Dnevni.ba - PRELOADER

U Hrvatskoj priznato 877 diploma s BiH sveučilišta koja se istražuju zbog prodaje na benzinskim pumpama

25 Velj 2023


U Hrvatskoj priznato 877 diploma s BiH sveučilišta koja se istražuju zbog prodaje na benzinskim pumpama

U Republici Hrvatskoj priznato je točno 877 diploma sa šest privatnih bosanskohercegovačkih sveučilišta trenutno pod istragom Tužiteljstva BiH zbog sumnje da su izdavali lažne diplome, doznaje Telegram. Riječ je o podacima Agencije za znanost i visoko obrazovanje (AZVO), koja je provodila postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija, odnosno diploma.

U razdoblju od 18 godina, preciziraju na naš upit, imali su 980 zahtjeva za priznavanje diploma sa šest bosanskohercegovačkih sveučilišta sada pod istragom, no pozitivno su riješili njih 877. Podsjetimo, prije nekoliko dana u policijskoj akciji Klaster uhićeno je desetak osoba na području Bosne i Hercegovine, osumnjičenih da su bili organizirani u kriminalnu grupu koja je omogućavala nezakonito stjecanje fakultetskih i srednjoškolskih diploma.

Iz Agencije za znanost i visoko obrazovanje objašnjavaju kako su u periodu od prosinca 2004. do 25. lipnja 2022. provodili postupak priznavanja inozemnih visokoškolskih kvalifikacija sukladno tada važećem Zakonu o priznavanju inozemnih obrazovnih kvalifikacija. U tom je periodu, od sveukupnog broja priznatih diploma stečenih u inozemstvu (28.239), njih 14.468 stečeno na različitim visokim učilištima u BiH.

Među njima je, kako smo doznali, 877 sa šest privatnih sveučilišta koja su sada pod istragom bosanskohercegovačkih vlasti zbog sumnje na prodaju diploma. Pritom su 103 zahtjeva pojedinaca za priznavanje njihovih diploma s navedenih sveučilišta rezultirala odbijenicom. Na upit portala telegram.hr., iz AZVO-a ističu kako su prilikom priznavanja ovih diploma vršili procjenu njihove vjerodostojnosti. Ove su diplome priznate u svrhu pristupa hrvatskom tržištu rada. Zasad nema informacija je li ijedna od tih diploma stečena na nezakonit način, a nejasno je i s kojim su argumentima odbijena 103 zahtjeva.

Zanimljivi su i podaci o akreditaciji, odnosno vrednovanju kvalitete visokih učilišta obuhvaćenih istragom zbog prodaje diploma. Riječ je o postupku ocjene kvalitete sveučilišta koji rezultira dopuštenjem (ili uskratom) daljnjega rada. Prema javno dostupnim podacima Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvalitete BiH koje smo proučili, dva od šest sveučilišta obuhvaćenih istragom u posljednjem su ciklusu vrednovali – među ostalima – profesori iz Hrvatske.

Tako je, kao međunarodni stručnjak, u procesu vrednovanja kvalitete Europskog univerziteta u Brčko distriktu, sudjelovao professor emeritus Sveučilišta u Rijeci Branko Rafajac. Komisija u čijem je radu sudjelovao, u izvješću iz siječnja 2022. navodi kako sveučilište znatno ili potpuno zadovoljava sve ispitane kriterije kvalitete.

“Univerzitet je razvio takav sistem kvaliteta koji omogućava (…) upravljanje kvalitetom na način da se ostvare definirani standardi i time osigura trajan i kontinuiran nivo kvalitete obrazovnih usluga”, stoji među ostalim u mišljenju komisije. Fakulteti ovog sveučilišta su Fakultet za medicinu, farmaciju i zdravstvo, Tehnički fakultet, Pedagoški fakultet, Fakultet političkih nauka, Ekonomski te Pravni fakultet.

Suradnja s hrvatskim fakultetima

Spomenimo i kako se u izvješću komisije navodi da ovo sveučilište, među ostalima, ima potpisane ugovore o suradnji s osječkim Fakultetom elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija, Akademijom za umjetnost i kulturu u Osijeku, Sveučilištem u Slavonskom Brodu te s Visokom školom Baltazar Krčelić iz Zaprešića.

Gledajući postupak akreditacije Internacionalnog univerziteta u Travniku iz 2020. godine, u tamošnju komisiju imenovan je Ivan Balta, profesor povijesti sa Sveučilišta u Osijeku. Javno je dostupan zapis sjednice Filozofskog fakulteta u Zagrebu iz listopada 2003. godine gdje se daje negativno mišljenje na izbor ovog profesora u zvanje izvanrednog profesora. Pritom se navodi “da njegov rad nije znanstven i da nanosi štetu historiografiji uopće”.

Ovo travničko sveučilište ocjenjivao je i Ivo Čolak, aktualni prorektor za znanost i razvoj Sveučilišta u Mostaru, jedinog sveučilišta na hrvatskom jeziku izvan Republike Hrvatske za koje se na godišnjoj razini izdvajaju znatna sredstva iz hrvatskog državnog proračuna. U mišljenju ove komisije, navodi se kako je od prošlog ciklusa akreditacije na travničkom sveučilištu osnovan Etički komitet “kojim se snažnije promovira etički kodeks među zaposlenima i studentima”.

Komisija zaključuje da su ispunjeni svi kriteriji za akreditaciju Internacionalnog univerziteta u Travniku i preporučuje se izdavanje rješenja u skladu s time. Kako su posljednjih dana pisali BiH mediji, policijska akcija Klaster dosad je najveća istraga te vrste u BiH. Njome je utvrđeno da na području BiH, Srbije, Hrvatske i Crne Gore djeluje organizirana kriminalna grupa koja omogućava nezakonito stjecanje diploma.

Tužiteljstvo BiH, pišu mediji, bilo je sigurno u ovaj predmet kada su njihova tri prikrivena istražitelja, služeći se lažnim identitetima, upisala fakultete. U ekspresnom su ih roku “završili” nakon što su platili diplome. Glavni tužitelj BiH Milanko Kajganić u četvrtak je vrlo plastično približio razmjere prodaje diploma: “Istina je, diplome su prodavali na benzinskim pumpama”.

DNEVNI


U novom broju donosimo

Novi broj

11 h 8 min

U novom broju donosimo

Novi broj

22 Stu 2024

U novom broju donosimo

Novi broj

21 Stu 2024