U Ljubuškom krajem rujna međunarodna konferencija Paneuropske unije o putu BiH i Zapadnog Balkana ka EU
U Ljubuškom, u hotelu Bigeste, od 27. do 29 rujna 2024. godine, održati će se međunarodna konferencija pod imenom ‘Bosna i Hercegovina i Zapadni Balkan na putu ka Europskoj uniji’, a u organizaciji Paneuropske unije BiH. Ovo je prvi put da Paneuropska unija BiH organizira međunarodnu konferenciju u Ljubuškom i to s učešćem visokih zvanica.
Kako doznaje Dnevni list, gradonačelnik Grada Ljubuškog Vederan Markotić, rado je prihvatio domaćinstvo ovog značajnog događaja, a sudjelovanje na istoj potvrdio je visoki predstavnik u BiH Christian Schmidt, predsjednik Međunarodne paneuropske unije Alain Terrenoire, ispred Paneuropske unije Hrvatske Pavo Barišić koji je ujedno i glavni tajnik Međunarodne PEN, kao i predstavnici Paneuropske unije Crne Gore i Sjeverne Makedonije, predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Marinko Čavara itd.
Brojni govornici dati će svoje analize i stavove oko značajnih pitanja kako za BiH, tako i za cjelokupan Zapadni Balkan te izazovima i mogućnostima europske perspektive ove regije.
“EU neće biti cjelokupna bez zemalja Jugoistočne Europe”
Inače, Paneuropska unija Bosne i Hercegovine članica je Međunarodne paneuropske unije i organizacija je koja snažno podupire euro-atlantske integracije i što skorije priključenje BiH NATO-u i EU s izričitim stavom koji zastupaju kako EU neće biti cjelokupna bez zemalja Jugoistočne Europe.
Osnivač Panevropske unije je grof Richard Coudenhove – Kalergi. On je berlinskim novinama Vossische Zeitung 15. 11. 1922. i u bečkim Neue Freie Presse 17. 11. 1922. objavio je članak pod nazivom Paneuropa – jedan prijedlog. U njemu je tražio, kao posljedicu Prvog svjetskog rata, kojeg je on definirao kao katastrofalni građanski rat između Europljana, političko i ekonomsko jedinstvo europskih država.
Coudenhove je svojom idejom oduševljavao političare i druge važne osobe toga vremena. Intelektualci kao što su Heinrich i Thomas Mann, Stefan Zweig, Gerhard Hauptmann, Reiner Maria Rilke, Franz Werfel i dr. podupirali su njegove ideje. Čehoslovački državni predsjednik Masaryk pripadao je pristalicama tih ideja kao i austrijski savezni kancelar Ignaz Seipel ili francuski ministar vanjskih poslova Aristide Briand. Oko 2.000 osoba prisustvovalo je prvom Panevropskom kongresu koji je održan od 3. do 6.10.1926. godine u Beču.
Panevropska unija danas ima svoje organizacije u Albaniji, Andori, Austriji, Belgiji, BiH, Bugarskoj, Crnoj Gori, Češkoj, Engleskoj, Estoniji, Finskoj, Francuskoj, Hrvatskoj, Italiji, Kosovu, Letoniji, Luxemburgu, Mađarskoj, Makedoniji, Njemačkoj, Rumuniji, San Marinu, Slovačkoj, Sloveniji, Srbiji, Španjolskoj, Švedskoj, Švicarskoj.
Paneuropska unija Bosne i Hercegovine nastajala je 1994. godine pod imenom Bosanskohercegovačka paneuropska unija. Godine 2006. preregistriral se na državnoj razini i od tada djeluje pod sadašnjim imenom. Vijeće ministara BiH dalo je dozvolu da Paneuropska unija u svom imenu koristi ime Bosne i Hercegovine čime je pokazala kolika je važnost ove organizacije kojoj je glavni cilj što skoriji ulazak BiH u veliku europsku obitelj.
Prvi predsjednik Paneuropske unije BiH bio je prof.dr. Franjo Topić, potom su na toj dužnosti bili Dražen Gagulić, Vanja Gavran, Haris Ćutakija, Osman Topčagić, a aktualni vršitelj dužnosti predsjednika je Franjo Topić.