'Trojka' priča o nezapamćenom napretku, Scholz poručuje kako napretka uopće nema

Piše: Dragan Bradvica
Predstavnici sarajevske 'trojke' (SDP, NiP, NS) od dolaska na vlast do danas tvrde kako sve rade kako vi Bosnu i Hercegovinu približili Europskoj uniji.
Navode kako rade kompromise samo zbog toga da naši narodi i žitelji budu bliže Uniji, povlače značajna financijska sredstva, te usvajamo sustav vrijednosti iz EU.
Dio tih struktura svakodnevno ponavlja kako je, bez obzira što su predsjedniku Republike Srpske i SNSD-a Miloradu Dodiku dali apsolutno sve i sada je on gospodar svega u BiH, naša zemlja u posljednjih godinu dana ostvarila nezapamćen napredak.
Veliko je pitanje ima li više itko i u zemlji koji vjeruju u te bajke, a unutar Europe ne vjeruje nitko. Oni su, bez obzira na čitav niz vlastitih problema, itekako upoznati sa svime što se događa u našoj zemlji.
Bez napretka
Posljednji dokaz došao je na summitu Berlinskog procesa održanog u Turani. Naime, BiH je na ovom događaju predstavljala predsjedateljica Vijeća ministara Borjana Krišto koja je informirala europske dužnosnike o napretku BiH na europskom putu i usvajanju niza zakona i dokumenata iz europske agende.
Istaknula je važnost što žurnijeg otvaranja pregovaračkog procesa BiH sa EU u cilju osiguranja sigurnosti, stabilnosti te jačanja demokracije i vladavine prava.
Međutim, s druge strane, kako prenosi DW, dočekao ju je hladan tuš. Prema navodima ovog medija, njemački kancelar Olaf Scholz i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen bili su oprezni u pogledu zahtjeva da BiH u prosincu dobije zeleno svjetlo EU-a za početak pristupnih pregovora.
Kancelar je kritizirao činjenicu da nema napretka u reformama u toj zemlji. Von der Leyen je najavila da će Komisija EU-a 8. studenog predstaviti procjenu svih kandidata za prijem u EU. A šefovi država i vlada EU-a donose odluku u prosincu. Za blokadu u BiH posebno odgovornim se smatraju Milorada Dodika.
Uz to, treba kazati kako je dobar dio i onih zakona iz tzv. europske agende uistinu usvojen, ali na način kako je to Dodik želio pa su ga žestoko kritizirali i oni koji su najzainteresiraniji za takve zakone. Apsurd je da smo usvajali pojedine zakone iz tzv. europske agende, a onda se obvezali da ćemo u roku godinu dana usvajati iste zakone, ali ti trebaju biti usuglašeni sa zahtjevima Unije. Čini se kako 'trojka', SNSD i HDZ na taj način ne mogu zavarati nikoga u EU.
Isto tako, nije nikakva tajna kako se neke od najjačih država Unije žestoko protivi daljnjem proširenju na države koje su simboli političke, ekonomske i pravne krize, kriminala, klijentelizma, nepotizma i inim pošastima.
BiH najgora u povlačenju europskog novca
- Europska komisija stavlja šest milijardi eura na raspolaganje zemljama zapadnog Balkana kako bi potakla reformski proces i ubrzala pristupanje Uniji. S dvije milijarde eura grantova i četiri milijarde kredita, bruto domaći proizvod u šest država zapadnog Balkana trebao bi se udvostručiti već tijekom ovog desetljeća, izjavila je von der Leyen u Tirani.
Svakako se radi o dobroj vijesti za cijelu regiji, ali iz vida ne trebamo smetnuti činjenicu kako smo i do sada iz EU fondova na raspolaganju imali milijarde za ovu regiju, a od toga BiH ili je uzimala mrvice ili apsolutno ništa. Što zbog političkih blokada, što zbog nesposobnosti, što zbog pokušaja zakulisnih igara taj novac bi išao u druge države regije.
Ukoliko znamo da takva praksa traje godinama postavlja se pitanje zbog čega bi se to sada promijenilo, naročito kada znamo da su na političkoj sceni isti akteri koji su odgovorni za zastoje u prethodnom razdoblju?