Tužiteljstvo KS zatražilo mjere zabrane za pet članova skupine Panter

Pred Općinskim sudom u Sarajevu održano je ročište za petero članova skupine "Panter" koji su uhićeni u akciji Tužiteljstva Kantona Sarajevo prethodnog vikenda.
Tužiteljstvo Kantona Sarajevo je na današnjem ročištu zahtijevalo određivanje mjera zabrane za uhićene Ismeta Porobića, Aldina Čančara, Jasmina Hadžića, Alema Hadžića i Lajlu Sultanović, javlja FENA.
Oni se sumnjiče, između ostalog, za nasilničko ponašanje, neovlašteno snimanje, ucjenu, ugrožavanje sigurnosti i narušavanje nepovredivosti doma.
Tužiteljstvo za braću Alena i Jasmina Hadžića traži najoštriju mjeru zabrane kretanja, zabranu napuštanja doma, kao i za Aldina Čančara.
Za ostale je zatražena mjera zabrane sastajanja sa svjedocima i ostalim optuženima, kao i javljanje policijskim postajama jednom tjedno.
"Tužiteljstvo je ovaj predmet formiralo prije godinu dana, ova lica su se javno eksponirala, gostovali su na Face televiziji, nije bilo teško utvrditi njihov identitet (…) Ovdje se radi o više krivičnih djela - ucjena u pokušajima, neovlašteni ulazak u dom, optičko snimanje i iznuđivanje novca", navela je tužiteljica sarajevskog Kantonalnog tužiteljstva Iva Kurilić, dodavši da je kod Sultanović pronađen i pištolj.
Kako je rekla pred Općinskim sudom, pretresom svih prostorija nije pronađen niti jedan dokaz da su djeca bila žrtve, ali je evidentirano iz izjava osumnjičenih da takvi dokazi postoje.
Tužiteljica je pojasnila da su osumnjičeni od veljače 2022. do 13. rujna 2025. godine bili članovi organizacije “Panter” na području Sarajevskog, Hercegovačko-neretvanskog i Unsko-sanskog kantona, s ciljem sticanja protivpravne imovinske koristi, ugrožavanja sigurnosti više osoba, ugrožavanjem mira na način da su legitimisali osobe, vrijeđali te upućivali pogrdne riječi.
Osumnjičeni su, prema riječima Kurilić, "šišali, šminkali osobe i nazivali ih pedofilima".
Odvjetnik Emir Gazić, koji brani braću Hadžić, naveo je da će se pokazati da posljednja četiri mjeseca oni nemaju nikakvu poveznicu sa ovom organizacijom.
"Imali su altruistička ubjeđenja za zaštitu životinja, a to je kasnije otišlo u drugom pravcu i oni su se povukli. Nisu lica koja su prešla granicu zakona", kazao je Gazić, dodavši da njih ne opterećava mjera zabrane komuniciranja, a za zabranu napuštanja boravišta je kazao da se “pretpostavkama sud ne može baviti”.
Smatra da bi mjera zabrane napuštanja kantona bila adekvatnija.
Damir Kočo, odvjetnik Porobića, kazao je da mjeru zabrane međusobnog sastajanja ostavlja Sudu na ocjenu, dok za obavezu javljanja policijskoj upravi smatra da ne postoji opasnost od bjekstva.
Odvjetnik Senad Pizović je rekao da je i njegov branjenik Čančar pristupio organizaciji iz altruističkih razloga, te da ne postoje dokazi za optužbe koje mu se stavljaju na teret.
"Niti jedan dokaz ne postoji da je s umišljajem postupao da nekome naškodi ili pribavi protivpravnu imovinsku korist. Ne navodi se da je tražio, dobio novac, da je legitimisao nekoga, udarao", pojasnio je Pizović, te predložio da Sud odbije prijedlog za mjere zabrane.
Omar Mehmedbašić, koji zastupa Sultanović, osumnjičenu da je zajednički djelovala s ostalim članovima udruženja, kazao je da se ona brani šutnjom, ali s obzirom da je trudna, predložio je da se javlja jednom mjesečno u policijsku upravu.
Odluku o mjerama zabrane Općinski sud u Sarajevu će donijeti u zakonskom roku, prenosi BIRN BiH.
Tokom vikenda iz Tužiteljstva Kantona Sarajevo je saopćeno da je u akciji kodnog naziva “Kavez” uhićeno pet članova udruženja “Panter”. Kod jednog od njih prilikom pretresa pronađeni su droga i oruẓ̌je, naveli su.
Osnivač udruženja “Panter” se nalazi na izdržavanju kazne u Bihaću zbog drugog krivičnog djela.