Dnevni.ba - PRELOADER

Trump odlučio da počisti sve institucije: Otpustio članove Kennedy centra, sebe postavio za predsjednika

08 Velj 2025


Trump odlučio da počisti sve institucije: Otpustio članove Kennedy centra, sebe postavio za predsjednika
Donald Trump

Američki predsjednik Donald Tramp (Trump) odlučio je napraviti čistku u Upravnom odboru Kennedyjevog centra te je otpustio članove, a sebe postavio za novog predsjednika. Kako tvrdi, razlog za to je jer oni "ne dijele viziju zlatnog doba u umjetnosti i kulturi”, javlja reporter Al Jazeere Ivica Puljić.

- Na moju direktivu […] mi ćemo Kennedy Center u Vašingtonu napraviti velikim opet. Odlučio sam odmah otpustiti više pojedinaca iz Upravnog odbora, uključujući predsjednika, koji ne dijele našu viziju zlatnog doba u umjetnosti i kulturi. Uskoro ćemo objaviti tko su novi članovi upravnog odbora s nevjerojatnim predsjednikom Donaldom J. Trampom!

Samo prošle godine Kennedy Centar je imao Drag Shows posebno namijenjen mladim ljudima. To će se zaustaviti. Kennedy centar je američki dragulj i mora odražavati najsjajnije zvijezde na svojoj pozornici iz cijele zemlje. Za Kennedy centar najbolje vrijeme tek dolazi - objavio je Trump na društvenoj mreži Truth Social.

Na čelu Kennedy Centra je do sada bio vašingtonski filantrop i milijarder Dejvid Rubenstajn (David Rubenstein) koji je najvažnijem umjetničkom centru u glavnom američkom gradu donirao 111 milijuna dolara.

Nije prvi put

U saopćenju Kennedy centra stoji da nisu primili nikakvu službenu komunikaciju od Bijele kuće u vezi s promjenama u upravnom odboru, iako su bili svjesni da su članovi odbora primili obavijesti o otkazu.

- U statutu Centra ne postoji ništa što bi spriječilo novu upravu da smijeni članove odbora. Međutim, ovo bi bilo prvi put da se takva akcija poduzima s upravnim odborom Kennedy centra - saopćili su.
 
Tokom svog prvog predsjedničkog mandata, Tramp nije prisustvovao godišnjoj svečanosti Kennedy Centra. Izvođači su protestovali protiv njegove administracije i zaprijetili bojkotom događaja Kennedy Centra u Bijeloj kući.

Savezna ustanova
Kennedy Center savezna je ustanova ovlaštena aktom Kongresa iz 1958. i održava javno-privatno partnerstvo sa saveznom vladom, koja financira održavanje i rad zgrade. Njegovi umjetnički programi, izvedbe i obrazovne inicijative plaćeni su prodajom ulaznica i poklonima donatora.

Aktualna prva dama Melania Tramp, kao i sve bivše prve dame, su počasne članice Upravnog odbora Kennedy Centra, čiji su članovi u vrhu društvenog života u američkom glavnom gradu.

Vijesti iz svijeta


Izvješće: Oružje koje Njemačka šalje Ukrajini često se kvari

 TEŠKO naoružanje koje je Njemačka poslala Ukrajini često je neupotrebljivo u borbama...

10 Tra 2025

PAPA FRANJO

Papa posjetio baziliku sv. Petra

Papa Franjo, koji se oporavlja od teške upale pluća, nakratko je u četvrtak posjetio bazil...

10 Tra 2025

ELON MUSK

Elon Musk ponovno najbogatiji čovjek svijeta s imovinom od 342 milijarde dolara

Uprkos izazovima na tržištu i padu vrijednosti dionica tehnoloških divova, Elon Mus...

10 Tra 2025