Nezaposlenost u Češkoj 2,1 posto, Poljskoj 2,9 posto, Mađarskoj 3,9 posto, a u BiH 17,4 posto!
Piše: Dragan Bradvica
S obzirom na ekonomska kretanja u Bosni i Hercegovini pravo je čudo kako ne samo umirovljenici nego i dobar dio onih koji rade 'krpaju kraj s krajem' iz mjeseca u mjesec.
Nezapamćena inflacija polako izjada i ono malo dobroga što se radilo posljednjih godina na ekonomskom planu. Plaće su i dalje male (procjene su kako između 55 i 60 posto svih zaposlenih radi u branšama u kojima su prosječne plaće oko 700 maraka), mirovine isto tako, a cijene bukvalno divljaju i skaču za 100, 200, 300 posto.
Logično je kako sve to utječe na dodatan rast siromaštva u BiH koje je i prije inflacije bilo između 15 i 20 posto. Tako da su nam pučke kuhinje punije no ikada, a kontejneri postali grana gospodarstva.
Nezaposlenost
Uz sve ove podatke, krucijalan je i onaj oko nezaposlenosti. Nije nikakva tajna da je naša zemlja među europskim rekorderima po stopama nezaposlenosti već dugi niz godina, a ono što je još i gore od toga stvari se jako sporo kreću ka boljem.
Naime, prema službenim podacima Agencije za rad i zapošljavanje BiH stopa registrirane nezaposlenosti za siječanj 2022. godine iznosila je 31 posto i u odnosu na prosinac 2021. ostala je nepromijenjena. Ovaj podatak ne treba posebno niti komentirati jer on je užasan sam po sebi, ali ipak u vidu treba imati kako dio onih koji su registrirani kao nezaposleni ipak imaju određene prihode po raznim osnovama (različiti ugovori, 'rad na crno'…).
Zbog toga valja u obzir uzeti i podataka Agencije za statistiku BiH iz 'Ankete o radnoj snazi za 2021.', a on ukazuje kako stopa nezaposlenosti u 2021. bila 17,4 posto. I ukoliko uzmemo da se uistinu stopa nezaposlenosti kreće oko 17 ili 18 posto i to je također samo europsko dno i to da se uopće ne uspoređujemo sa najrazvijenijim državama zapadne Europe.
Naime, ne tako davno BiH je bila gotovo u ravnini sa Poljskom, Mađarskom, Češkom, Bugarskom ili Slovačkom. A koliko su nam te država trenutno daleko najbolje se vidi iz sljedećih podataka – nezaposlenost u prosincu 2021. u Češkoj bila je 2,1 posto, Poljskoj 2,9 posto, Mađarskoj 3,9 posto, Slovačkoj 6,4 posto, Bugarskoj 5,1 posto.
Od država bivše Jugoslavije koje su u Europskoj uniji, tu je Slovenija u kojoj je u prosincu nezaposlenost bila manja od pest posto, te Hrvatska okosedam posto. Isto tako, ukoliko uzmemo i one države koje u EU daleko najgore stoje po stopi nezaposlenosti i one su u mnogo boljem stanju nego BiH. Tako je ta stopa u Italiji bila devet posto, Grčkoj 12,7 posto te Španjolskoj 13 posto.
Siromaštvo
Nadalje, prema podacima GDP Percapita (bruto društveni proizvod po glavi stanovnika ili percapita je ukupan BDP zemlje podijeljen s brojem stanovnika) naša zemlja je bila šesta najsiromašnija u cijeloj Europu. Prva na neslavnoj listi bila je Moldavija, slijedi Ukrajina, zatim Kosovo, Albanija, Sjeverna Makedonija i BiH (imali smo GDP Percapita6,090 dolara).
Nažalost, upravo su sve ovo rezultati (ne)rada bh. vlasti, a ne sve ono što oni javnosti prezentiraju svaki dan frizirajući statistiku i vadeći iz konteksta podatke koji im idu u prilog. A i bez bilo kakvih podataka svaki žitelj ove države zna kakva mu je situacija u novčaniku, odnosno da se stvari u mnogim segmentima u BiH čak kreću i unatrag.