Dnevni.ba - PRELOADER

U Brčkom poljoprivrednici ove sezone očekuju rekordan prinos pšenice

03 Srp 2025


U Brčkom poljoprivrednici ove sezone očekuju rekordan prinos pšenice
Pšenica

Na oko 1.000 hektara koliko je zasijano pšenicom na području Brčko distrikta BiH, oko 70 posto je do danas požnjeveno - kaže predsjednik Udruženja poljoprivrednika Sava Brezovo Polje-Selo Drago Novaković koji tvrdi da bi prinosi mogli biti rekordni jer su vremenski uslovi tokom perioda rasta pšenice bili izuzetno dobri.

- Na svojim parcelama prosječno sam imao oko šest tona po hektaru dok su neki poljoprivredni proizvođači čije su parcele pored rijeka imali i čak do dvije tone više na jednom hektaru - kaže Novaković.

Dodaje da se zbog velike ponude stvara problem koji se ogleda u niskoj otkupnoj cijeni.

- Za sada ne znamo tačnu otkupnu cijenu ali 400 KM po jednoj toni bi bila realna koja bi nam pokrila sve troškove, a i dobro bi zaradili - navodi Novaković.

Osvrnuo se na rod kukuruza i soje i tvrdi da poljoprivrednici gotovo ništa dobrog ne očekuju kad je riječ o urodu ovih kultura.

Zato je izuzetno važno, kako je rekao, da otkupna cijena pšenice bude realno veća, kako bi cjelokupna godina za proizvođače u Distriktu ipak bila rentabilna, piše Fena.

Biznis


SREDIŠNJA BANKA BIH

Devizne rezerve veće za 40 milijuna maraka

Devizne rezerve Središnje banke BiH na kraju svibnja iznosile su 18,31 milijardu maraka i ...

06 Srp 2026

POZIV GOSPODARSTVENICIMA

U ponedjeljak predstavljanje kreditnih linija za koje će Vlada HNŽ-a subvencionirati kamate i jednokratne naknade

Predstavnici Razvojne banke FBiH predstavit će u ponedjeljak, 13. srpnja, u Hotelu Mostar u Mosta...

06 Srp 2026

TEMELJNA INFLACIJA U SEKTORU USLUGA ZA PRVIH PET MJESECI 4,45 POSTO

Udari na novčanike bh. žitelja ne staju

Piše: Dragan Bradvica dragan@dnevni-list.ba Slično kako i s bjesomučnim zaduženjima tako...

06 Srp 2026