Dnevni.ba - PRELOADER

Trump: Ništa se neće dogoditi dok se Putin i ja ne sastanemo

5 h 26 min


Trump: Ništa se neće dogoditi dok se Putin i ja ne sastanemo
Donald Trump

Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je rekao da neće doći do pomaka u ukrajinskim mirovnim pregovorima dok se ne sastanu on i ruski predsjednik Vladimir Putin koji prema Kremlju trenutno ne planira ići na pregovore u Istanbul.

"Ništa se neće dogoditi dok se Putin i ja ne sastanemo", rekao je Trump novinarima u zrakoplovu Air Force One prije slijetanja u Dubai, treće postaje njegove bliskoistočne turneje.
Ruski predsjednik u nedjelju je predložio da se u Istanbulu održe prvi izravni pregovori s Ukrajinom u više od tri godine, ali ni u jednom trenutku nije rekao hoće li na njih osobno otići. Poslao je izaslanstvo koje vodi jedan od njegovih savjetnika, Vladimir Medinski, javlja HINA.

"Gledajte, ništa se neće dogoditi dok se Putin i ja ne sastanemo, ok?", rekao je Trump. "I očito je da on neće ići. Htio je, ali je mislio da ću i ja doći. Neće ići ako ja nisam tamo i mislim da se ništa neće dogoditi. svidjelo se to nekom ili ne, dok se on i ja ne sastanemo. Ali morat ćemo to riješiti jer previše ljudi umire", dodao je američki predsjednik.
Kremlj je u četvrtak objavio da Putin trenutno ne planira putovati u Istanbul na mirovne pregovore s Ukrajinom, ali da je ruska delegacija tamo i spremna je sastati se s ukrajinskim timom. Čini se da Trumpova izjava dodatno umanjuje šanse za uspješne pregovore u Turskoj. 

Upitan hoće li Putin putovati u Tursku na pregovore u narednim danima, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov kazao je novinarima: "Trenutno nema takvih planova. U Istanbulu je izaslanstvo ruskih pregovarača koje čeka ukrajinske kolege da se pojave."  

Na dodatno pitanje hoće li Putin ići u Istanbul ako tamo doputuje Trump, Peskov je kazao da Rusija trenutno još ne zna kako će se pregovori razvijati.

"Prerano je reći kakva će vrsta sudjelovanja biti potrebna i na kojoj razini jer ne znamo hoće li se ukrajinski pregovarači pojaviti ili ne i kako će pregovori teći", rekao je Peskov. 

Trump, koji je na turneji po tri zemlje Bliskog istoka, u četvrtak nije odbacio mogućnost odlaska u Tursku na pregovore u petak, "ako bi to bilo prikladno“. 

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski ranije u četvrtak je rusko izaslanstvo na mirovnim pregovorima, sastavljeno od niže rangiranih dužnosnika, nazvao "dekorativnim", dodajući da će o sljedećim koracima u pregovorima s Rusijom odlučiti nakon sastanka s turskim kolegom Tayyipom Erdoganom.
"Razina ruskog izaslanstva mi nije službeno poznata, ali ono što vidimo više govori da se radi o delegaciji na dekorativnoj razini", rekao je Zelenskij.

"Moramo znati razinu ruskog izaslanstva, kakav mandat imaju i mogu li donijeti ikakvu odluku", dodao je.

 

Vijesti iz svijeta


Putin smijenio zapovjednika kopnene vojske

RUSKI predsjednik Vladimir Putin smijenio je dugogodišnjeg zapovjednika kopnenih snaga gen...

2 h 2 min

RUSTEM UMEROV

Ovo je čovjek kojeg Zelenski šalje da pregovara s Rusima, nije ga slučajno odabrao

UKRAJINSKI predsjednik Volodimir Zelenski danas je potvrdio da na pregovore u Istanbul s Rusima &...

2 h 25 min

ALEKSANDAR VUČIĆ

Vučić se zvanično priključio Pokretu za narod i državu

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić saopštio je da se i zvanično priključio Pokretu za narod i dr...

2 h 53 min