Dnevni.ba - PRELOADER

U Bosnu i Hercegovinu stiže novi američki veleposlanik, unaprijed ga hvale

1 h 18 min


U Bosnu i Hercegovinu stiže novi američki veleposlanik, unaprijed ga hvale
Umirovljeni general marinaca Ronald Johnson dobio je suglasnost u Senatu, službena obavijest o tome stigla je u Sarajevo

Umirovljeni general marinaca Ronald Johnson dobio je suglasnost u Senatu SAD-a za preuzimanje dužnosti novog veleposlanika te zemlje u Bosni i Hercegovini a službena obavijest o tome stigla je u Sarajevo i sada se još očekuje samo izdavanje agremana kako bi on stupio na tu poziciju, potvrdili su dužnosnici iz BiH.

Očekivani dolazak novog američkog veleposlanika odmah su pozdravili članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković.

Cvijanović je pri tom naznačila kako želi da Johnson što prije preuzme dužnost, iako je njen stranački šef Milorad Dodik ranije kazao kako bi bilo najbolje da SAD uopće nema veleposlanika u Sarajevu odnosno da se BiH "pokriva" iz Beograda ili Zagreba.

Kazala je kako je odmah po dospijeću obavijesti o Johnsonovoj potvrdi u Senatu zatražila da se hitno zakaže sjednica državnog vrha i na njoj odobri agreman za Johnsona.

"Sada čekamo kada će (predsjedatelj Predsjedništva BiH Denis Bećirović) zakazati sjednicu", kazala je Cvijanović za list "Glas Srpske"

Šef bosanskohercegovačke diplomacije Konaković odmah je počeo hvaliti Johnsona. "Zadovoljni smo i sretni ovakvim rješenjem", kazao je Konaković za podcast Politbiro.

Njegova je ocjena kako je dobro to što je Johnson profesionalni vojnik pa očekuje kako će zbog tog iskustva biti posebice zainteresiran za potencijale vojne industrije u BiH što bi moglo otvoriti put novim investicijama.

"To (imenovanje) potvrđuje da smo mi za SAD i dalje interesantni", kazao je Konaković.

SAD nema veleposlanika u BiH od početka 2025. kada je istekao mandat Michaelu Murphyju, profesionalnom diplomatu imenovanom u razdoblju administracije predsjednika Joea Bidena.

Od tada veleposlanstvo vodi otpravnik poslova John Ginkel koji se posebice angažirao na realizaciji projekta plinovoda "Južna interkonkecija" a taj je posao povjeren tvrtki AAFS Infrastructure and Energy koja slovi za blisku sadašnjoj američkoj administraciji.

Johnson, koji će biti prvi veleposlanik SAD u BiH bez profesionalnog diplomatskog iskustva i na temelju nominacije administracije Donalda Trumpa, također slovi za osobu iz kruga lojalista sadašnjeg američkog predsjednika.

Vojnu karijeru započeo je 1980. godine prošavši cijeli niz zapovjednih dužnosti a sudjelovao je u vojnim operacijama u inozemstvu te u mirovnim misijama UN-a.

Od umirovljenja prije 16 godina vodi konzultanstsku tvrtku Mares Associates LLC koja je, kako se navodi u njegovoj službenoj biografiji, specijalizirana za međunarodnu sigurnosnu suradnju, modernizaciju obrane i strateške savjetodavne usluge, navodi Hina. 

Vijesti


Tomislavgrad: Suša ugrožava vodoopskrbu

Zbog izrazite suše i nestašice vode na izvorištima, Javno komunalno poduzeće...

9 min

Mostar Jazz Fest 2026. krajem mjeseca donosi tri večeri vrhunske glazbe

Mostar će od 23. do 25. kolovoza ponovno biti mjesto susreta ljubitelja jazza, rocka, fusiona, sw...

14 min

Sarajevo: Počela prodaja ulaznica za SFF u glavnom Box Officeu

Prodaja ulaznica za 32. Sarajevo Film Festival (SFF), koji traje od 14. do 21. kolovoza, počela j...

26 min