Tužitelji iz BiH analizirali izazove u procesuiranju predmeta kaznenih djela počinjenih iz mržnje
XVI. Godišnje savjetovanje tužitelja, održano u Neumu od 16. do 19. listopada, okupilo je više od 200 tužitelja i ostalih predstavnika sustava kaznenog pravosuđa koji su tijekom niza različitih panel diskusija razgovarali o pitanjima od značaja za rad kaznenopravnog sustava.
Tijekom godina, ovo Savjetovanje postao je veoma važan skup koji nudi dragocjene prilike za učenje i stvara platformu za sadržajnu diskusiju o temama od značaja za ovo područje rada, priopćeno je iz Misije OESS-a BiH.
Misija OESS-a u Bosni i Hercegovini podržala je organizaciju dvije panel diskusije o procesuiranju predmeta vezanih za trgovinu ljudima i kaznenih djela počinjenih iz mržnje, s fokusom na složene aspekte istrage i procesuiranje ovih predmeta, pružajući tako tužiteljima i ekspertima jedinstvenu platformu za cjelovitu i sadržajnu diskusiju te razmjenu stručnih znanja i iskustava.
Panel posvećen borbi protiv trgovine ljudima, kojeg su zajednički podržali Misija OESS-a u BiH, Atlantska inicijativa, Vijeće Europe i Međunarodni forum solidarnosti Emmaus, ponudio je analizu ostvarenog napretka kao i analizu izazova s kojima se i dalje susreću nositelji pravosudnih funkcija u BiH u procesuiranju predmeta vezanih za trgovinu ljudima.
Osim toga, tijekom panela sudionici su pokušali rasvijetliti zakonske i proceduralne prepreke koje se još uvijek javljaju u radu na predmetima ove vrste te ponuditi rješenja za njihovo prevazilaženje. Trgovina ljudima predstavlja tešku povredu ljudskih prava, s višestrukim rodno uvjetnim aspektima.
Službenik za borbu protiv trgovine ljudima pri Misiji OESS-a u Bosni i Hercegovini Boris Topić istaknuo je rodno uvjetovanu prirodu ovog kaznenog djela, ističući njegov različit utjecaj na žene, muškarce, djevojčice i dječake.
- Ovaj panel pružio je priliku da istaknemo da je interakcija žrtve sa sustavom kaznenog pravosuđa često uvjetovana rodnim predrasudama i stereotipima vezanim za idealan profil žrtve, što može dovesti do postavljanja neprimjerenih pitanja ili čak do odbacivanja tvrdnji o viktimizaciji ili uskraćivanja statusa žrtve - naglasio je Topić.
Sutkinja Suda BiH Sena Uzunović smatra da je trgovina ljudima složeno kazneno djelo sa mnogobrojnim rodno uvjetovanim problemima koji stoje na putu utvrđivanja kaznene odgovornosti počinitelja i pružanja pravde žrtvama.
Kako je dodala, tijekom ovog panela sudionici su imali priliku naučiti kako prevladati te probleme.
Organiziranjem panela o borbi protiv trgovine ljudima u okviru Savjetovanja tužitelja, Misija OESS-a u BiH obilježila je Europski dan borbe protiv trgovine ljudima, ističući odgovornost i ulogu nositelja funkcija u kaznenom pravosuđu da žrtve ovih djela budu prepoznate, da im se pristupa profesionalno i ozbiljno te da se njihov glas čuje i uvaži, zaključeno je u priopćenju.