je sada slučaj“, drže ove tri stranke i dodaju da, ako je potrebno, zakonodavne institucije, koje u ovom slučaju mogu biti značajna potpora izvršnoj vlasti, trebaju kontinuirano zasjedati kako bi se omogućilo da sve potrebne zakonske izmjene budu usvojene na vrijeme.
Žurno donijeti Zakon o minimalnoj plaći u FBiH
Savez samostalnih sindikata BiH (SSSBiH) u otvorenom pismu zakonodavnoj i izvršnoj vlasti u Federaciji BiH traži žurno donošenje Zakona o minimalnoj plaći, a sukladno prihvaćenoj inicijativi Saveza iz prošle godine. “Podupiremo istodobno umanjenje doprinosa i poreza, s tim da se Zakonom mora osigurati da pozitivna razlika završi u džepu radnika, a ne poslodavaca“, poručuje SSSBiH koji zahtijeva stavljanje inspekcijskih tijela u punom kapacitetu u službu provođenja neposredne i efektivne kontrole cijena osnovnih životnih namirnica,sukladno Odluci o kontroli cijena od 8. travnja 2021., te kontrolu cijena lijekova i goriva. “Zahtijevamo da bez ikakvog politikantstva najozbiljnije razmotrite sve inicijative koje idu u pravcu smanjenja ili usporavanja rasta cijena, uključujući i umanjenje ili ukidanje PDV-a na osnovne životne namirnice, lijekove, kao i suspenziju trošarina na gorivo, bez obzira dolaze li takve inicijative od pozicije ili oporbe! Interes građana i radnika ove zemlje mora biti stavljen u prvi plan, sve drugo je nebitno“, ističu u Savezu te odbacuju tvrdnje da nema prostora za smanjenje poreza, doprinosa i drugih nameta. Kao ilustraciju da prostora za itekako ima navode da su javni prihodi u FBiH u 2021. godini iznosili rekordnih 5,6 milijardi KM, što je gotovo 10 posto više no godinu ranije, da su prihodi po osnovu doprinosa iznosili gotovo 4 milijarde KM, dok je u siječnju 2022. naplaćeno 653,8 milijuna KM doprinosa, što je za 85,6 milijuna KM ili 15,1% više no u istom mjesecu lani. Kako BiH ima potencijal hraniti veliki dio jugoistočne Europe, u SSSBiH drže nemjerljivo bitnim osigurati dodatne i dostatne mjere potpore poljoprivredi na svim razinama vlasti i to u vidu osiguravanja svih uvjeta te materijala za proizvodnju dovoljnih količina hrane, prvenstveno za domaće stanovništvo. Poljoprivredu smo, upozorava Savez, gotovo uništili u interesu uvoznih lobija. Na koncu se poziva Parlament FBiH da izda suglasnost za pokretanje blokova 4 i 5 u Termoelektrani Kakanj i Tuzla obzirom da je energetska neovisnost u ovim iznimno turbulentnim vremenima imperativ.